Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W przeglądarce internetowej można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza zgodę na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Proszę zapoznać się z informacją na temat cookies stosowanych na naszej stronie.
Sobota 25-11-2017, imieniny Katarzyny, Erazma
 
Rek

UWAGA!

Zamknij Zamknij
Rek
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Na osiedlu

Gospodarka

Społeczeństwo

Kultura

Sport

Na uczelniach

Zbrodnia i kara

Prasówka

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Dawny Elbląg

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Otwarcie nowego odcinka trasy tramwajowej. Otwarcie nowego odcinka trasy tramwajowej.

Ekspert „skarbówki” radzi

Elbląg, Ekspert „skarbówki” radzi

Dziś ekspert elbląskiego Urzędu Skarbowego radzi w sprawie ulgi na dzieci oraz przekazania 1 proc. podatku na wybraną organizację pożytku publicznego.

Podatnik pyta: Córka studiowała w 2009r. na pierwszym roku oraz kontynuuje je na drugim roku tej samej uczelni. Są to studia zaoczne, tj. w ciągu całego roku studiowała na tej samej uczelni. W jakiej wysokości ulgę mogę odliczyć? W pełnej wysokości? Za 10 miesięcy (bez sierpnia i września - były wakacje) czy może jeszcze inną?
     Odpowiedź
     W opisanej sytuacji rodzicom dziecka przysługuje ulga prorodzinna w całej wysokości z uwagi na kontynuację nauki przez córkę w tym samym roku.
     Należy jednak pamiętać, że w przypadku uczących się dzieci pełnoletnich (tzn. takich, które ukończyły 18 lat - do ukończenia 25. roku życia) koniecznym jest spełnianie przez dziecko dodatkowego kryterium dochodowego. Limit dochodów dzieci do ukończenia 25 lat, uczących się, w wysokości 3089 zł. obejmuje wyłącznie dochody opodatkowane według skali oraz dochody opodatkowane na zasadach określonych w art. 30b ustawy o PIT (np. dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych). Ulgi nie można odliczyć natomiast na dziecko, które prowadziło działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym, kartą podatkową lub podatkiem liniowym, bez względu na to czy uzyskało dochody i w jakiej wysokości. A zatem może Pani skorzystać z pełnej wysokości ulgi.
     
     1 procent, a znaczy tak wiele
     Podatnik, który chce podzielić się 1% swojego podatku z organizacją pożytku publicznego, nie musi sam dokonywać wpłaty na konto tej organizacji, a jedynie w składanym przez siebie zeznaniu podatkowym (PIT-28, PIT-36L, PIT-36, PIT-37, PIT-38, PIT-39) wpisuje wysokość zawnioskowanej kwoty, która nie może przekroczyć kwoty odpowiadającej 1% podatku należnego oraz dane pozwalające na właściwe zidentyfikowanie organizacji pożytku publicznego tj. jej nazwę oraz numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Jednocześnie, podatnik w składanym przez siebie zeznaniu podatkowym może również podać dodatkowe informacje, które w jego ocenie mogą mieć wpływ na dystrybucję środków gromadzonych przez organizację pożytku publicznego (np. na konkretny cel).
     Ważne:
• Podatnik w składanym zeznaniu ma prawo wybrać tylko jedną organizację (w przypadku gdy składa dwa lub więcej zeznań w każdym z zeznań może wskazać inną organizację OPP)
• wykaz organizacji uprawnionych do otrzymania 1% podatku z zeznań podatkowych za 2009r. (prowadzony w formie elektronicznej oraz na bieżąco aktualizowany przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej) zamieszczony jest na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
• przekazanie kwoty na rzecz organizacji pożytku publicznego nastąpi pod warunkiem, że zeznanie podatkowe zostanie złożone w ustawowym terminie, a w przypadku korekty zeznania, korekta musi być dokonana w ciągu dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania
• Naczelnik Urzędu Skarbowego zgodnie z wnioskiem podatnika zawartym w zeznaniu lub w korekcie przekaże kwotę 1% podatku należnego na rzecz wskazanej organizacji pod warunkiem, że podatnik dokona zapłaty w pełnej wysokości podatku należnego stanowiącego podstawę obliczenia kwoty do przekazania na rzecz OPP nie później niż w terminie 2 miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego.
• deklarowana kwota nie może przekroczyć 1% podatku należnego i podlega zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.
     Przekazane kwoty na 1% w rozliczeniu za: 2005 - ok. 250.000 zł; 2006 – ok. 350 000 zł; 2007 – ok. 1 100 000 zł; 2008 –ok. 1.500 000zł.

Aneta Szyc, Urząd Skarbowy w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
  • Eksperci skarbowki niech sie wezmą za pseudo hodowców psow na portelu tylko ogłoszenia piesek pokryje za 350 zl lub kwitnie handel psami których przybywa w zastraszającym tempie przez co cale miasto to jedne wielkie gnojowisko wszedzie haldy psiego łajna a ludzie z krycia psów zrobili sobie niezly dochodzik nie opodatkowany przyczyniając się do tragedii psow króre wyrzucane są na ulice
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    (2010-02-21)
  • Córka ma 22lata i skończyła 3-letnie studia w. W lipcu uzyskała tytuł licencjata jaka wysokość ulgi mogę odliczyć W ubiegłym roku nie osiągała dochodów.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    (2010-03-01)
  • Mam pytanie do eksperta Skarbowki dlaczego nie ściągacie podatków od handlu psami a proceder kwitnie ludzie z nielegalnej hodowli porobili sobie stale nieopodatkowane żródła dochodów 4 jorki tj 5600 zl jeżeli płacimy to łacimy wszyscy albo nikt wystarczy wejść na portel elbląski
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    (2010-03-06)
  • o 12,15 jechałam z zawady autobusem linii prywatnych nr 13 /autobus 032/. był w nim taki brud i smrud jak w szaletach za komuny, chciało mi się żygać -. gratulacje dla ALP kierowca był niemowa, ale ręce miał
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    zgorszona(2010-03-18)
Reklama