Niedziela 24-03-2019, imieniny Marka, Katarzyny
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Tolkmicko, Kadyny i młodzi adepci sztuki

Elbląg, Tolkmicko, Kadyny i młodzi adepci sztuki
fot. AD

W czwartek (16 września) w Galerii Nobilis CSE „Światowid” otwarto wystawę „Perły Powiatu Elbląskiego – Tolkmicko, Kadyny”. Trzon ekspozycji obejmuje prace malarskie powstałe podczas czerwcowego pleneru zorganizowanego dla uczniów Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym oraz trzecich klas elbląskich gimnazjów. Zobacz więcej zdjęć.

Prace powstawały pod okiem Romy Jaruszewskiej, Aleksandry Matulewicz, Zbigniewa Chrostka oraz współpracującego ze szkołą Marka Szczęsnego z Olsztyna.
     Szereg oglądających licznie zasiliła młodzież, pośród nich skromnie wtopieni w tłum młodzi twórcy.
     Dyrektor Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym Krystyna Brinkiewicz dziękowała za współpracę Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. W efekcie ich wspólnych wysiłków młodzież wzięła już udział w dwóch edycjach Maratonu Artystycznego oraz w akcji Street-art. Podkreślała także istotne dla placówki wsparcie ze strony Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Szkoły, Powiatu Elbląskiego, Galerii EL oraz sponsorów prywatnych.
     Młodzi adepci sztuki stawiali pierwsze kroki, mierząc się z urokliwymi zakątkami Wysoczyzny Elbląskiej. Szczególnie wdzięcznym tematem okazała się architektura Tolkmicka, nie zabrakło też zielononiebieskich fal Zalewu.
     Krystyna Brinkiewicz: – W czerwcowym plenerze brało udział 26 uczniów. Są to nie tylko uczniowie pierwszych klas naszego liceum, zaproszenia zostały wysłane do wszystkich elbląskich gimnazjów. W rezultacie na warsztaty zgłosiła się również młodzież gimnazjalna, która chce zdawać egzaminy do naszej szkoły. Plener był dla nich okazją do wsiąknięcia w atmosferę szkoły. Zyskaliśmy również przychylność Tolkmicka. Miasto bardzo chętnie nas przyjmuje, promujemy je, a młodzież czuje się tam bezpiecznie.
     Obok prac poplenerowych na wystawie możemy ocenić dotychczasowy dorobek uczniów wszystkich klas LP. Cała ekspozycja jest dość złożona. Obejmuje nie tylko prace malarskie; prezentowane są też szkice, rysunek, linoryt, rzeźba oraz inne techniki z zakresu obowiązujących w szkole przedmiotów artystycznych.
     Krystyna Brinkiewicz: – To młodzież wyjątkowa, czująca prawdziwe zamiłowanie do sztuki. Do naszej szkoły uczęszczają uczniowie nie tylko z samego Elbląga. Mamy młodzież z Tolkmicka, Braniewa, Pasłęka, Fromborka, Młynar… zatem bez pomocy Stowarzyszenia wielu naszych uczniów nie byłoby stać na skończenie szkoły. Jednak nigdy nie spotkałam się z odpowiedzią odmowną ze strony sponsorów prywatnych. To szczytny cel, promujący nie tylko szkołę, ale i Elbląg.
     Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym funkcjonuje od września 2007 roku i jest jedną z 49 takich placówek na terenie naszego kraju. Szkoła, choć młoda, ma już swoje pierwsze sukcesy. Uczniowie biorą udział w konkursach plastycznych o zasięgu regionalnym, krajowym oraz międzynarodowym.
     Krystyna Brinkiewicz: – Od samego początku stawiamy na jakość, staramy się, aby te lata nie były zmarnowane. Jest to liceum czteroletnie, kończące się nie tylko maturą, ale i egzaminem dyplomowym. Zdajemy sobie sprawę, że w przyszłości nie każdy absolwent naszej szkoły wybierze czysto artystyczną drogę. Dzisiaj młodzi ludzie potrzebują dobrego rzemiosła. Dlatego oferujemy uczniom bogaty pakiet przedmiotów artystycznych, w tym dwie specjalizacje – reklamę wizualną oraz techniki graficzne, zarówno te klasyczne, jak i komputerowe.
„Perły Powiatu Elbląskiego – Tolkmicko, Kadyny” będą gościć w CSE „Światowid” do końca października, zatem jest możliwość docenienia twórczych zmagań naszej młodzieży.
     
Anna Bielawska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia nowoczesna III
RTV + SZAFA
Kuchnia klasyczna
Kuchnia inna niż inne