UWAGA!

W Łodzi zaprojektowali szklaną rurę, a jaka będzie empora w Galerii EL?

 Elbląg, Projekt SSS.
Projekt SSS.

Niemieccy architekci z pracowni Moeller Architektem + Ingenieure wygrali konkurs na projekt budynku Specjalnej Strefy Sztuki w Łodzi. Zobacz zdjęcia . Szef pracowni, Charly Moeller, jest też autorem koncepcji odbudowy empory w nawie bocznej elbląskiej Galerii EL.

Specjalna Strefa Sztuki w Łodzi będzie nowoczesnym ośrodkiem kultury, sercem Nowego Centrum Łodzi, które powstanie na obszarze 90 hektarów między ulicami Sienkiewicza, Narutowicza, Kopcińskiego i Tuwima obok zrewaloryzowanych budynków secesyjnej elektrociepłowni EC 1. Specjalna Strefa Sztuki będzie służyć edukacji i rekreacji jako galeria i muzeum sztuki współczesnej.
     Pod ziemię zostanie zniesiony dworzec Łódź Fabryczna (na głębokość 16 metrów), a na uwolnionej przestrzeni ulokowana będzie Specjalna Strefa Kultury, czyli działki dla przedstawicielstw miast, firm i instytucji. Powstaną nowe ulice nawiązujące nazwami do historii miasta: Niemiecka, Polska, Rosyjska i Żydowska. Najważniejszym elementem będzie tu budynek Specjalnej Strefy Sztuki.
     Spośród 22 zgłoszonych prac jury wybrało projekt architektów niemieckich z pracowni Moeller Architektem + Ingenieure. Specjalna Strefa Sztuki będzie miała wygląd leżącej na betonowym cokole kilkudziesięciometrowej szklanej rury. Według architektów szklana rura jest symbolem nieskończoności. Budynek wykonany ze szkła i stali ma mieć wysokość 34 m a na 10 kondygnacjach, w tym dwóch podziemnych, pomieści w sobie sale wystawiennicze, magazyny i parkingi.
     Charly Moeller - bo do niego należy pracownia - gościł dwukrotnie w Elblągu (w marcu i w czerwcu), biorąc udział w organizowanej przez Galerię EL wystawie Sztuka inteligibilna. Moeller jest też autorem koncepcji odbudowy empory (galeria wsparta na kolumnach lub filarach, rodzaj balkonu-red.)w nawie bocznej elbląskiej galerii.
     - Patrząc na projekt Specjalnej Strefy Sztuki w Łodzi wierzymy, że realizacja koncepcji Moellera w Galerii EL również będzie miała niepowtarzalny charakter – mają nadzieję pracownicy galerii.
oprac. A

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • nie wiem o co chodzi w tym artykule. ..
  • przykro nam
  • Plagiat i jeszcze raz plagiat. Już ze 100 lat temu znany architekt zaprojektował ludziom bezdomnym szklane domy. „ Z olbrzymiej masy płynnej wyciąga się gotowe belki, tafle, kliny, zworniki, odlane, a raczej ulane według danego architekonicznego planu. Cały szklany parterowy dom, ze ścianami ściśle dopasowanymi z belek, które się składa na wieniec, a spaja w ciągu godziny, z podłogą, sufitem i dachem z tafel - oddaje nabywcy gotowe. (. .. ) I co – gotowiec zamienili tylko na rure.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Prowokator(2008-07-25)
  • Entusjaści szklanej rury-symbolu nieskończoności winni pamiętać, że powstaje ona jako nowy obiekt. Zagospodarowanie wnetrza Galerii El (przypominam-wnetrza kościoła) to trochę inne zagadnienie. Radość, że ci sami, co i w Łodzi, już pachnie zapleczem. Czy rzeczywiście postindustrialne zabawy muszą dotykać najstarszego, zachowanego murowanego obiektu w Elblągu?
Reklama