Sobota 20-04-2019, imieniny Czesława, Agnieszki
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

W trosce o zabytki, ale z techniką pod rękę

Elbląg, W trosce o zabytki, ale z techniką pod rękę
Biblioteka Wirtualna - ukochane dziecko Jacka Nowińskiego.

Remonty, zakup komputerów, katalogowanie zbiorów, zakup nowych książek - to wszystko i wiele więcej działo się w Bibliotece Elbląskiej i jej filiach przez ostatnie trzy lata. Jednak dyrektor Jacek Nowiński najbardziej dumny jest z Biblioteki Wirtualnej: - To wspaniałe połączenie średniowiecznej piwnicy z najnowszą technologią - mówi.

Od 2003 r. Biblioteka Elbląska intensywnie inwestuje w księgozbiór.
     - Denerwują mnie opinie wygłaszane najczęściej przez osoby, które od bardzo dawna nie odwiedzały Biblioteki Elbląskiej, że nie ma u nas czego wypożyczać, że brakuje książek - mówi Jacek Nowiński, dyrektor Biblioteki Elbląskiej. - Myślę, że spokojnie zaspokajamy potrzeby czytelnicze elblążan. Wystarczy spojrzeć na zestawienia roczne zakupów. Przykładowo, w roku 2002 zakupiono 2 tys. 355 woluminów za 62 tys. 961 zł, a w roku 2006 wydaliśmy 165 tys. 551 zł na zakup 7 tys. 701 woluminów.
     
     W trosce o zabytkowy księgozbiór
     Biblioteka Elbląska dba także o posiadany zabytkowy księgozbiór. Jest to jedna z największych kolekcji tego rodzaju zbiorów wśród wszystkich bibliotek publicznych w Polsce. Na potrzeby księgozbioru zabytkowego zaadaptowane zostały pomieszczenia w obiekcie przy ul. Św. Ducha 25, które teraz spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa. Dla zapewnienia optymalnych warunków przechowywania zbiorów zabytkowych, magazyny posiadają system alarmowy i klimatyzację. Pomieszczenia zostały wyposażone w przesuwane regały o układzie półek idealnie dopasowanym do formatu książek.
     - Ponadto zakupiona została komora fumigacyjna służąca do oczyszczenia chemicznego zbiorów - chodzi o zwalczanie mikroorganizmów pasożytujących na dokumentach. Kupiliśmy też profesjonalny skaner do starodruków emitujący zimne światło, neutralne dla digitalizowanych dokumentów - wyjaśnia Jacek Nowiński. - Dobiegają końca prace legislacyjne związane z nadaniem naszym zbiorom zabytkowym statusu Narodowego Zasobu Bibliotecznego.
     
     Biblioteczne remonty
     W ciągu ostatnich trzech lat w Bibliotece Elbląskiej - gmachu głównym oraz w jej filiach trwały remonty i modernizacje. Między innymi zaadaptowano dwa pomieszczenia dla księgozbioru zabytkowego, wymieniono oświetlenie, remontu doczekał się Dział Zbiorów Naukowych, osuszono piwnice. Od 2003 do 2006 r. wyremontowano lub rozpoczęto remonty w siedmiu filiach bibliotecznych na terenie miasta. Zmodernizowano i oddano do użytku także kamienicę po Polkoteksie, w której obecnie mieści się Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna, a w niej m.in. magazyn starych ksiąg oraz komora fumigacyjna.
     
     Koniec z wypisywaniem rewersów
     - W roku 2003 dysponowaliśmy 17 komputerami, obecnie mamy ich 110 - mówi Jacek Nowiński. - Kilkadziesiąt z nich to urządzenia najwyższej klasy LCD PC. Poza tym stanowiska wyposażone są w drukarki, skanery, kamery internetowe, UPS-y.
     Dodatkowym wyposażeniem są: całodobowy kiosk internetowy, rutery internetowe, czytniki kodów kreskowych i drukarki do rewersów. Pozyskane w 2006 r. dzięki projektowi „Elektroniczna pajęczyna” środki pozabudżetowe umożliwiły połączenie w sieć komputerową wszystkich filii na terenie miasta. Zastosowana technologia pozwala na stworzenie od pięciu do ośmiu stanowisk komputerowych w każdej z filii.
     W Bibliotece Głównej zakończył się proces katalogowania elektronicznego zbiorów w systemie bibliotecznym SOWA. Trwają prace nad uzupełnieniem katalogu centralnego o zbiory wszystkich filii.
     
     Zdobycze współczesnej techniki
     Biblioteka posiada najwyższej jakości sprzęt nagłośnieniowy i oświetleniowy. Dysponuje podwieszanym systemem nagłośnieniowym line array, stołem mikserskim, monitorami odsłuchowymi, procesorami dynamiki i procesorami efektowymi firm będących niekwestionowanymi liderami branży audio. Na system oświetleniowy składa się 50 reflektorów profilowych i oświetlacze architektury. Systemem steruje najwyższej klasy konsola. Sprzęt uzupełniają: 50-calowy monitor plazmowy, 50-calowy telewizor plazmowy, kamery cyfrowe, profesjonalne projektory o sile światła 4500 ANSI Lumenów, ekrany na własnych ramach z tylną i przednią projekcją, cyfrowy system tłumaczeń symultanicznych oraz podesty sceniczne z regulowaną wysokością.
     - Ten nowoczesny sprzęt umożliwia zrealizowanie każdej imprezy - od konferencji po duży plenerowy koncert - podkreśla dyrektor Nowiński.
     
     Od Salonów do Ogrodów
     A tak wielkie imprezy Biblioteka Elbląska organizuje wspólnie z tygodnikiem „Polityka”.
     - Przez ostatnie trzy lata udało nam się zorganizować blisko dwadzieścia Salonów oraz trzy edycje Festiwalu Letnie Ogrody Polityki - mówi Jacek Nowiński. - Dotychczas w Salonach i Ogrodach Mirosław Pęczak i jego redakcyjni koledzy gościli między innymi laureatów literackiej nagrody Nike: Jerzego Pilcha i Wojciecha Kuczoka, ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego, wiceministrów Jarosława Sellina i Macieja Klimczaka, dyrektora Biblioteki Narodowej Michała Jagiełłę, Jerzego Baczyńskiego - redaktora naczelnego tygodnika „Polityka”, Gerarda Spöerla z niemieckiego tygodnika „Der Spiegel” oraz Stefana Chwina, Michała Wiśniewskiego, Andrzeja Mleczkę, Daniela Passenta i wielu innych pisarzy, artystów i krytyków. Natomiast na Ogrodowych koncertach mogliśmy posłuchać artystów o ugruntowanej pozycji na scenie muzycznej oraz młodych zespołów prezentujących różne style artystycznej ekspresji – dodaje dyrektor. - Na podzamczu Muzeum wystąpiły uznane gwiazdy: Anna Maria Jopek, Lech Janerka, Hey, Myslovitz, VooVoo, Tymon Tymański, T. Love, Andrzej Smolik.
     
     Biblioteka Wirtualna - największy skarb
     Biblioteka Wirtualna wyposażona jest w 25 komputerów nowej generacji LCD PC. Wszystkie pozwalają na korzystanie z multimediów i internetu. Zainstalowane oprogramowanie ułatwia naukę języków obcych, tworzenie animacji multimedialnych i poszerzanie wiadomości z różnych dziedzin wiedzy. Biblioteka dodatkowo wyposażona jest w kamery internetowe, drukarki i skanery z możliwością skanowania slajdów.
     - Można tu stworzyć film animowany czy przygotować książkę - mówi Jacek Nowiński. - Ta średniowieczna piwnica w połączeniu z najnowocześniejszą techniką daje wielkie możliwości, które, niestety, nie są wykorzystywane przez elblążan. Nie mówię tu o dzieciach, które przychodzą sobie pograć na komputerze. Dziwię się, że tak małym zainteresowaniem, szczególnie wśród studentów informatyki, cieszyła się Szkoła Komunikacji Wizualnej. Odbywały się w niej warsztaty, które poprowadzili guru animacji, człowiek który współpracował przy realizacji m.in. takich filmów jak „Ja robot”, wielokrotnie nagradzany reżyser Wojciech Wawszczyk oraz Bartosz Orlicki, specjalista animacji multimedialnych i rysownik. Może wynika to z braku informacji o naszej naprawdę świetnie wyposażonej sali - zastanawia się dyrektor biblioteki. - Koszt korzystania z dobrodziejstw techniki, które w niej zgromadziliśmy, to naprawdę nieduże sumy. 2 zł za godzinę to chyba niewygórowana stawka? Docelowo chcemy jednak, by wszystko, co dostępne jest w naszej bibliotece, było darmowe, z wyjątkiem może odbitek ksero.
     - Tylko przez skromność nie powiem, że Biblioteka Elbląska jest najnowocześniejszą biblioteką publiczną w kraju - podsumowuje dyrektor Jacek Nowiński. - Stało się to za sprawę wielu ludzi, którzy wykonali tytaniczną pracę, by doprowadzić placówkę do stanu obecnego. Chciałbym im wszystkim za to podziękować.
     
     
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

ZWYCIĘSKI SUV C5 AIRCROSS - HADM Gramatowski
Skoda Fabia z LPG już od 46 000 zł! - HADM
Ostatnie sztuki Skody Rapid w salonie HADM
Modny Citroen C3 - HADM Gramatowski