Poniedziałek 22-04-2019, imieniny Łukasza, Leona
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

W teatrze praca wre

W 2001 roku czarne chmury zbierały się nad elbląskim teatrem. Czyniono zakusy na dużą widownię (WOK), trwały spory o kandydata na stanowisko dyrektora artystycznego (nie wyjaśnione do dziś), strażacy grozili zamknięciem obiektu. Dyrektor Dariusz Barton jest optymistą i snuje plany.

W teatrze praca wre. Trwają przygotowania do premiery. Będzie to "Mały Książę" według prozy Antoine`a Saint-Exupery`ego. Reżyserem spektaklu jest Jan Skotnicki. Będzie to spektakl kameralny, przygotowany na Małą Scenę.
     - Pomyśleliśmy jednak o prezentacjach wyjazdowych, więc scenografia, autorstwa Zygmunta Prończyka, jest przygotowywana tak, by mogła się rozwijać - wyjaśnia Dariusz Barton. - Taki zabieg jest czyniony na potrzeby większych scen.
     W realizacji "Małego Księcia" udział bierze czwórka aktorów: Tomasz Czajka, Jerzy Przewłocki, Marcin Tomasik i Joanna Boruta. Do roli Małego Księcia przygotowuje się pięciu małych elblążan.
     - Chłopcy zostali wybrani do tej roli podczas castingu - mówi D. Barton. - Spośród wielu kandydatów reżyser wybrał właśnie ich. Próbują razem z profesjonalnymi aktorami. Na scenie będą występować zamiennie. W spektaklu nie zagrają, mimo wcześniejszych ustaleń, lalki.
     
     O dwóch takich...
     Premiera "Małego Księcia" być może odbędzie się już w lutym. Dyrektor Barton mówi także o kolejnych przedsięwzięciach artystycznych.
     - Chcemy przystąpić do realizacji bajki "O dwóch takich, co ukradli księżyc". Będzie to musical, który wyreżyseruje Cezary Domagała, a muzycznie oprawi Tomasz Bajerski. Prapremiera tej bajki odbyła się nie dawno w Teatrze Nowym Hanuszkiewicza. Nasz spektakl będzie przewidziany na 13 aktorów plus para tytułowych bohaterów. W tych rolach obsadzimy dzieci.
     Nie będzie jednak castingu. Dzieci będą musiały być muzykalne, gdyż w spektaklu zaśpiewają kilka piosenek. Natomiast nie będą to musieli być chłopcy. Jeżeli dziewczynki da się ucharakteryzować na chłopców, to również mają szansę zagrać w tym spektaklu.
     - Spektakl "O dwóch takich, co ukradli księżyc" będzie można porównać do Tomka Sawyera, ale na szczęście będzie to przedsięwzięcie na mniejszą skalę - mówi Dariusz Barton. - Zrealizujemy go własnymi środkami.
     
     Dla dorosłych - Szekspir
     Dla dorosłych teatromanów dyrektor Barton zapowiada realizację "Konopielki" oraz któregoś z dzieł Szekspira. Początkowo miał to być "Sen nocy letniej" w reżyserii Andrzeja Markowicza.
     - Doszliśmy jednak do wniosku, że dużo się ostatnio robiło tych inscenizacji w Polsce - wyjaśnia zmianę decyzji D. Barton. - Poza tym jest to ogromne przedsięwzięcie i nie koniecznie bylibyśmy do końca zadowoleni z tego, co by powstało. Trudno by się to sprzedawało i trudno by się z tym jeździło po Polsce. Dlatego rozmawialiśmy już z Andrzejem Markowiczem, by ten tytuł zmienić. Zastanawiamy się nad "Burzą" lub "Poskromieniem złośnicy", ale też nie wykluczamy "Hamleta".
     
     Nadal bez artystycznego
     W doborze repertuaru i w innych sprawach artystycznych dużą rolę odgrywa osoba dyrektora artystycznego. A to stanowisko jest w elbląskim teatrze wolne już od prawie roku.
     - W sprawach artystycznych pomaga mi Leszek Ostaszkiewicz, ale on nie jest nawet pełniącym obowiązki, gdyż nie ma nominacji z Olszyna - wyjaśnia dyrektor Barton. - Pomaga mi bardzo, jestem zadowolony z tej współpracy i życzyłbym sobie, by jednak został dyrektorem artystycznym naszej sceny. Póki co czekamy na decyzję zarządu województwa. Nie ukrywam, że brak dyrektora artystycznego jest sytuacją trudną dla teatru, o czym informowaliśmy już wielokrotnie władze samorządowe w Olsztynie. Z tego co wiem ma zostać ogłoszony konkurs na obsadzenie tego stanowiska.
     - Ja dalej proponowałbym Leszka Ostaszkiewicza, bo uważam, że sprawdza się w tej roli, choć pełni ją nieoficjalnie – dodaje Barton. - A wykształcenie? Cóż, chyba w tej sytuacji nie ma zbyt dużego znaczenia. Liczy się doświadczenie sceniczne, a te Ostaszkiewicz posiada.
     
     Po burzy
     W ubiegłym roku głośno było o protestach teatru przeciwko połączeniu z Wojewódzkim Ośrodkiem Kultury, który przygotował projekt utworzenia centrum kulturalnego. Protesty ucichły...
     - Sprawa jakoś ucichła i nikt do tego nie wraca. Powstanie centrum to sprawa WOK - mówi Dariusz Barton. - Oni tam pewnie inwestują, powstało nowe kino i być może te modernizacje idą dalej, ale my chcielibyśmy, by to się działo bez teatru.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Rabaty do 11 000 zł na auta z rocznika 2019 w
Skoda Fabia z LPG już od 46 000 zł! - HADM
ZWYCIĘSKI SUV C5 AIRCROSS - HADM Gramatowski
Modny Citroen C3 - HADM Gramatowski