UWAGA!

Jak zgłosić reklamację, gdy nie ma już sklepu?

Wielokrotnie tematem skarg konsumentów była niemożność zgłoszenia reklamacji towaru niezgodnego z umową z powodu likwidacji sklepu lub całkowitej likwidacji działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę. Zdezorientowany konsument nie wie, co wtedy zrobić, by móc dochodzić swoich roszczeń.

O tym, jak ma się zachować konsument w takich okolicznościach, decyduje przede wszystkim, w jakiej formie sprzedawca lub usługodawca prowadził działalność gospodarczą. Zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna nie będąca osobą prawna, ale posiadająca zdolność sądową. Za przedsiębiorców uważa się również wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności.
     Najważniejsze jest, by konsument w terminie zawiadomił przedsiębiorcę o niezgodności towaru z umową i określił swoje żądania. Do tego jednak niezbędny jest adres przedsiębiorcy, na który listem poleconym będzie mógł przesłać reklamację.
     By to ustalić, pomocna jest Ewidencja Działalności Gospodarczej - gdy działalność prowadziła osoba fizyczna i spółka cywilna, lub Krajowy Rejestr Sądowy - dla pozostałych form działalności gospodarczej. Zarówno ewidencja działalności gospodarczej, jak i rejestr sądowy są jawne i stanowią podstawowe źródło informacji o przedsiębiorcy, dostępne konsumentom.
     Przedsiębiorca, pomimo zlikwidowania swojej działalności, zobowiązany jest ustosunkować się do tak złożonej reklamacji w ustawowym terminie 14 dni. Nie może argumentować nierozpatrzenia reklamacji likwidacją działalności gospodarczej.
     W przypadku osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, za zobowiązania wynikające z prowadzonej działalności odpowiada ona również po likwidacji tej działalności całym swoim majątkiem osobistym. W przypadku spółki cywilnej za zobowiązania spółki, między innymi wynikające ze sprzedaży towaru lub wykonania usługi niezgodnej z umową, zgodnie z art. 864 k.c., odpowiadają solidarnie wspólnicy nawet po rozwiązaniu umowy spółki cywilnej. Podobnie jest w przypadku spółek osobowych. Oznacza to, że konsument może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich wspólników łącznie lub od każdego nich z osobna. Zaspokojenie konsumenta przez któregokolwiek z nich zwalnia z odpowiedzialności pozostałych wspólników.
     Dla odpowiedzialności przedsiębiorcy nie ma również znaczenia fakt, iż zmienił on profil działalności lub asortyment sprzedawanych towarów.
     W razie nieuznania reklamacji przez przedsiębiorcę, który zakończył działalność gospodarczą, konsument może dochodzić roszczeń tylko na drodze sądowej z powództwa cywilnego. Pomocy w tym zakresie może udzielić rzecznik konsumentów.
     
Jacek Błaszczyk - IH Elbląg

Najnowsze artykuły w dziale Poradnik

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • szanowny panie jacku, a co w przypadku gdy nie istnieje juz producent reklamowanego bubla. ze swojej kieszeni mam zaplacic kupujacemu? reklamacje trzeba rozpatrzyc w ciagu 14 dni, a sprawy w sadach ciagna sie latami.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    0
    0
    BIEDNY PRZEDSIEBIORCA(2006-04-26)
  • @BIEDNY PRZEDSIEBIORCA - Ah biedni przedsiębiorcy z tymi wszystkimi domami i autami. Ahh jak ich szkoda. .. Wiecznie poszkodowani. Jak tak źle to na etat !!!
  • odezwał się elektorat 500+... jak taki mądry to załóż działalność gospodarcza, wyłóż swoje pieniądze, kup towar i go sprzedaj... !! pokaz jaki jesteś mocny a nie tylko klepoczesz językiem i obrażasz tych co maja więcej wiedzy w małym palcu niż ty zdążyłeś zgromadzić przez całe życie w tej swojej pustej mózgownicy!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    0
    0
    OBURZENI I MYŚLĄCY(2023-01-20)
  • @BIEDNY PRZEDSIEBIORCA - Biorąc marzę za bubla którego sprzedałeś bez sprawdzenia czym handlujesz ponosisz takie ryzyko
Reklama