UWAGA!

Złowimy czytelnika na wędkę

 Elbląg, Tu przeniesie się Biblioteka Pedagogiczna
Tu przeniesie się Biblioteka Pedagogiczna (fot. Damian Matwiejczyk)

Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna w Elblągu będzie miała nową siedzibę, a miejska książnica stanie się jedną z najnowocześniejszych w kraju. Prace właśnie się rozpoczęły. - Myślimy już o kolejnych projektach – zapowiada dyrektor Biblioteki Elbląskiej Jacek Nowiński.

Dzięki pomocy Unii Europejskiej wyremontowana zostanie wykupiona przez miasto od Polcotexu kamienica na starówce. Przeniesie się tam biblioteka pedagogiczna, która od trzech i pół roku funkcjonuje w tymczasowych pomieszczeniach przy ul. Skrzydlatej. Na potrzeby księgozbioru dawnego Gimnazjum Elbląskiego, który po kilkudziesięciu latach powrócił z Torunia, w budynku powstaną też magazyny starodruków oraz pracownia konserwacji książek z komorą próżniową do odgrzybiania. Pojawią się również urządzenia do tzw. digitalizacji zabytkowych zbiorów - specjalistyczne skanery, które pozwolą przenieść je na nośniki cyfrowe.
     Obok adaptacji byłej kamienicy Polcotexu projekt zakłada gruntowną modernizację części głównej siedziby Biblioteki Elbląskiej znajdującej się po przeciwnej stronie ulicy. W odnowionej piwnicy ma się mieścić Pracownia Papieru Artystycznego oraz sala komputerowa do korzystania z wirtualnych zbiorów bibliotecznych (dzięki unijnemu programowi książnica wzbogaci się o 54 komputery najnowszej generacji).
     Lifting przejdzie Sala Rycerska, pozostałość po szpitalu Świętego Ducha. Odbywają się w niej różnego rodzaju spotkania i konferencje. Niedługo będzie to sala widowiskowo-konferencyjna z prawdziwego zdarzenia. Obszerne pomieszczenie, oprócz konserwacji, doczeka się ocieplenia i
     wytłumienia, dzięki czemu nie będą do niej docierały odgłosy ulicy. Zostanie tam zamontowany nowoczesny sprzęt nagłośnieniowy, oświetlenie, urządzenia do projekcji filmów, ekspozycji prac plastycznych i pojawi się... fortepian.
     Wreszcie, na dotąd niewykorzystywanym strychu powstaną: profesjonalna galeria sztuki, pracownia fotografii cyfrowej z atelier, klub oraz konferencyjna sala audiowizualna.
     - Jeśli promocja książek i czytelnictwa ma być skuteczna, trzeba ją wspomagać różnego rodzaju działaniami, np. teatralnymi czy plastycznymi. Powinny jej towarzyszyć spotkania autorskie, konferencje i dyskusje - podkreśla Jacek Nowiński. - Wszystko zaś na najwyższym poziomie. Dotyczy to zarówno jakości naszej oferty, jak i warunków, w których chcemy przekonywać do czytania książek oraz poszerzania swoich horyzontów.
     Inwestycja ma się zakończyć za trzy miesiące i będzie kosztować ponad 9 milionów złotych. Z funduszy Unii Europejskiej pochodzi 75 procent kwoty, 10 procent przekazał minister kultury, pozostałe 15 procent wyłożą władze miasta.
     Tymczasem w planach dyrektora są już kolejne przedsięwzięcia. Dobiega końca tworzenie elektronicznego katalogu zbiorów biblioteki głównej, a następnym etapem będą katalogi zasobów filii. Po remontach oddziałów przy ul. Grunwaldzkiej, Hetmańskiej, Słonecznej i na Zawadzie, w przyszłym roku odświeżona ma zostać filia na osiedlu Nad Jarem.
     - Będę szukał pieniędzy na zagospodarowanie ogrodu na tyłach kamienic przy ul. Św. Ducha, a także na dalszą digitalizację księgozbioru – wylicza Jacek Nowiński. - Chciałbym, by elblążanie mogli korzystać ze światowych zasobów bibliotecznych. Oczywiście nie tych ogólnie dostępnych, ale kodowanych. Przecież np. czasopisma naukowe coraz rzadziej ukazują się w wersji papierowej. Musimy iść z duchem czasu - dodaje dyrektor.
     
A

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Kiedy wreszcie zrobicie wywiad z Panią Dyrektor Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej w Elblągu, a nie ciągle tylko Pan Nowiński i Pan Nowiński .... Czyżby za daleko było na Skrzydlatą ???
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Zatroskany(2005-11-22)
  • Jeśli chcecie zrobić remont sali , w której odbywać się mają koncerty (między imprezami innymi oczywiście ) to zadbajcie o to, aby przy wytłumianiu odgłosów zewnętrznych, jednocześnie nie zepsuć akustyki wewnętrznej, która panuje tam obecnie. Najgorsze jest polepszanie, które w efekcie spowoduje, że najlepsza akustycznie sala w Elblągu, stanie się puszką bez jakiejkolwiek możliwości wydobycia szlachetnych brzmień. "LEPSZE JEST WROGIEM DOBREGO"
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    meloman(2005-11-22)
  • ... iść z duchem czasu - myślę, że nie we wszystkich przedsięwzięciach duch czasu wskazany. Jak czytam- sprzęt nagłośnieniowy, urządzenia do projekcji filmów, konferencje, skanery, fortepiany , bajery - tylko jedno mi się w tym nasuwa - PRZEROST FORMY NAD TREŚCIĄ. Znam osobę, która chodzi do kościoła tylko wtedy, gdy jest on pusty. Taki kościół daje tej osobie możliwość prawdziwej modlitewnej kontemplacji. Ja w bibliotece oczekuję dobrej, interesującej, fachowej pozycji i czytelni wyposażonej elektronicznie w skuteczną ciszę. Owszem i to, co służy księgozbiorom, całym zasobom bibliotecznym, tudzież pracownikom, a zwłaszcza czytelnikom. Ale robienie bajerów tylko dlatego, że są pieniadze, w tym unijne, to jeśli ma iśc do biblioteki takiej, o jakiej marzy pomysłodawca, to wolę iść do Światowida. Płotki może dadzą się złowić na wędkę, ale już większe okazy chyba nie.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    egzegeta(2005-11-22)
  • egzegeto,już wiem kim jesteś.Występowałeś w scenie pożerania krowiego łba w "Blaszanym bębenku".Zaiste rola dla Ciebie kochany jak ze snu Grassa.
  • Przy okazji niech Pan Dyrektor zajmie się swoimi pracownikami w wypożyczalni. Moze jakiś kurs kultury i współpracy z czytelnikiem??
  • Ja poproszę o większą ilość nowych książek.
  • a ja o Maybacha
  • Nie chcę być łowiona na wędkę ! Taki język mnie obraża -
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    dorota(2005-11-22)
  • Egzegeta ma pełną rację. Żadna super technika nie zastąpi bowiem ciszy czytelni bibliotecznej, zapachu starych książek, przerywanego od czasu do czasu szelestem ich kartkowania. Biblioteki liczą setki, a może tysiące lat i takie elektroniczne g.... nie zepsuje ich pierwotnego charakteru.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Mólbiblioteczny(2005-11-23)
  • A cóż to za dziwaczny nowotwór językowy - cyt.: "Polcotexu"? Proszę Redakcję o uzasadnienie zastosowania tej dziwacznej formy deklinacji.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Podpis(2005-11-23)
Reklama