Sobota 23-03-2019, imieniny Pelagii, Feliksa
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Za mundurem panny sznurem, czyli jedyna taka noc w roku

Elbląg, Za mundurem panny sznurem, czyli jedyna taka noc w roku

O mundurze można mówić wiele. O historii, symbolice i tym, co znaczy teraz… Wolimy to jednak pokazać i chociaż 20 maja bawimy się pod hasłem „Za mundury panny sznurem” to nie zabraknie atrakcji dla pań, panów, ani dla dzieci. W programie m.in. spacer militarny z PTTK, pokaz musztry paradnej, inscenizacja Międzyszkolnego Koła Historycznego i wystawa militariów.

Powoli staje się tradycją, że wstępem do Nocy Muzeów jest spacer z przewodnikiem PTTK. Tym razem Karol Wyszyński i Brygida Gawron oprowadzą Was „Szlakiem wojskowego Elbląga”. Zbiórka o godz. 17 przy Klubie Garnizonowym na ul. Mierosławskiego. Trasa spaceru przebiegać będzie między innymi przez Bramę Targową, gdzie przygotowujemy wystawę mundurów z naszych zbiorów. Od modelu sprzed drugiej wojny światowej po ten noszony przez LWP. Wystawa czynna będzie jedynie podczas Nocy Muzeów, między godziną 19 a 23.
     A co będzie się działo w samym muzeum?
     Rozpoczynamy o godz. 19 na sygnał dany przez trębacza elbląskiej Orkiestry Wojskowej. O godz. 19.30 jej członkowie zaprezentują na dziedzińcu musztrę paradną. Chwilę później dziedziniec za sprawą uczniów z Międzyszkolnego Koła Historycznego zamieni się w szpital polowy. Spodziewać się można też szturmu Żuawów Śmierci. Wędrując po dziedzińcu będzie można też trafić na obozowisko powstańców (rekonstruktorzy związani ze stowarzyszeniem „Denar”) oraz nieco nowsze mundury – 16 Batalion Dowodzenia przyprowadzi jeden z wozów bojowych, a Żandarmeria Wojskowa na swoich symulatorach pokaże skutki zdarzeń drogowych. Oczywiście wszystko bezpiecznie i pod pełna kontrolą.
     Nieco mniej poważnie do tematu munduru podejdą aktorzy Teatru im. Aleksandra Sewruka. Znajdziecie ich na naszych wystawach, przedstawiających fragmenty między innymi najnowszej sztuki „Czarodziejskie krzesiwo”, ale nie tylko.
     Za część naukową Nocy odpowiadać będą nasi muzealnicy – dla pasjonatów przygotowaliśmy kilka krótkich wykładów luźno powiązanych z tematami wojskowymi. Będą się one odbywać w sali konferencyjnej na II piętrze budynku wschodniego.
     Bilet wstępu na Noc Muzeów kosztować będzie 2 zł, będzie on jednak w szczególnej formie – paczki sucharów wojskowych. Dla pierwszych 100 osób przewidzieliśmy także małą niespodziankę.
     
     Szczegółowy plan elbląskiej Nocy Muzeów:
     17.00 – spacer militarny z PTTK, start Klub Garnizonowy na ul. Mierosławskiego
     19.00 – rozpoczęcie Nocy Muzeów na dziedzińcu Muzeum
     19.30 – pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Wojskowej
     20.00 – szpital polowy – inscenizacja Międzyszkolnego Koła Historycznego
     20.30 – wykład Dumy o rycerskiej przeszłości w mieszczańskim domu
     21.00 – wykład Ardianopol 378 - bitwa, która zmieniła Europę
     21.30 – wykład Obraz Polski i Polaków w komiksach czasów drugiej wojny światowej
     22.00 – wykład Militaria Truso
     23.00 –zakończenie imprezy
     
     Ponadto:
     19.00-23.00 Brama Targowa: Wystawa militariów
     Wystawy budynku wschodniego: O mundurze teatralnie – scenki aktorów teatru im. A. Sewruka
     Dziedziniec muzeum: Obozowisko partyzantów – Stowarzyszenie Historyczno-Poszukiwawcze „Denar”
     Stanowisko z symulatorami – Żandarmeria Wojskowa
     Wóz bojowy - 16 Batalion dowodzenia
     Serdecznie zapraszamy!
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapeta samoprzylepna 400x260 cm - Jesień
Fototapety z erotyką
Fototapety industrial
Naklejki na meble