UWAGA!

Ekspert „skarbówki” radzi

 Elbląg, Ekspert „skarbówki” radzi

Dziś ekspert elbląskiego Urzędu Skarbowego radzi w sprawie ulgi na dzieci oraz przekazania 1 proc. podatku na wybraną organizację pożytku publicznego.

Podatnik pyta: Córka studiowała w 2009r. na pierwszym roku oraz kontynuuje je na drugim roku tej samej uczelni. Są to studia zaoczne, tj. w ciągu całego roku studiowała na tej samej uczelni. W jakiej wysokości ulgę mogę odliczyć? W pełnej wysokości? Za 10 miesięcy (bez sierpnia i września - były wakacje) czy może jeszcze inną?
       Odpowiedź
       W opisanej sytuacji rodzicom dziecka przysługuje ulga prorodzinna w całej wysokości z uwagi na kontynuację nauki przez córkę w tym samym roku.
       Należy jednak pamiętać, że w przypadku uczących się dzieci pełnoletnich (tzn. takich, które ukończyły 18 lat - do ukończenia 25. roku życia) koniecznym jest spełnianie przez dziecko dodatkowego kryterium dochodowego. Limit dochodów dzieci do ukończenia 25 lat, uczących się, w wysokości 3089 zł. obejmuje wyłącznie dochody opodatkowane według skali oraz dochody opodatkowane na zasadach określonych w art. 30b ustawy o PIT (np. dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych). Ulgi nie można odliczyć natomiast na dziecko, które prowadziło działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym, kartą podatkową lub podatkiem liniowym, bez względu na to czy uzyskało dochody i w jakiej wysokości. A zatem może Pani skorzystać z pełnej wysokości ulgi.
      
       1 procent, a znaczy tak wiele
       Podatnik, który chce podzielić się 1% swojego podatku z organizacją pożytku publicznego, nie musi sam dokonywać wpłaty na konto tej organizacji, a jedynie w składanym przez siebie zeznaniu podatkowym (PIT-28, PIT-36L, PIT-36, PIT-37, PIT-38, PIT-39) wpisuje wysokość zawnioskowanej kwoty, która nie może przekroczyć kwoty odpowiadającej 1% podatku należnego oraz dane pozwalające na właściwe zidentyfikowanie organizacji pożytku publicznego tj. jej nazwę oraz numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Jednocześnie, podatnik w składanym przez siebie zeznaniu podatkowym może również podać dodatkowe informacje, które w jego ocenie mogą mieć wpływ na dystrybucję środków gromadzonych przez organizację pożytku publicznego (np. na konkretny cel).
       Ważne:
       • Podatnik w składanym zeznaniu ma prawo wybrać tylko jedną organizację (w przypadku gdy składa dwa lub więcej zeznań w każdym z zeznań może wskazać inną organizację OPP)
       • wykaz organizacji uprawnionych do otrzymania 1% podatku z zeznań podatkowych za 2009r. (prowadzony w formie elektronicznej oraz na bieżąco aktualizowany przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej) zamieszczony jest na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
       • przekazanie kwoty na rzecz organizacji pożytku publicznego nastąpi pod warunkiem, że zeznanie podatkowe zostanie złożone w ustawowym terminie, a w przypadku korekty zeznania, korekta musi być dokonana w ciągu dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania
       • Naczelnik Urzędu Skarbowego zgodnie z wnioskiem podatnika zawartym w zeznaniu lub w korekcie przekaże kwotę 1% podatku należnego na rzecz wskazanej organizacji pod warunkiem, że podatnik dokona zapłaty w pełnej wysokości podatku należnego stanowiącego podstawę obliczenia kwoty do przekazania na rzecz OPP nie później niż w terminie 2 miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego.
       • deklarowana kwota nie może przekroczyć 1% podatku należnego i podlega zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.
       Przekazane kwoty na 1% w rozliczeniu za: 2005 - ok. 250.000 zł; 2006 – ok. 350 000 zł; 2007 – ok. 1 100 000 zł; 2008 –ok. 1.500 000zł.
      
Aneta Szyc, Urząd Skarbowy w Elblągu

Najnowsze artykuły w dziale Poradnik

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Eksperci skarbowki niech sie wezmą za pseudo hodowców psow na portelu tylko ogłoszenia piesek pokryje za 350 zl lub kwitnie handel psami których przybywa w zastraszającym tempie przez co cale miasto to jedne wielkie gnojowisko wszedzie haldy psiego łajna a ludzie z krycia psów zrobili sobie niezly dochodzik nie opodatkowany przyczyniając się do tragedii psow króre wyrzucane są na ulice
  • Córka ma 22lata i skończyła 3-letnie studia w. W lipcu uzyskała tytuł licencjata jaka wysokość ulgi mogę odliczyć W ubiegłym roku nie osiągała dochodów.
  • Mam pytanie do eksperta Skarbowki dlaczego nie ściągacie podatków od handlu psami a proceder kwitnie ludzie z nielegalnej hodowli porobili sobie stale nieopodatkowane żródła dochodów 4 jorki tj 5600 zl jeżeli płacimy to łacimy wszyscy albo nikt wystarczy wejść na portel elbląski
  • o 12,15 jechałam z zawady autobusem linii prywatnych nr 13 /autobus 032/. był w nim taki brud i smrud jak w szaletach za komuny, chciało mi się żygać -. gratulacje dla ALP kierowca był niemowa, ale ręce miał
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    zgorszona(2010-03-18)
Reklama