UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

W zdrowym ciele zdrowy duch

 
Elbląg, W zdrowym ciele zdrowy duch
Po "Olimpiadzie" przyszło "Omdlenie" (fot. Michał Skroboszewski)

Można powiedzieć, że to bliskie spotkanie kultury fizycznej ze sztuką. Sławomir Lipnicki, zainspirowany zdjęciami dokumentującymi berlińskie widowisko sportowe z 1936 r., postanowił stanąć przy sztalugach. Projekt wywołał "Omdlenie", które będzie można zobaczyć w Galerii EL już w czwartek (8 listopada).

Wielką nieobecną, ale tą, która natchnęła artystę, jest Leni Riefenstahl. Osoba i twórczość niemieckiej reżyserki budziła często kontrowersje z powodu filmów propagandowych, jakie nakręciła w okresie hitleryzmu. Najbardziej znany jest jej "Triumf woli", ale powstała również kronika berlińskiej olimpiady (Olympiada), film głośny z powodu nowatorskich osiągnięć technicznych i estetycznych. I do niego właśnie odwołuje się Sławomir Lipnicki w projekcie zrealizowanym w 2004 r. i zatytułowanym "Olimpiada - Lustro Narcyza"
     - Wówczas był on dla mnie reakcją na stosowaną przemoc ustanawiania i utrwalania władzy, jak i "obojętność widzących" wobec ofiar tych praktyk - mówi artysta. - Dzisiaj, ekspozycja w Galerii EL związana jest z momentem krótkotrwałej utraty przytomności twórczyni zdjęć - Leni Riefenstahl - kontynuuje Sławomir Lipnicki. - Jej omdlenie, które miało miejsce w trakcie tworzenia we wrześniu 1939 r. filmu dokumentującego zwycięstwo. Na planie stała się ona świadkiem masakry na cywilach w miejscowości Końskie w Polsce. Przez moment jej ciało nie reaguje na żadne bodźce zewnętrzne, będąc "przejętą" - pozostaje tam, gdzie czas nie/świadomości staje się spoiwem tożsamości.
     - Zachęcamy do odwiedzenia Galerii o godz. 17.30, bo będzie to czas na spotkanie z artystą, na zrozumienie tego, co miał na myśli i dyskusję - zachęca Adriana Ronżewska-Kotyńska, dyrektor Galerii EL.

  Na zdj. od lewej Adriana Kotyńska i Katarzyna Grzymska (fot. MS)
Na zdj. od lewej Adriana Kotyńska i Katarzyna Grzymska (fot. MS)

Czwartek, 8 listopada, będzie dniem podwójnego wernisażu.
 - Swoje obrazy zaprezentują uczniowie Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym. Będzie to wystawa poplenerowa, która jest dokumentacją ich przemyśleń z czasu spędzonego we Fromborku, gdzie skupiali się na poznawaniu siebie w oddaleniu od obowiązków - zapowiada Katarzyna Grzymska, rzecznik prasowy Centrum Sztuki.
     Wieczór ze sztuką w Galerii EL: 8 listopada godz. 18 (g. 17.30 oprowadzanie kuratorskie Sławomir Lipnicki). Wstęp wolny.

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • ADAAAAAAAAA. mmmmmmmmmmmmmmm
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  (2018-11-07)
 • Może się czepiam, ale nie powinno się mówić tak jak autor wystawy: " uczestniczyłem w projekcie". Ale tylko: "realizowałem projekt". Można powiedzieć, że "uczestniczyłem w projektowaniu" czyli na etapie "przygotowania czegoś, co będzie". A potem: realizowałem to, co zostało zaprojektowane. Projekt i realizacja, to są dwie różne sprawy. Można coś zaprojektować, ale zrezygnować z realizacji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2018-11-09)
Reklama