Wtorek 18-12-2018, imieniny Bogusława, Gracjana
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Recenzje literackie

Elbląg, Recenzje literackie Ryszard Tomczyk

Ukazała się kolejna książka Ryszarda Tomczyka artysty plastyka, krytyka literackiego, prezesa Stowarzyszenia Elbląski Klub Autorów SEKA. Tym razem jest to drugi tom jego recenzji. Książka nosi tytuł "Recenzje literackie 2". Poprzedni zbiór recenzji autorstwa Ryszarda Tomczyka ukazał się w 2002 r.

"Nowy zbiór recenzji literackich, szkiców oraz notatek o literaturze jest dokumentem refleksji literackiej ostatnich trzech lat. Chodzi o lektury nie obojętne zarówno niżej podpisanemu, jak i Czytelnikowi związanemu ze środowiskiem literackim elbląskim, tzn. o teksty autorów elbląskich, jak również autorów krajowych, często pozostających w trwalszej więzi ze środowiskiem "Tygla" i w ogóle godnych konfrontacji swych utworów z tutejszymi Czytelnikami"- napisał Ryszard Tomczyk w krótkim odautorskim szkicu.
     Ryszard Tomczyk (rocznik 1931) od 52 lat związany jest z Elblągiem. To postać znana nie tylko w naszym mieście. Współtworzył elbląskie środowisko artystyczne, będąc jego barwną postacią. Jest członkiem Związku Literatów Polskich i Związku Polskich Artystów Plastyków. Po długoletniej przewie reaktywował Galerię El, którą kierował w latach 1980-1987. Oprócz twórczości malarskiej zajmuje się pisarstwem, szczególnie krytyką literacką.
     Ryszard Tomczyk jest tegorocznym laureatem nagrody dwumiesięcznika "Poezja dzisiaj" za twórczość krytyczno-literacką.
     Ważniejsze publikacje książkowe Ryszarda Tomczyka to: "Życie kulturalne w Elblągu w latach 1945-1985", "Rogi Melpomeny", "Elbląg literacki" (razem z Januszem Ryszkowskim), "Bedeker elbląski", "Pakamera", "O, gród!.. ale nieplewiony", "Tobół".
     W najnowszym zbiorze recenzji literackich znalazły się teksty o twórczości autorów spoza Elbląga m.in. Andrzeja K. Waśkiewicza, Bohdana Wrocławskiego, Wojciecha Kajtocha, Kazimierza Malika, Ariany Nagórskiej, Bogdana Świecimskiego. Jednocześnie z uwagą, niekiedy dużą sympatią, acz często i krytycznie pisze Ryszard Tomczyk o publikacjach autorów związanych z Elblągiem lub regionem elbląskim - o Jarosławie M. Gruzli, ks. Mieczysławie Józefczyku, Jerzym Szyłaku, Jarosławie Betlewiczu, Dariuszu Lisie, Irenie Kubaś.
     Uwagę czytelników powinny też przyciągnąć dwa szkice: "Elbląskie środowisko ludzi pióra" i "Światy poetów elbląskich".
     Wydanie książki zostało wsparte finansowo przez elbląski Urząd Miejski. Jest to już dziesiąta publikacja, jaka ukazała się w ramach Biblioteki SEKA Książka jest do nabycia m.in. w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości (ul. 1 maja 2).
MUR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Jakie niewyraźne zdjęcie, a buuuuuuuuuuuuu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Majka(2005-07-29)
 • chyba aż za sympatycznie Pan Mur przedstawia osobę Ryszarda Tomczyka przypominając jego szczegóły życiorysu. Nadto znana to postać, więc darowałbym sobie te dane. Odnośnie do Recenzji literackich (2), to trochę niefortunnie portelowa informacja zawiera stwierdzenie, że..." Jednocześnie z uwagą, niekiedy dużą sympatią ... pisze RT o publikacjach autorów związanych z Elblągiem...". Uważam, że wszystkie recenzje pisane są przez autora z uwagą i dużym nakładem pracy- czego podkreślanie jest chyba zbyteczne. Natomiast co mi osobiście najbardziej nie odpowiada w tej informacji, to łączenie ostatniej książki Ryszarda Tomczyka z siedzibą partii politycznej.Nawet gdyby autor był tym zainteresowany.Tak uważam.Niemniej dziękuję Panu MUR w sumie za sympatyczną recenzję Recenzji, które drukarnię opuściły - o ile dobrze pamiętam - 19 lipca br.:-)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  egzegeta(2005-07-29)
 • egzegeto. jesli książka byłaby dostępna w warzywniaku przy 1 Maja, to też byś miał zastrzeżenia, że sie łączy postać z warzywniakiem? a prywatne wycieczki daruj sobie, albo kieruj je do adresata, bo na forum to nie uwagi, tylko docinki. pozdrawiam mimo wszystko.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2005-07-29)
 • Ciekawe jaki jest dorobek tego egzemp... ety. Widocznie mizerny jeżeli stać go tylko na takie klakierskie liściki, tchnące co nieco starczym uwiądem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2005-07-29)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia, a aneks kuchenny
Kuchnia inna niż inne
Kuchnia klasyczna
RTV + SZAFA