Sobota 20-10-2018, imieniny Jana, Ireny
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Czytelnicy pytają - fiskus odpowiada

Elblążanie mają wiele wątpliwości związanych z rocznym rozliczeniem podatkowym. Ich wątpliwości rozwiewają eksperci Urzędu Skarbowego. Dziś publikujemy odpowiedzi na kolejne pytania nurtujące naszych Czytelników.

Pytanie 1
     Dzień dobry, mam pytanie: skoro moja córka skończyła w czerwcu 2008 roku 25 lat, studentka, czy za rok 2008 mogę odpisać całość czy też połowę (bo do czerwca) kwoty przypadającej na dziecko w uldze prorodzinnej za rok 2007. W 2008 nie odliczyłam kwoty tzw. ulgi prorodzinnej, czy w tym roku 2009 za rok 2008 przysługuje mi to prawo, skoro córka skończyła 25 lat dokładnie 6 czerwca 2008?
     Odpowiedź: Pani ma prawo skorzystać z całej ulgi pod warunkiem jednak, że córka w 2008r. nie uzyskała dochodów podlegających opodatkowaniu do skali podatkowej oraz z kapitałów pieniężnych w łącznej wysokości przekraczającej kwotę 3.089 zł.
     
     Pytanie 2
     Stałe miejsce zamieszkania w Sztutowie. Od stycznia do kwietnia 2008r. mieszkałam w Elblągu i stąd uczęszczałam do pracy. Od kwietnia do końca roku dojeżdżałam autobusem PKS. Czy mam prawo rozliczyć koszty uzyskania przychodów przez 4 miesiące ryczałtowo, dodając za pozostałe miesiące koszty biletu miesięcznego?
     Odpowiedź:Miesięczne koszty uzyskania przychodów m.in. z tytułu stosunku pracy w 2008r. wynoszą 111,25 zł. Przepisy dopuszczają możliwość podwyższenia ich do kwoty 139,06 zł. miesięcznie, jeżeli miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a pracownik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę.
     Jeżeli roczne koszty uzyskania przychodów są niższe od wydatków faktycznie poniesionych przez podatnika na dojazd do zakładu pracy środkami transportu kolejowego, autobusowego, promowego lub komunikacji miejskiej, w rocznym rozliczeniu podatku koszty te mogą być przyjęte w wysokości faktycznie poniesionych, udokumentowanych wyłącznie imiennymi biletami okresowymi. Stąd też należy skorzystać albo z kosztów zryczałtowanych albo z kosztów faktycznie poniesionych.
     
     Pytanie 3
     Syn, który w czerwcu ukończył pomaturalną szkołę /ma 22 lata/, w grudniu otworzył działalność ale nie było żadnego przychodu czy mam prawo do ulgi rodzinnej na dziecko - jeżeli tak to czy w całości czy tylko w części?
     Odpowiedź: W rozliczeniu za 2008 rok przysługuje Pani/Panu pełna wysokość ulgi prorodzinnej czyli 1173,70 zł.
     
     Na pytania naszych Czytelników związane z wypełnieniem PIT-u, odliczeniem przysługujących ulg czy przekazaniem jednego procentu na organizacje pożytku publicznego odpowiedzą eksperci Urzędu Skarbowego w Elblągu. Pytania należy wysyłać na maila redakcja@portel.pl w temacie wpisując "skarbówka". Odpowiedzi będziemy publikować na naszych łamach.

oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
  • pół roku w anglii i pół roku w polsce. czy ja od zakładu dostane jakieś potwierdzenie zakład mnie sam rozlicza. musze jeszcze sie rozliczyć z zagranicznych dochodów. jak do tego sie zabrać jeszcze od zakładu nic nie dostałam, żadnego pit-u. ?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    menia(2009-02-16)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Szkło ozdobne 4
AMK Kuchnia 10
AMK Szkło ozdobne 4
Promocja RATY 0%