Piątek 19-04-2019, imieniny Leona, Adolfa
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Czas na PIT-y

1 stycznia rozpoczął się nowy rok podatkowy, na wszystkich podatnikach ciąży więc obowiązek złożenia rocznej deklaracji o wysokości przychodów uzyskanych w roku 2006.

Jako pierwsze do złożenia deklaracji obowiązane są osoby opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Termin złożenia zeznań rocznych PIT-28 upływa z dniem 31 stycznia.
     Reszta podatników powinna złożyć odpowiednie deklaracje do 30 kwietnia 2007 r. Jednocześnie należy podkreślić, że w interesie osób, które w zeszłym roku nadpłaciły podatek dochodowy, jest szybkie złożenie rozliczenia, gdyż wcześniej otrzymają odpowiedni zwrot podatku.
     Być może nie wszyscy podatnicy wiedzą, jaki rodzaj deklaracji powinni złożyć.
     
     PIT- 28 jest formularzem przeznaczonym dla podatników, którzy wybrali jako formę opodatkowania ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Dotyczy to zarówno osób prowadzących działalność gospodarczą, jak i osób uzyskujących przychody z najmu, dzierżawy i innych umów o podobnym charakterze.
     
     PIT-37 jest formularzem przeznaczonym dla osób, które w ciągu roku nie odprowadzały samodzielnie zaliczek na podatek dochodowy - robił to za nie płatnik np. zakład pracy, ZUS.
     Formularz jest przeznaczony dla:
     - zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia lub o dzieło
     - podatników uzyskujący przychody z tytułu emerytur i rent krajowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego
     - otrzymujących stypendia
     - osób otrzymujących należności z umowy aktywizacyjnej
     - uzyskujących przychody z działalności wykonywanej osobiście (np. artystycznej, literackiej, sportowej, umów zlecenia, o dzieło, kontraktów menedżerskich) - jeżeli płatnik był zobowiązany do pobrania zaliczki na podatek.
     
     PIT-36 jest formularzem przeznaczonym dla osób, które w ciągu roku samodzielnie odprowadzały zaliczki na podatek dochodowy. Jest on więc przeznaczony dla:
     - osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowanej na zasadach ogólnych
     - osób uzyskujących przychody z najmu lub dzierżawy (opodatkowane progresywnie)
     - ze stosunku pracy z zagranicy
     - z emerytur i rent zagranicznych
     - z działalności wykonywanej osobiście (np. artystycznej, literackiej, sportowej, umów zlecenia, o dzieło, kontraktów menedżerskich) - jeżeli płatnik nie był zobowiązany do pobrania zaliczki na podatek.
     
     PIT-36L przeznaczony dla podatników, którzy w 2006 roku prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym według stawki 19 proc.
     
     PIT-37 a także PIT-36 w określonych sytuacjach składają małżonkowie, którzy chcą rozliczyć się wspólnie oraz osoby samotnie wychowujące dzieci.
     
     PIT-38 składają osoby, które uzyskały przychody kapitałowe np. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, z udziałów w spółkach mających osobowość prawną i z objęcia udziałów w spółkach mających osobowość prawną.
     
     
CPF Krislex
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Clinex Glass
Pieczątki Firmowe
Płyn do mycia i dezynfekcji
Clinex M9 Strong