UWAGA!

Teatr od kulis: cuda wyczarowane ze styropianu

 Elbląg, Elżbieta Dymiszkiewicz rzeźbi głowy greckich bogów w...styropianie
Elżbieta Dymiszkiewicz rzeźbi głowy greckich bogów w...styropianie (fot. AD)

Głowa greckiego boga, kolumna jońska, nadnaturalnej wielkości jabłko, a także skrzydła, lira i kamienie – ze styropianu – to elementy dekoracji do spektaklu „Hermes przeszedł czyli mity greckie”. Premiera 7 listopada więc plastykom i stolarzom robota pali się w rękach. To co przygotują wypełni scenę, „zagra” w światłach, by nacieszyć oko widza i pobudzić jego wyobraźnię. Zobacz więcej zdjęć.

Tym razem u Sewruka mieszanka edukacyjno-rozrywkowa z pogranicza przygody i fantastyki. Maciej Wojtyszko, reżyser teatralny i filmowy, pisarz (spod jego pióra wyszły takie książki dla najmłodszych czytelników, jak m.in. „Bromba i inni”, „Saga rodu Klaptunów” czy „Tajemnica szyfru Marabuta”), jest autorem sztuki pt. „Hermes przeszedł czyli mity greckie". Przedstawił znane powszechnie sceny z życia Zeusa, Hermesa, Afrodyty, Ateny i innych mitologicznych bohaterów w konwencji zabawnego przejścia między fikcją a współczesną rzeczywistością sceniczną. Akcja sztuki rozgrywa się w teatrze zobaczymy więc spektakl z gatunku „teatr w teatrze”. Na elbląskiej scenie zobaczymy: Lesława Ostaszkiewicza, Krzysztofa Grabowskiego, Jerzego Przewłockiego, Krzysztofa Bartoszewicza, Tomasza Czajkę, Hannę Świętnicką-Grabowską, Beatę Przewłocką, Paulinę Fonferek, Mariusza Michalskiego.
       Reżyserem spektaklu jest Artur Hofman (u Sewruka realizował już „Mein Kampf”). Scenografię i kostiumy zaprojektował znany elblążanom Zygmunt Prończyk. To według jego projektu pracują Elżbieta Dymiszkiewicz i Karolina Namiotko z pracowni malarsko-butaforskiej. Zwinnymi palcami wyczarowują ze styropianu głowy greckich bogów, skrzydła, kolumny antyczne.
       - Tu przydają się piła i nóż, a do detali tylko nóż – mówi Elżbieta Dymiszkiewicz, która od ponad 10 lat tworzy dekoracje do elbląskich spektakli. – Elementy są wykonane ze styropianu, malowane, a na scenie zostaną podwieszone. Ściany obijamy bawełną techniczną, wykorzystujemy też czarny tiul, na którym powstaną białe pęknięcia. To wszystko ma „zagrać” w światłach, w ultrafiolecie.
      

 


       Nad konstrukcjami drewnianymi pracują stolarze: Piotr Greloch i Karol Limperg.
       Efekt pracy teatralnych techników, plastyków oraz oczywiście aktorów będzie można podziwiać już w listopadzie. Zapraszamy młodszych i starszych widzów na spotkanie z historią starożytną i jej bohaterami.
      

A

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama