Wtorek 13-11-2018, imieniny Benedykta, Stanisława, Arkadego
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Wikingowie atakują Braniewo

VIII Festiwal Wczesnośredniowieczny odbędzie się 5-6 lipca w Braniewie. Drużyna Wikingów „Nidhogg” z Braniewa skupia w swych szeregach ludzi zainteresowanych kulturą wczesnego średniowiecza. Mamy w swoich szeregach „Wikingów i Słowian”, pośród nas można znaleźć mężnych wojowników, wspaniałych łuczników oraz piękne niewiasty.

Pragniemy na własnym przykładzie przybliżyć społeczeństwu realia wczesnośredniowiecznej Europy. Dlatego dążymy do jak najwierniejszego odtwarzania naszego stroju, oręża, obozowiska. Zajmujemy się różnymi aspektami życia w tamtym okresie, czyli walką, rzemiosłem, łucznictwem, a także muzyką. Prowadzimy pokazy i inscenizacje historyczne. Bierzemy udział w różnego rodzaju imprezach historycznych w kraju i za granicą.
     Drużyna Wikingów „Nidhogg” każdego roku organizuje Festiwal Wczesnośredniowieczny - „Althing” w Braniewie. Słowo „althing” oznacza w Skandynawii wiec lub zgromadzenie. „Althing” jest imprezą cykliczną, odbywającą się od 2000 roku - obecnie już po raz siódmy. Celem Festiwalu jest zbliżenie ludziom żyjącym w XXI wieku kultury wczesnego średniowiecza – strojów, rzemiosła, gier i zabaw oraz walki. W tym roku odwiedzi nas blisko 250 osób w strojach historycznych sprzed ponad dziesięciu wieków. Podczas trwania Festiwalu każdy znajdzie coś dla siebie. Miłośnicy wczesnośredniowiecznego oręża będą mogli przyjrzeć się walczącym wojom, przymierzyć elementy uzbrojenia słowiańskiego lub wikińskiego. Pełnoletni mężczyźni będą mogli udowodnić swoje umiejętności, zręczność i krzepę podczas „drogi wojownika”, małe dzieci staną do „pojedynku” na kredki i wyobraźnię w konkursie „narysuj wikinga”, większe zaś do rywalizacji w przygotowanych zabawach plebejskich. Festiwal uświetni zespół muzyki dawnej „Precival”.

 


     
     Plan Althingu
     
     Sobota 5 lipca
     
     11.00 - Rozpoczęcie imprezy, przedstawienie planu dnia, powitanie przybyłych gości i drużyn.
     11.15 - Walki wojowników – Krąg Zdrady i Honoru.
     12.00 - „Bieg niewiast” – konkurencje zręcznościowe dla kobiet.
     13.00 - Turniej walk grupowych wojowników o puchar Jarla.
     14.00-16.00 - Konkurs plastyczny pt. „Narysuj Wikinga” dla dzieci w różnych kategoriach wiekowych.
     15.00 - „Droga wojownika”- konkurencje zręcznościowo-siłowe dla mężczyzn.
     16.30-18.00 - Konkursy plebejskie – otwarte dla wszystkich powyżej 14 roku życia.
     16.30 - Turniej łuczniczy.
     18.00-19.00 - Gry i zabawy średniowieczne – turniej hnefatafl.
     19.00 - Koncert zespołu muzyki dawnej.
     19.30 - Inscenizacja najazdu Wikingów na wioskę Słowian.
     20.00 - Zakończenie pierwszego dnia imprezy dla publiczności.
     
     Niedziela 6 lipca
     
     11.00 - Otwarte zawody zręcznościowo - siłowe Wikingów i Słowian.
     12.30 - Turniej walk indywidualnych wojowników.
     13.00-15.00 - Konkurs plastyczny pt. „Narysuj Wikinga” dla dzieci w różnych kategoriach wiekowych.
     14.00 - Koncert zespołu muzyki dawnej.
     14.30 - Inscenizacja najazdu Wikingów na wioskę Słowian.
     15.00-16.30 - Gry i zabawy średniowieczne – turniej kubb.
     15.30 - Turniej łuczniczy.
     17.00 - Zakończenie imprezy.
     
     Honorowy patronat nad Festiwalem objął Pan Jacek Protas - Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Stowarzyszenia Elbląg Europa.
     
     Wszelkie informacje na temat imprezy znajdują się także na stronie internetowej drużyny: www.nidhogg.oskbraniewo.pl w dziale Althing 2008.
     
     Kontakt: Grzegorz Lewko, tel. 667 567 303, thorfid@interia.pl

opac. Anieze
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Widzę, że zainteresowanie jest olbrzymie !? Niema WojaŁawrynowicza to i nie ma wpisów. A oni TRUSO w Elblągu chcą budować !!! Poorane łby ta władza.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  wiiiiiking(2008-07-05)
 • No tak, w takim Braniewie działa wspierana przez miasto i druzyna i impreza o znaczeniu elitarnym ogólnopolskim a w Elblagu?? Miasto o takiej historii nie jest zainteresowane tego typu wydarzeniami chyba, tak to niestety wygląda. .. Najlepiej Doda i inna Andrzejewicz i niech plebs się cieszy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Linear(2008-07-06)
 • Sprawdźcie na co stac taka Nidzice na "Dni Nidzicy" np. Jest info na e-światowid. I to by było chyba tyle w sprawie komentarzy. Takich przykładów w Polsce więcej. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Linear(2008-07-06)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia klasyczna
Kuchnia inna niż inne
Kuchnia nowoczesna II
RTV + SZAFA