Niedziela 20-01-2019, imieniny Fabiana, Sebastiana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Co z tymi ogórkami? Jeść czy nie jeść?

Elbląg, Co z tymi ogórkami? Jeść czy nie jeść? fot. AD
Rek

Dziś (31 maja) Główny Inspektor Sanitarny wydał specjalny komunikat w sprawie wzrostu zakażeń E. coli na terenie Niemiec, który związany jest z gwałtownym wzrostem występowania zespołu hemolityczno-mocznicowego (HUS) wywołanego szczepem E. coli. Zobacz pięć zaleceń dotyczących bezpiecznej żywności.

Symptomy zakażenia
     
Pałeczka okrężnicy (E. coli) jest powszechnie występującą bakterią, ale tylko niektóre jej szczepy mogą produkować szczególnie niebezpieczne toksyny, które wywołują ciężkie schorzenia u ludzi. Pierwszymi objawami zakażenia są bóle brzucha, czasami wymioty, krwawe stolce. U części osób rozwija się zespół hemolityczno-mocznicowy, wynikający z uszkodzenia naczyń krwionośnych w nerkach, a także w płucach, mózgu i sercu. Zespół hemolityczno-mocznicowy objawia się rozpadem krwinek czerwonych oraz niewydolnością nerek, często wymagającą dializ. W części przypadków uszkodzenie nerek może być trwałe.
     Zakażenie przenosi się przez skażoną wodę, świeże warzywa (sałata, brokuły, pomidory, ogórki itp.), surowe mleko, sery z niepasteryzowanego mleka, bliski kontakt z osobą zakażoną (w środowisku domowym lub przedszkolnym), a także w wyniku kontaktu z zakażonymi zwierzętami.
     
     Niemcy szukają źródła zakażeń
     
Niemieckie służby zdrowia publicznego, w oparciu o przeprowadzone dochodzenie epidemiologiczne podejrzewają, iż przyczyną zachorowań są skażone warzywa – najprawdopodobniej ogórki, pomidory lub sałata dostępne w sprzedaży w północnych Niemczech. Zachorowania ograniczają się do osób mieszkających lub w ostatnim czasie przebywających w północnych Niemczech, przede wszystkim w landach Hamburg, Dolna Saksonia, Meklemburgia-Pomorze, ale odnotowano je również w Niemczech południowych i wschodnich. Zanotowano również kilka przypadków u turystów ze Szwecji (10 osób), Danii (2), Holandii (1) i Wielkiej Brytanii (2), którzy w ostatnim czasie odwiedzili północne Niemcy. Jeden przypadek zanotowano również w Polsce u osoby na stałe zamieszkującej w Niemczech.
     
     Środki ostrożności
     
Obecnie prowadzone jest dochodzenie epidemiologiczne mające na celu wykrycie źródła zakażenia, co jest kluczowe dla wyeliminowania dalszych zachorowań. Do jego zakończenia zaleca się unikanie spożywania warzyw (ogórków, pomidorów i sałaty). W Polsce nie zanotowano zachorowań wywołanych werocytotoksycznym szczepem E. coli. Zaleca się jednak szczególną ostrożność, głównie w spożywaniu warzyw importowanych.
     Główny Inspektor Sanitarny przypomina o konieczności zachowania zasad higieny podczas przygotowywania i spożywania żywności, w szczególności świeżych owoców i warzyw, które będą spożywane na surowo. Przed poddaniem ich myciu powinny być namoczone, a następnie każda ich część powinna być dokładnie i wielokrotnego umyta.
     
     Pięć kroków do bezpieczniejszej żywności
     

     Krok pierwszy
     
– myj ręce przed kontaktem z żywnością i podczas jej przygotowywania
– myj ręce po wyjściu z toalety
– myj i odkażaj wszystkie powierzchnie i sprzęty wykorzystywane podczas przygotowywania żywności
– chroń kuchnię i żywność przed owadami i innymi zwierzętami.
     Dlaczego?
     Większość mikroorganizmów bytujących wokół nas nie wywołuje chorób. Jednakże część z nich, znajdująca się w płynach, wodzie, na ciele zwierząt i ludzi może być niebezpieczna i może stać się przyczyną choroby. Są one przenoszone na rękach, ubraniach i sprzęcie, np. deskach do krojenia. Nawet niewielki kontakt z nimi może spowodować przeniesienie ich na żywność i doprowadzić do wystąpienia zakażeń pokarmowych.
     
     Krok drugi
     
– oddzielaj surowe mięso, drób, owoce morza od innej żywności,
– do przygotowywania surowej żywności używaj oddzielnego sprzętu i przedmiotów, np. noży i desek do krojenia
– magazynuj żywność w oddzielnych pojemnikach, tak aby nie dopuścić do kontaktu między żywnością surową z już ugotowaną.
     Dlaczego?
     Surowa żywność, przede wszystkim mięso, drób, owoce morza (i odpady pochodzące z tych produktów) mogą zawierać niebezpieczne mikroorganizmy. Zawsze istnieje niebezpieczeństwo przeniesienia drobnoustrojów na inną żywność podczas jej przygotowywania i magazynowania.
     
     Krok trzeci
     
– gotuj dokładnie, przede wszystkim mięso, drób, jaja i owoce morza
– żywność taką jak np. zupy doprowadzaj do wrzenia, aby zyskać pewność, że osiągnęła ona temperaturę 70°C. Co do mięsa i drobiu, musisz mieć pewność, że soki z wnętrza tych produktów są czyste – nie różowe
– odgrzewaną żywność przed spożyciem również odgrzej do temperatury powyżej 70° C.
     Dlaczego?
     Właściwa obróbka termiczna żywności prowadzi do zabicia prawie wszystkich niebezpiecznych mikroorganizmów. Badania pokazują, że podgrzanie żywności do temperatury 70°C, pomaga w zapewnieniu bezpieczeństwa konsumentów. Szczególną uwagę zwróć na mięso mielone, duże partie mięsa i cały drób.
     
     Krok czwarty
     
– nie pozostawiaj ugotowanej żywności w temperaturze pokojowej przez okres dłuższy niż dwie godziny,
– wszystkie gotowane i łatwo psujące się produkty przechowuj w lodówce (najlepiej w temperaturze poniżej 5°C)
– utrzymuj wysoką temperaturę (ponad 60°C) gotowanych potraw tuż przed podaniem
– nie przechowuj żywności zbyt długo, nawet jeśli przechowujesz ją w lodówce
– nie rozmrażaj zamrożonej żywności w temperaturze pokojowej (zanurz produkt w ciepłej wodzie lub użyj urządzeń grzejnych)
     Dlaczego?
     Mikroorganizmy mogą namnażać się bardzo szybko, jeśli żywność przetrzymywana jest w temperaturze pokojowej. Podczas przechowywania żywności w temperaturze poniżej 5°C lub powyżej 60°C wzrost mikroorganizmów jest wolniejszy lub nawet powstrzymany. Pamiętaj jednak, że niektóre niebezpieczne mikroorganizmy namnażają się w temperaturze poniżej 5° C.
     
     Krok piąty
     
– używaj bezpiecznej wody lub poddaj ją takim działaniom, aby stała się ona bezpieczna
– do spożycia wybieraj tylko świeżą i zdrową żywność
– wybieraj żywność, która została przygotowana tak, aby była bezpieczna, np. pasteryzowane mleko
– myj owoce i warzywa, szczególnie, jeśli jesz je na surowo
– nie jedz żywności, która utraciła już datę przydatności do spożycia.
     Dlaczego?
     Surowe produkty, w tym woda i lód mogą być zanieczyszczone niebezpiecznymi mikroorganizmami i substancjami chemicznymi. Toksyczne substancje mogą powstawać w uszkodzonej lub spleśniałej żywności. Uważnie wybieraj surowe produkty i stosuj proste metody (tj. mycie i obieranie), które mogą obniżyć ryzyko zakażenia i zachorowania.
     
     Źródło: Sanepid
oprac. mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Naszywka GODŁO
POLO z HAFTEM
Torba z nadrukiem elbląskiej Starówki
Naszywka HERB ELBLĄGA