Sobota 19-01-2019, imieniny Henryka, Mariusza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

W muzeum o książce i wystawie

Elbląg, W muzeum o książce i wystawie Spotkanie w Kawiarence Historycznej Clio rozpocznie się o godz. 17.30 w Muzuem (fot. AD)
Rek

Dzisiejsze (27 kwietnia) spotkanie w Kawiarence Historycznej Clio zostanie poświęcone najnowszemu wydawnictwu Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu – „W żuławskim domu” autorstwa Krystyny Laskowskiej. Zapraszamy na spotkanie z autorką 27 kwietnia o godz. 17.30 do muzealnego budynku Gimnazjum – wejście od ulicy Zamkowej.

Żuławy – kraina niezwykła, z fascynującymi, jeszcze zachowanymi bogatymi świadectwami jej przeszłości. Ziemia wydarta delcie Wisły pracą wielu pokoleń jej mieszkańców, której imponującym śladem są uregulowane nurty rzek, system wałów przeciwpowodziowych, rowów odwadniających, charakterystyczne nasadzenia śródpolne. Praca, pomimo wielu klęsk wojennych i przede wszystkim naturalnych – wielkich powodzi – opłaciła się wielokroć. Region przez stulecia wyróżniał się bogactwem. W oczach dawnych postrzegano go jako przysłowiową „krainę mlekiem i miodem płynącą”. Podziwiano i jednocześnie zazdroszczono mieszkańcom ich majątków, obszernych zabudowań gospodarczych, bogatych domostw, dobrze wyposażonych także w przedmioty o charakterze zbytkownym. W przypadku Żuław nie możemy mówić o chatach chłopskich, lecz o domach, które przewyższały skalą i formą większość dworów szlacheckich w pozostałych regionach Rzeczypospolitej (później w Królestwie Prus), a w ich właścicielach należy widzieć raczej sprawnych zarządców wysokotowarowych gospodarstw, niż chłopów.
     Śladem wspaniałej przeszłości Żuław są, m.in. domy dawnych mieszkańców, najpełniej ją charakteryzujące domy podcieniowe i zagrody w typie holenderskim. Zostały one dosyć dobrze rozpoznane w swoich formach budowlanych. Natomiast ciągle słabo upowszechniona jest wiedza dotycząca ich wnętrz i wyposażenia. Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu wychodzi naprzeciw rosnącemu zainteresowaniu Żuławami. Przygotowało niewielką objętościowo publikację dotyczącą tego zagadnienia, która w przystępny sposób ma przybliżyć wyobrażenia o tym, jak dawniej żuławiacy mieszkali. Bardzo starannie przemyślany został dobór ilustracji, przede wszystkim archiwalne już zdjęcia i rysunki, pokazujące typy najbardziej charakterystycznych zagród i domów żuławskich, rozplanowanie wnętrz oraz przykłady różnorodnych elementów wyposażenia.
     Autorką opracowania jest Krystyna Laskowska, etnograf od 1978 r. związana z naszym Muzeum. Twórczyni kolekcji etnograficznej obejmującej przede wszystkim region żuławski. Podczas spotkania zaprezentuje ona również cenne obiekty, przechowywane w magazynach muzealnych i czekające na konserwację.
     Wydawnictwo jest także rodzajem komentarza do ekspozycji pod tym samym tytułem, prezentowanej w Muzeum elbląskim. Autorem pięknej oprawy plastycznej wydawnictwa jest muzealny plastyk Stanisław Czuba. Skład został opracowany w elbląskim Wydawnictwie URAN Marzenny Brackiej-Kondrackiej. Teksty opracowano w języku polskim i niemieckim.
     
     Organizatorzy spotkań w Kawiarence Clio: Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu i elbląski Oddział PTH. Wstęp wolny.
     
     
Wiesława Rynkiewicz-Domino, Muzeum
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Serwis i oryginalne części Audi
Oryginalne części Peugeot - HADM Gramatowski
Autoryzowany Serwis Citroen Hadm Gramatowski
Serwis i oryginalne części Seat