Środa 24-04-2019, imieniny Grzegorza, Horacego
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

To, czego nie ma na Salonie

 
Elbląg, To, czego nie ma na Salonie
Prace Anny Panek oraz Margarity Wójcik będzie można oglądać jedynie przez tydzień (fot. WS)

Historia pokazała, że dziś autorami najdroższych prac w obiegu są wszyscy ci, którzy zostali odrzuceni, a nie ci, którzy byli pokazywani na Salonie – wyjaśnia Waldemar Cichoń, elbląski artysta oraz właściciel Autorskiej Pracowni Rzeźby, który zaprasza na szczególny wernisaż. Początek o godz. 18 we wtorek, 23 lipca.

 – Idea tego wernisażu wzięła się z niezgody na werdykt, który przypomina ten, jaki wydał Salon Paryski. Jego początki sięgają XVII wieku, a w XIX wieku osiągnął ten moment kryzysowy kiedy z pięciu tysięcy nadesłanych prac odrzucono trzy tysiące. To trzeba było gdzieś pokazać, więc w 1863 r. ówczesny cesarz, Napoleon III, doszedł do wniosku, że nie może być tak, że trzy tysiące nadesłanych prac pójdzie w zapomnienie. Dlatego też dał im możliwość ekspozycji w Luwrze. Później powstał tzw. Salon Niezależnych i tam pokazywali wszyscy. Historia pokazała, że dziś autorami najdroższych prac w obiegu są wszyscy ci, którzy zostali odrzuceni, a nie ci, którzy byli pokazywani na Salonie – wyjaśnia elbląski rzeźbiarz, Waldemar Cichoń. – To samo stało się na tegorocznym Salonie Elbląskim, w którym uczestniczę od lat 80. Na początku było tak, że cezurą, takim swoistym sitem był dyplom akademii albo członkostwo w ZPAP. To dawało gwarancję, że są to ludzie, którzy mogą pokazać coś wartościowego. W tegorocznej edycji zrobiono tak, że komisja oglądała prace nadesłane drogą internetową, nie widząc ani formatu, ani całej sprawy decydowała o tym wszystkim. Dlatego też Salon jest jaki jest, widać tam sporo amatorów. Trzeba jednak dodać, że w wernisażu tym chodzi jedynie o pokazanie, że od zawsze istniał ten problem wyboru, a że akurat miałem wolny termin, więc zaproponowałem obu artystkom możliwość wystawienia swoich prac.

 

 Na wystawie pojawią się pracy Anny Panek oraz Margarity Wójcik. Ta pierwsza urodziła się w 1961 r. Ukończyła Wydział Grafiki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi, w pracowni Bogusława Balickiego. Zajmuje się malarstwem, grafiką, projektowaniem wnętrz. Jest także uczestniczką wystaw zbiorowych oraz indywidualnych w kraju i za granicą.
     Wprawdzie Margarita Wójcik jest uczestniczką 27. Salonu Elbląskiego, ale można tam zobaczyć tylko jej jedną pracę. Ta urodzona w 1970 r. w Kijowie artystka studiowała na Wydziale Projektowania Ubioru w Kijowskiej Akademii Przemysłu Lekkiego. Ukończyła Wydział Malarstwa i Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie uzyskała dyplom z malarstwa w pracowni Macieja Świeszewskiego, a aneks do niego w pracowni prof. Marii Targońskiej. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych na Ukrainie, w Polsce, Izraelu czy Francji, brała udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, akwarelą i rysunkiem.
     Wystawa ich prac w Autorskiej Pracowni Rzeźby Waldemara Cichonia przy ul. Garbary 12 potrwa jedynie przez tydzień (od 23 do 30 lipca).

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Promocja RATY 0%
Szkło ozdobne 6
AMK Szkło ozdobne 5
AMK Kuchnia 4