Sobota 23-03-2019, imieniny Pelagii, Feliksa
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Wojna ukochała sobie to miejsce

Elbląg, Wojna ukochała sobie to miejsce
(fot. Marcin Suder)

Afganistan to miejsce ciągłej wojny.  Zarówno zbrojnej, znanej z medialnych przekazów, jak i codziennej walki z biedą, nieudolnością państwa, ale także z wyczerpanymi tą sytuacją i sponiewieranymi umysłami. To urokliwe, lecz przeklęte miejsce odwiedził fotograf Marcin Suder. Efektem tej podróży stała się wystawa „Afganistan. Pragnienie życia”. Od 6 września fotografie Sudera będzie można oglądać w galerii Spatium Novum na poddaszu Biblioteki Elbląskiej.

Afganistan to miejsce ciągłej wojny. Zarówno zbrojnej, znanej z medialnych przekazów, jak i codziennej walki z biedą, nieudolnością państwa, ale także z wyczerpanymi tą sytuacją i sponiewieranymi umysłami. To urokliwe, lecz przeklęte miejsce odwiedził fotograf Marcin Suder. Efektem tej podróży stała się wystawa „Afganistan. Pragnienie życia”. Od 6 września fotografie Sudera będzie można oglądać w galerii Spatium Novum na poddaszu Biblioteki Elbląskiej.
     W Afganistanie wojna trwa nadal. Nie ta medialna, głośna, znana z pierwszych stron gazet, lecz cicha, zapomniana wojna Afgańczyków o edukację. Długotrwałe konflikty zbrojne zniszczyły nie tylko infrastrukturę kraju, ale przed wszystkim ludzi. Wojna ukochała sobie to miejsce i zadomowiła się w tym urokliwym kraju, zamieszkanym przez pięknych, pokornych ludzi. Ludzi, wyniszczonych, wyczerpanych, sponiewieranych, których jedynym marzeniem jest po prostu żyć.
     - Wyobraź sobie, że twoje dziecko idzie do szkoły przez dwie godziny, w klapkach z gołymi stopami, po śniegu. Wyobraź sobie, że twoje dziecko idzie do szkoły w palącym słońcu bez kropli wody do picia. Wyobraź sobie, że twoje dziecko idzie do szkoły przez pola minowe. Wyobraź sobie, że w ciągu roku starcza tobie i twojej rodzinie jedzenia tylko na 5-7 miesięcy. Wyobraź sobie, że do najbliższego lekarza masz kilka godzin drogi, a gdy zachorujesz - po prostu umierasz. Jeśli potrafisz to sobie wyobrazić, to zrozumiałeś ich życie i zrozumiesz także, dlaczego Afgańczycy powiedzą ci: żyjemy by przeżyć, a nie by żyć. - tak Marcin Suder w skrócie opisuje sytuację jaką widział w Afganistanie.
     Wystawa, którą już od poniedziałku będzie można zobaczyć w Bibliotece Elbląskiej, powstała w ramach prowadzonej przez Polską Akcję Humanitarną kampanii Akcja Edukacja. Polska Akcja Humanitarna od wielu lat realizuje projekty, których celem jest umożliwienie nauki dzieciom i dorosłym żyjącym w najbiedniejszych regionach świata poprzez m.in.: budowę i remont szkół, wyposażenie sal lekcyjnych oraz organizacje zajęć pozwalających zdobyć lub rozwinąć umiejętności zawodowe. Od 2002 roku PAH realizuje projekty pomocowe w Afganistanie, głównie dotyczące poprawy dostępu do edukacji. Przez 7 lat działaniami zostało objętych ok. 20 tys. osób. Od września 2008 roku PAH prowadzi kampanię Akcja Edukacja, której celem jest zwrócenie uwagi na problem braku dostępu do edukacji podstawowej i analfabetyzmu wśród dorosłych w najbiedniejszych, zniszczonych wojną lub klęskami żywiołowymi krajach świata oraz zebranie środków umożliwiających przeciwdziałanie tym problemom. W trzeciej edycji Akcji Edukacja zbieramy środki na realizację projektów w Afganistanie i Afryce Subsaharyjskiej.
     Marcin Suder fotografią zajmuje się od kilkunastu lat. Wykonuje fotografię portretową, reklamową, lecz prawdziwą jego pasją jest fotografia społeczna i wojenna. Realizował fotoreportaże w kilkudziesięciu państwach m.in. w Afganistanie, Birmie, Czeczenii, Indiach, Iranie, Kaszmirze, Kongo, Palestynie, Ruandzie, Sierra Leone, Sudanie. Na co dzień pracuje dla agencji Melon i Corbis. Przez kilka lat był wykładowcą w pracowni fotoreportażu w Akademii Fotografii. W 2004 roku zrealizował dla PAH fotoreportaż z Iranu po trzęsieniu ziemi w Bam. Fotografie Sudera bardzo ciepło i intymnie ukazują ludzi, których spotkał w ciągu swojego miesięcznego pobytu w Afganistanie. Dzięki nim bieda milionów Afgańczyków zyskuje ludzką twarz i staje się również problemem dotyczącym widza. Dzięki nim łatwiej zrozumieć, że afgańskie dzieci w wieku szkolnym bardzo chcą się uczyć, bo jest to jedno z podstawowych praw każdego dziecka. Łatwiej zrozumieć, dlaczego ponad połowa z nich nie może z tego prawa skorzystać. Łatwiej zrozumieć dlaczego ponad 1/3 Afgańczyków jest niepiśmienna.
     
     Wystawa "Afganistan. Pragnienie życia" będzie gościć w Bibliotece Elbląskiej od 6 września. Finisaż wystawy odbędzie w trakcie konferencji kulturoznawczej „Codzienność kręci – kultura codzienności, codzienność kultury" 29 września o godz. 19. Wstęp wolny.
Arkadiusz Kowalczyk, BE
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia nowoczesna II
Kuchnia inna niż inne
Kuchnia nowoczesna
Kuchnia, a aneks kuchenny