Niedziela 21-10-2018, imieniny Jakuba, Urszuli
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Bezpieczeństwo przede wszystkim Bezpieczeństwo przede wszystkim

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem?

Czy można sprzedać mieszkanie, które zostało kupione na kredyt hipoteczny? W sytuacji, w której kupujący nie jest w stanie zapłacić gotówką, tylko jest zmuszony do wzięcia kredytu, czy może nabyć lokal wraz z przepisaniem kredytu? - pyta czytelnik.

Prawnik odpowiada:
     Oczywiście, jak najbardziej możliwa jest sprzedaż mieszkania, które zostało zakupione na kredyt i z tego tytułu obciążone jest hipoteką. Nie ma również przeszkód do sfinansowania transakcji następnym kredytem hipotecznym. Procedura realizacji takiej transakcji nie jest zbyt skomplikowana.
     Chcąc sprzedać mieszkanie zakupione ze środków uzyskanych z kredytu, należy udać się do banku kredytującego, czyli tego, na rzecz którego została wpisana hipoteka, i poinformować kredytodawcę o zamiarze sprzedaży mieszkania. Bank wystawi opinię o spłacanym kredycie, w której powinny być zawarte informacje o wysokości pozostałego do spłaty zadłużenia i numerze konta, na jakie mają trafić pieniądze od nabywcy. Jeżeli kupujący chce również finansować zakup z kredytu, to sprzedający powinien zadbać, żeby w opinii wydawanej przez bank, w którym jest spłacany kredyt, znalazło się oświadczenie, iż ten zgodzi się on na wykreślenie hipoteki po otrzymaniu środków na spłatę kredytu. Takie oświadczenie będzie wymagane przez bank kredytujący zakup przez nowego nabywcę. Wszystko załatwimy w jednym banku, jeżeli chcemy uzyskać kredyt na zakup mieszkania w tym samym banku, na rzecz którego wpisana jest obecna hipoteka.
     Nie ma jednak przeszkód, żeby uzyskać kredyt w zupełnie innym banku, który przyzna kredyt, a środki z niego przekaże w części odpowiadającej istniejącemu zadłużeniu na rzecz drugiego banku, natomiast ewentualną nadwyżkę na rzecz sprzedającego. Notariusz w umowie sprzedaży umieści odpowiednie zapisy, gwarantujące bezpieczne przeprowadzenie transakcji.
     Posługując się przykładem, załóżmy, że sprzedajemy mieszkanie za cenę 300 tys. zł, mieszkanie zostało zakupione na kredyt, którego wysokość do spłaty bank kredytujący określił na 200 tys. zł. W umowie sprzedaży znajdą się zapisy, że tytułem zapłaty ceny sprzedaży kwota 200 tys. zł zostanie przekazana na konto banku na spłatę kredytu zabezpieczonego na nieruchomości będącej przedmiotem transakcji, a kwota 100 tys. zł zostanie wpłacona na podany rachunek bankowy sprzedającego. Jeżeli zakup będzie finansowany z kredytu, w umowie sprzedaży znajdzie się również zgoda kupującego na wpisanie nowej hipoteki.

Lexnova - Kancelaria Prawna
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • ===== *****fuck***** 3 raz to samo ;|, interesuje w tym przypadku jedno, co rozumieć przez pojęcie: którego wysokość do spłaty bank kredytujący określił na itd?? czy różnice pomiędzy spłaconą częścią kredytu przez kupującego, a pierwotną ceną mieszkania??czy może różnice pomiędzy spłaconą częścią kredytu przez kupującego, a ceną mieszkania jaka obowiązuje dziś?? xc
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2007-09-04)
 • Różnice pomiędzy pierwotną kwotą kredytu i kwotą, która została spłacona, wartość mieszkania nie ma tu nic do rzeczy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2007-09-04)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

!!!PROMOCJA6!!!
AMK Kuchnia 7
Promocja RATY 0%
Promocja RATY 0%