Poniedziałek 22-10-2018, imieniny Filipa, Salomei
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

„Wschodnie opowieści” Wawrzyńca Ejsmonta

Elbląg, „Wschodnie opowieści” Wawrzyńca Ejsmonta

Ojciec zawsze opowiadał ciekawe historie z czasów dzieciństwa i młodości, więc chcieliśmy je jakoś utrwalić. Próbowałam je nagrać, ale nie wyszło, ojciec nie czuł się swobodnie w kontakcie z mikrofonem. Wtedy Ryszard rzucił propozycję, żeby Wawrzyniec spisał swoje wspomnienia - mówi córka.

Córka to Anna Ejsmont-Rybicka, Ryszard to jej mąż Ryszard Rybicki, elbląski plastyk - od 2004 r. mieszkają w Londynie. Ojciec to Wawrzyniec Ejsmont - od 1957 r. elblążanin, emerytowany pracownik Zamechu. Często można go spotkać na targowisku miejskim, gdzie - wraz ze swoim wnuczkiem - sprzedaje bursztyny, muszle i artykuły metalowe, ostrzy noże i nożyczki oraz naprawia sprzęty domowe.
     Wawrzyniec Ejsmont urodził się w 1928 r. w miejscowości Ejsmonty nad Niemnem jako piąty syn w rodzinie zubożałej szlachty - pisze o nim córka w notce biograficznej. - Od dzieciństwa przyzwyczajony do ciężkiej pracy w gospodarstwie i radzenia sobie w trudnych sytuacjach, nawet gdy wybuchła wojna, pozostał ciekawym życia chłopakiem. Przeżył okupację hitlerowską i bolszewicką, a doświadczenia z tym związane pomogły mu przetrwać pobyt w Zagłębiu Donieckim i po trzech latach zsyłki powrócić z dalekiej północy.
     Tak o powstaniu książki - wspomnień ojca, opowiada Maria Rybicka Ejsmont:
     Prawdę mówiąc, nie sądziłam, że tata zdecyduje się pisać. Nic nie mówił, aż kiedyś zadzwoniłam do niego i zapytałam, co robi. Odpowiedział, że pisze. Byłam zdumiona, gdy po około roku tata wręczył mi 350 stron rękopisu. Obiecałam mu wtedy, że wydamy jego wspomnienia w formie książkowej. Minęło jednak kilka dobrych lat, zanim się do tej pracy naprawdę zabrałam i mogłam poświęcić czas na opracowanie tego surowego tekstu. Wklepanie do komputera, edycja i formatowanie zajęło mi kilka miesięcy, ale była to praca, z której czerpałam niesamowitą satysfakcję. Pasjonujące było też przygotowywanie projektu okładki. Na pierwszej stronie postanowiliśmy zamieścić zdjęcie, które mój mąż zrobił w Szkocji, a czwartą stronę okładki zaprojektowała nasza córka Agata. Ja wszystko opracowałam w komputerze i powstała książka.
     - Wśród mieszkańców Elbląga nadal jest wiele osób, które przeżyły repatriację z terenów wschodnich, pozostawiając tam dobytek całego życia - mówi Maria Ejsmont-Rybicka. - W losach mojego taty jest na pewno wiele elementów wspólnych wszystkim Polakom, którzy po wojnie przyjechali do „nowej Polski”. Aż żal, że tak niewiele o tych ludziach wiemy. Jest ich coraz mniej pośród nas, a historie rodzinne odchodzą wraz z nimi. Jestem naprawdę dumna z mojego ojca. Dokonał czegoś, o czym wszyscy po cichu marzymy - zapisał swoją historię. A przecież jest prostym człowiekiem. Jednym z tych, którzy po przeczytaniu jego książki podchodzą do niego na ulicy i mówią: „Gratuluję, ciekawie się czyta, napisałeś prawdę. Ja też chciałem napisać swoje wspomnienia”.
     Książka Wawrzyńca Ejsmonta „Wschodnie opowieści” ukazała się w Londynie, w tej chwili przygotowywany jest dodruk. Książkę można kupić, wysyłając maila na adres: merpublishing@hotmail.com.
     

PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

DRZWI PORTA INSPIRE-PROMOCJA!!
AMK Kuchnia 9
Promocja RATY 0%
Szkło ozdobne 4