UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblagu
Rek

Wystawa rysunków profesora Marka Szczęsnego

Elbląg, Wystawa rysunków profesora Marka Szczęsnego

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu zaprasza na wystawę rysunków profesora Marka Szczęsnego i studentów z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Wystawa dostępna od 24 maja – 1czerwca w holu II piętra CSE „Światowid”.

Jest to wystawa, która ma ambicję powiedzieć kilka słów o osobowości artystycznej i zainteresowaniach artystów poprzez podstawowe wartości takie jak walor, światłocień, faktura. Sztukę współczesną charakteryzuje niespotykane rozwarstwienie i zatarcie granic pomiędzy tradycyjnymi dziedzinami a nowymi formami wypowiedzi. Aktualnie instytucje artystyczne popierają przede wszystkim sztukę nowych mediów a co za tym następuje realizacje odległe od klasycznie pojmowanych dziedzin sztuki jak rysunek i malarstwo dlatego wystawa oparta o temat martwej natury, aktu czy postaci ludzkiej jest powrotem do korzeni.
       Wystawa w głównej mierze składa się z prac inspirowanych realizmem. Proces widzenia autorów zawiera w sobie rozwiązania oryginalne i zróżnicowane. Część prac w swym wyrazie plastycznym sugeruje prostotę sztuki współczesnej i dążenie do syntezy. Nie brak jednak kontrastowych układów światłocieniowych czy rozwiązań bogatych w niuanse walorowe.
       W części prac widać, że pochodzą z pracowni. Ich konstrukcja oraz położenie świateł wskazują na to, że są wynikiem regularnych i długotrwałych studiów. Układy kompozycyjne, niekiedy bardzo skomplikowane oraz wyrafinowane gamy przejść w modelunku nadają im dużo wartości formalnej bez której zapewne trudno mówić o rysunku.
       Z drugiej strony jest wiele rysunków, które kryją w sobie pewną tajemnice czy niedopowiedzenie a wnikliwy odbiorca przy umiejętnym podejściu może wszystko dokładnie odczytać. Widoczną cechą tych rozwiązań jest umiejętność operowania zróżnicowaną ale klarowną linią i szacunek dla perspektywy. Nie brak im wyczucia przestrzeni i zrozumienia znaczenia trójwymiarowości.
       Chciałbym zachęcić do życzliwego spojrzenia na wystawę, która wymaga przeniesienia się na chwilę w świat pracowni rysunku. Myślę, że zwiedzający wystawę pomyśli o niej jako o powrocie do tradycyjnych środków wyrazu i technik zorientowanych dookoła rysunku ze zrozumieniem, że w panoramie sztuki współczesnej jest miejsce na prace, które powstały w wyniku obserwacji natury. Mam nadzieję, że cały czas mogą one być źródłem wartościowych przeżyć dla odbiorców i pozwolą poznać oraz akceptować uczucia i zainteresowania ich autorów.
       prof. UWM Marek Szczęsny
      
      
Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama