UWAGA!

Chodzi o to, by język giętki...

 Elbląg, Drzwi do poradni stoją otworem
Drzwi do poradni stoją otworem (fot. Anna Dembińska)

W Elblągu trwają Dni Poprawnej Mowy. O tym, jak poważny to problem, świadczą statystyki. - Szacuje się, że 35 procent dzieci w naszym mieście ma nieprawidłową mowę – mówi logopeda Anetta Krajewska z Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej nr 2 w Elblągu.

Na korytarzu Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej nr 2 od kilku dni jest tłoczno. - Przychodzą do nas dorośli, młodzież i dzieci. Chcą rozwiać wątpliwości lub rozpocząć świadomą terapię prowadzącą do zniwelowania obserwowanych problemów w wymową – mówi Anetta Krajewska, logopeda z poradni.
       Przyczyn wad wymowy jest wiele. Począwszy od problemów z nieprawidłową budową aparatu artykulacyjnego (zgryz, język, podniebienie) poprzez wady słuchu, a skończywszy na kwestiach środowiskowych (np. spieszczanie wyrazów przez rodziców, nieprawidłowych wzorców wymowy w domu, wad wymowy rodziców).
       Wadom mowy można w porę zapobiegać: należy zapoznać się z prawidłowościami rozwoju mowy dziecka poprzez chociażby takie okazje jak coroczne Dni Poprawnej Mowy. Warto zwrócić uwagę na prawidłowe oddychanie nosem, wyeliminować po pierwszym roku życia nadużywanie smoczka i butelki. Problemy z mową w dzieciństwie mogą być przyczyną późniejszych problemów w szkole i w dorosłym życiu, ograniczyć kontakty dziecka z rówieśnikami, utrudnić występy publiczne. Dlatego tak ważne jest szybkie ich zdiagnozowanie.
       W Elblągu dzieci z wadami wymowy są objęte opieką logopedyczną w szkołach i przedszkolach. Niestety, z przyczyn finansowych opieką objęte są tylko dzieci najbardziej potrzebujące. Na przykład Szkole Podstawowej nr 12 pracuje jedna pani logopeda, która ma pod opieką około czterysta dzieci w klasach 0-3. Zdarzają się jednak szkoły, gdzie logopeda ma tylko pół etatu.
       Dni Poprawnej Mowy w Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej nr 2 przy ul. Kosynierów Gdyńskich potrwają do 6 lutego. Z bezpłatnych konsultacji można skorzystać, umawiając się wcześniej na wizytę pod nr tel. 55 625 82 51.
      
Sebastian Malicki

Najnowsze artykuły w dziale Poradnik

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • bylem, u niej, fajna
  • Takie badania powiinny być przeprowadzane w każdej szkole i przedszkolu opłacane z budżetu miasta lub dyrekcji placówki.
  • To prawda, co mówi Pani Aneta, w trzylatkach stwierdziłam najwięcej wad w badaniu przesiewowym, ale terapią logopedyczną obejmę je we wrześniu i to nie wszystkie, ponieważ priorytetem są 5 i 4 latki, dla wszystkich nie wystarczy czasu będąc na 1/2 etatu
  • bardzo fajna coroczna inicjatywa. Byłam z dzieckiem dwa late temu i z drugim w ubiegłym tygodniu. Wysterczy się wcześniej zarejestrować. Porada fachowa i sympatyczna pani logopeda. Jestem bardzo zadowolona.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    0
    mamadziecka(2015-02-02)
  • główną winę oprócz niedouczonych rodziców ponoszą w większości poloniści. Nie zwracają uwagi na poprawną polszczyznę. Zapatrzeni w naukę rozwiązywania testów maturalnych, w nadrabianie zaległości z lat poprzednich, godzą się na slang uczniowski w trakcie lekcji, na bylejakość mowy polskiej, na seplenienie: szczęscje, czesc.
Reklama