UWAGA!

Zwiedzanie na ekranie

 Elbląg, Do sieci trafiło już m.in. 140 kapliczek
Do sieci trafiło już m.in. 140 kapliczek (fot. nadesłana)

Pokręcić się po elbląskiej starówce i to nie wychodząc z domu? Jest to możliwe, bo dzięki Regionalnej Pracowni Digitalizacji można wybrać się na wirtualny spacer. - Dostajemy w prezencie wspaniałe narzędzie, które może pomóc promocji miasta – cieszy się prezydent Elbląga Witold Wróblewski. Wirtualne wycieczki można odbyć także np. do muzeum we Fromborku lub Węgorzewie. Skarby spod Grunwaldu również już są "w sieci". Otwiera się morze możliwości.

Wirtualny spacer ulicami Starego Miasta to pokaz możliwości Regionalnej Pracowni Digitalizacji, jaka działa w elbląskim Światowidzie.
       - Mamy wizje i marzenia, które spełniamy – mówi dyrektor CSE Światowid Antoni Czyżyk. - Dzięki współczesnej technice możemy zachować dziedzictwo i je pokazać.
       Pracownia digitalizuje m.in. kapliczki, których na Warmii i Mazurach doliczono się ok. 1500. W wirtualnej rzeczywistości można już zobaczyć 140 takich zabytków.
       - Możemy te obiekty nie tylko zaprezentować, ale i zrekonstruować, bo przez lata kapliczki uległy częściowemu zniszczeniu – dodaje dyrektor Czyżyk.
       W wirtualnym świecie są już także: wóz strażacki, wiatrak, kościół, eksponaty muzealne, a także formy przestrzenne. Wielkość nie ma znaczenia dla nowoczesnych skanerów, które „obejmują” zabytki i „pakują” je do wirtualnego świata. W planach jest nawet digitalizacja zamków i pałaców, których w naszym regionie jest ok. 300. Będzie można zwiedzać je bez konieczności podróżowania.
       Zachować, pokazywać, promować to cele, jakie ma realizować Regionalna Pracownia Digitalizacji. Jej pracę docenia marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin: – Jest czym się chwalić – przyznał podczas wczorajszej (12 maja) wizyty w Elblągu.
       - Stare Miasto jest traktowane jak perełka – z wirtualnego spaceru ulicami elbląskiej starówki cieszy się z kolei prezydent miasta Witold Wróblewski. - Otworzyliśmy furtkę zastosowania nowoczesnych technologii. Otwiera się morze możliwości.
       Jak dodaje Hanna Laska-Kleinszmidt, kierownik Regionalnej Pracowni Digitalizacji, możliwości są w zasadzie nieograniczone: - Spacer po starówce może być uzupełniany o kolejne „wejścia” do obiektów.
       Na wirtualny spacer można również wybrać się na przykład do Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku. Spragnieni takich wrażeń powinni przejść na dobrą stronę.
      
A

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • "Otworzyliśmy furtkę zastosowania nowoczesnych technologii". .. no, nowoczesne technologie z flashem na czele. Namiastka google streetview wykonana w tak przestarzałej technologii, że nie da się z tego skorzystać na współczesnym smartfonie, czy tablecie. Chyba jednak nie ma się czym chwalić.
  • Wystarczy streetview
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Streetviewqwerty(2016-05-15)
  • jedna i ta sama osoba dwa komentarze? Rozdwojenie jaźni? :)
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    yhymmm(2016-07-15)
Reklama