Piątek 14-12-2018, imieniny Jana, Alfreda
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Z gitarą za pan brat

 
Elbląg, Z gitarą za pan brat fot. AD
Rek

II Ogólnopolskie Spotkania Gitarowe, które rozpoczną się w Elblągu w tym tygodniu, poprzedził cykl koncertów dla najmłodszych elblążan. Z brzmieniem gitary – solo, w orkiestrze oraz w towarzystwie innych instrumentów – zapoznawali się uczniowie ogólnokształcących szkół podstawowych. Zobacz, jak przebiegało spotkanie z muzyką.

Dzieci w skupieniu wsłuchiwały się w dźwięki gitary. Z zainteresowaniem przyjmowały kolejne porcje informacji o gitarze i innych instrumentach, które miały okazję usłyszeć podczas koncertów. Ciekawostką była gitarowa orkiestra. A największym hitem, który porwał młodą widownię, okazał się znany motyw z filmu „Różowa Pantera”.
     - Chcemy docierać do najmłodszych odbiorców przede wszystkim dlatego, by w ramach wychowania melomanów przygotować ich do odbioru muzyki. Organizujemy te koncerty również po to, by młodzi elblążanie chcieli przyjść do szkoły, żeby chcieli się uczyć muzyki - wyjaśnia Małgorzata Piejdak, nauczycielka gry na gitarze i organizator festiwalu.
     Dzieci, które chcą się uczyć grać na instrumencie nie muszą rezygnować ze swojej dotychczasowej szkoły. Nauki gry można pobierać w szkole muzycznej popołudniami.
     - Nie chcemy kolidować ze szkołami ogólnokształcącymi, jest możliwość nauczania w szkole popołudniowej i to jest bardzo dobre rozwiązanie dla uczniów innych szkół - dodaje. - Gitara wyszła z niszy, jest bardziej udostępniona, zainteresowanie nauką gry na gitarze rośnie, co myślę dzieje się na skutek promocji jaką jest właśnie nasz festiwal.
     II Ogólnopolskie Spotkania Gitarowe odbędą się w elbląskiej szkole muzycznej w dniach 15 – 18 marca.
     - Festiwal składa się z trzech części. Jest konkurs ogólnopolski, na który zgłosiło nam się bardzo wielu uczestników z całego kraju, od Szczecina po Katowice. Cieszy nas bardzo fakt, ze bardzo dużo dzieci jest w tych młodszych grupach, czyli dzieciaki do 10 i do 14 roku życia – te dwie grupy są bardzo liczne. To dla nas bardzo ważne, bo tak naprawę właśnie to rokuje w gitarystyce, to z tych młodych ludzi wyrosną profesjonalni muzycy, którzy przyjeżdżać będą na koncerty - uważa Małgorzata Piejdak.

 


     II Ogólnopolskie Spotkania Gitarowe to nie tylko konkurs i lekcje mistrzowskie dla młodych gitarzystów. W ramach festiwalu odbędą się trzy koncerty dla publiczności. Inauguracyjny już w najbliższy czwartek, 15 marca - z Elbląską Orkiestrą kameralną zagra Marek Pasieczny.
     - Ponadto będziemy gościć młodego gitarzystę z Krakowa, Marcina Kuźniara., Wystąpi on w piątek w cyklicznym koncercie „Scena młodych artystów”. Postanowiliśmy w ten sposób promować młodych, utalentowanych muzyków, którzy wygrywają już koncerty międzynarodowe - zachęca do udziały w wydarzeniu Małgorzata Piejdak. - W sobotę wystąpi Marcin Dylla, to jest najczęściej zapraszany artysta na świecie. To, że udało nam się go do nas zaprosić, że on znalazł termin, a przylatuje do nas prosto z Włoch, jest dla nas wielkim wyróżnieniem.
     
     Program II Ogólnopolskich Spotkań Gitarowych
     15 marca, czwartek
     godz. 19 - Koncert inauguracyjny – Marek Pasieczny – gitara, Piotr Komorowski - dyrygent, Elbląska Orkiestra Kameralna
     Bilety w cenie 25 i 30 zł do kupienia w siedzibie EOK.
     
     16 marca, piątek

     godz. 9 – 13.30 – Przesłuchania konkursowe – Grupa I i II
     godz. 14 – 18 – Lekcje mistrzowskie
     godz. 19 – Koncert – Marcin Kuźniar – "Scena Młodych Talentów", Robert Horna (gitara) i Wiesław Prządka (bandoneon)
     Wstęp wolny.
     
     17 marca, sobota

     godz. 9 – 13.30 – Przesłuchania konkursowe – Grupa II i III
     godz. 10 – 13 – Lekcje mistrzowskie – Marcin Dylla
     godz. 14 – 15 – Spotkanie z lutnikiem Ireneuszem Skoczką
     godz. 15 – 18 – Lekcje mistrzowskie
     godz. 19 – Koncert  – Marcin Dylla
     Wstęp wolny.
     
     18 marca, niedziela
     godz. 9.30 – 11 – Przesłuchania konkursowe – Grupa IV
     godz. 14 – Ogłoszenie wyników konkursu i koncert laureatów
     
     Jurorami tegorocznego festiwalu są: prof. Marcin Zalewski (przewodniczący), Dariusz Michałowski, Leszek Potasiński, Marek Pasieczny.
     
     Szczegóły na www.spotkaniagitarowe.pl

Olga Kaszubska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok Mini
Czytnik kart kryptograficznych Mini
Konto poczty elektronicznej
Czytnik kart kryptograficznych