Niedziela 21-10-2018, imieniny Jakuba, Urszuli
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Policyjne rady nie tylko na zimowe dni

W miniony weekend (22-23 listopada) na ulicach Elbląga doszło do 22 kolizji. Pogorszyły się warunki atmosferyczne, na drodze jest ślisko, a to wpływa na bezpieczeństwo. Policjanci apelują o rozwagę.

Z policyjnych statystyk wynika, że wielu kierowców nie pamięta o skutkach nagłego hamowania na mokrej nawierzchni. Ten okres jest także szczególnie niebezpieczny dla niechronionych uczestników ruchu drogowego, czyli pieszych i rowerzystów.
     Pamiętajmy, że pieszy czy rowerzysta widoczny na drodze oraz bezpieczna prędkość kierującego to mniej wypadków i ludzkich tragedii. Policja apeluje do kierowców, jak również do pieszych o rozwagę na drodze. W okresie zimowym funkcjonariusze będą prowadzić działania polegające na wzmożonym nadzorze nad ruchem niechronionych uczestników dróg.
     Każdego dnia na drogach naszego kraju dochodzi do licznych zdarzeń drogowych. Często kierowcy nie wiedzą, co w takich sytuacjach robić. Ich nieprawidłowe zachowania wynikają z nieznajomości podstawowych zasad. Elbląscy policjanci udzielają niezbędnych porad kierującym pojazdami m.in., jak zachować się w przypadku kolizji drogowej czy podczas kontroli drogowej.
     
     Wypadki
     Wypadek drogowy, inaczej nazywany komunikacyjnym, to nagłe zdarzenie w ruchu drogowym, w wyniku którego nastąpiła śmierć uczestnika ruchu, uszkodzenie ciała lub znaczna szkoda materialna. Jak wynika z policyjnych statystyk, większość wypadków powstaje w wyniku: skłonności kierujących do brawurowej jazdy, nieuwagi, lekkomyślności, w tym również prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu. Wypadków drogowych nie jesteśmy w stanie uniknąć. Są one nieuchronnym następstwem rozwoju motoryzacji. Możemy jednak ograniczyć ich liczbę oraz skutki.
     Pamiętajmy: Nie wolno siadać za kierownicą, gdy jesteś zmęczony lub niewyspany, albo gdy źle się czujesz. Nigdy nie siadaj za kierownicą po wypiciu alkoholu. Nie przekraczaj dozwolonej przepisami prędkości. Zawsze stosuj się do znak ów i sygnałów drogowych. Przestrzegaj zasady ograniczonego zaufania i szczególnej ostrożności, przede wszystkim wtedy, gdy przejeżdżasz skrzyżowanie, przejście dla pieszych lub przejazd dla rowerzystów. W dalsze trasy staraj się wybierać ze znajomymi i unikaj postojów na odosobnionych pustych parkingach lub w miejscach. Jedź ostrożnie i myśl o tym, co dzieje się na drodze - analizuj sytuację. Wyobraźnia to podstawowa cecha dobrego kierowcy. Dziecko do 12 roku życia, nie przekraczające 150 cm wzrostu, przewozić należy w foteliku ochronnym lub w innym urządzeniu do przewożenia dzieci odpowiadającym wzrostowi i wadze dziecka oraz odpowiednim wymaganiom technicznym.
     
     Kolizje
     Osoby biorące udział w kolizji mogą sprawę zakończyć same, jeśli wspólnie uznają, że okoliczności zdarzenia nie budzą wątpliwości. W takim przypadku wymieniają się oświadczeniami (warto odpowiedni blankiet wozić w samochodzie), a następnie zgłaszają się z takimi oświadczeniami do swoich ubezpieczycieli, informując o zdarzeniu. Jeśli okoliczności zdarzenia lub ich ocena dokonana przez uczestników jest niejednoznaczna, w takim przypadku należy wezwać policję. Funkcjonariusze posiadają niezbędne kwalifikacje i usprawnienia do rozstrzygnięcia tego typu sporów.
     W przypadku kolizji obowiązkiem uczestników jest niezwłoczne usunięcie z jezdni pojazdów biorących w niej udział. Nie wolno jednak tego robić, jeśli doszło do wypadku z ofiarami. Jeśli usunięcie pojazdu nie będzie możliwe, wtedy obowiązkiem kierowcy jest odpowiednio oznakować miejsce zdarzenia. Musi on - jeśli jest to możliwe - włączyć światła awaryjne, a także ustawić trójkąt ostrzegawczy. Gdy do kolizji doszło na autostradzie lub drodze ekspresowej, trójkąt ustawiamy w odległości 100 m od unieruchomionych pojazdów. Na innych drogach poza obszarem zabudowanym w odległości 30-50 m od pojazdów.
     Kiedy na miejsce przyjadą policjanci, uczestnicy zdarzenia mają obowiązek bezwzględnie dostosować się do wydawanych przez nich poleceń. Funkcjonariusze określają winnego zdarzenia drogowego. Jeśli wskazany nie zgadza się z oceną policjantów, kierują oni wniosek o rozstrzygnięcie sporu do sądu grodzkiego właściwego dla terenu, na którym zaistniała kolizja.
     
     Mandaty karne
     Policjanci nakładają grzywny tylko w postaci mandatu kredytowego (nie pobierają gotówki), z wyjątkiem sprawców wykroczeń nie mających stałego miejsca zamieszkania na terenie Polski, na których nakłada się mandaty gotówkowe. Warunkiem nałożenia mandatu karnego za każde wykroczenie jest wyrażenie przez sprawcę wykroczenia zgody na przyjęcie mandatu.
     Funkcjonariusz, który nakłada na kierującego grzywnę w drodze mandatu karnego, ma obowiązek poinformować go o prawie odmowy jego przyjęcia, a także o liczbie punktów karnych, które zostaną wpisane na jego konto do policyjnej ewidencji. Informacja o punktach jest wpisywana na odcinku mandatu karnego wręczanego sprawcy wykroczenia. W przypadku, gdy sprawca wykroczenia korzysta z prawa odmowy przyjęcia mandatu, sprawa jest kierowana do sądu grodzkiego, który orzeka, czy rację miał policjant, czy też osoba, która odmówiła przyjęci mandatu.
     W razie odmowy przyjęci mandatu lub nieuiszczenia w wyznaczonym terminie grzywny nałożonej mandatem kredytowym, organ, którego funkcjonariusz nałożył grzywnę,
     występuje do sądu z wnioskiem o ukaranie. Uprawnionym do uchylenia prawomocnego mandatu karnego jest sąd właściwy do rozpoznania sprawy, na którego obszarze działania grzywna została nałożona. Uchylając mandat karny, nakazuje się podmiotowi, na rachunek którego pobrano grzywnę, zwrot uiszczonej kwoty.
     Pamiętaj - przekroczenie dozwolonej prędkości pozwala na nałożenie grzywny.
     
     Kontrola drogowa
     Pojazd powinien być zatrzymany w miejscu, gdzie nie utrudnia to ruchu i nie zagraża jego bezpieczeństwu. W celu dojazdu do wyznaczonego miejsca, policjant może wydać kontrolowanemu uczestnikowi ruchu polecenie jazdy za pojazdem policyjnym.
     W przypadku wydania przez funkcjonariusza sygnału do zatrzymania pojazdu kierujący jest obowiązany: zatrzymać pojazd oraz trzymać ręce na kierownicy i nie wysiadać z pojazdu, chyba że zażąda tego kontrolujący. Na polecenie kontrolującego kierowca powinien: wyłączyć silnik, włączyć światła awaryjne. Kierujący pojazdem lub pasażer pojazdu mogą wysiadać z kontrolowanego pojazdu wyłącznie za zezwoleniem kontrolującego.
     Policjant, po zatrzymaniu pojazdu, podaje kierującemu stopień, imię i nazwisko oraz przyczynę zatrzymania, a ponadto:
     a. policjant umundurowany okazuje legitymację służbową na żądanie kontrolowanego uczestnika ruchu,
     b. policjant nieumundurowany okazuje legitymację służbową bez wezwania.
     Funkcjonariusz może pominąć tę procedurę w przypadkach, gdy:
     a. pojazd został zatrzymany w wyniku pościgu,
     b. zatrzymuje pojazd, co do którego istnieje uzasadnione podejrzenie, że pochodzi z przestępstwa,
     c. jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że w aucie znajdują się osoby, które popełniły przestępstwo.
     W tych przypadkach policjant nakazuje kierującemu pojazdem lub pasażerowi opuścić pojazd, stanąć w rozkroku i oprzeć ręce na dachu (boku) pojazdu lub położyć się na pasie drogowym twarzą do ziemi.
     Do pojazdu policyjnego uczestnik ruchu może być wpuszczony tylko w razie konieczności:
     a. udzielenia mu pomocy medycznej,
     b. doprowadzenia go do jednostki policji, izby wytrzeźwień lub placówki służby zdrowia,
     c. poddania go badaniu na zawartość alkoholu w organizmie lub środka działającego podobnie do alkoholu, jeśli wykonanie tej czynności w innych warunkach byłoby niemożliwe lub mogłoby zakłócić porządek,
     d. okazania przebiegu zarejestrowanego wykroczenia,
     e. przeprowadzenia czynności procesowych.
     Policjant zatrzymując dokument stwierdzający uprawnienie do kierowania pojazdami, wydaje pokwitowania.
     Jeśli masz podejrzenia, że osoba zatrzymująca Cię do kontroli nie jest policjantem, lecz kimś przebranym z policjanta, to w takiej sytuacji należy kontynuować jazdę do najbliższej jednostki policji albo do miejsca, gdzie można spotkać inne osoby (stacja paliw, przydrożny bar, zajazd itp.) i zadzwonić do pod numer alarmowy policji.

oprac. A na podstawie info. zespołu prasowego KMP w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Poradzcie sobie sami ze sobą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2008-11-24)
 • Zgadza się jak oni mogą dawać ludziom rady jak nie mogą zrobić porządku u siebie ze swoimi policjantami spod ciemnej gwiazdy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Tadzik(2008-11-24)
 • Niech komenda postawi dwóch policjantów przy przejściu koło Feniksa i niech kasują wszystkich co przechodzą na czerwonym. Dochód z mandatów niech przekażą na jakiś dom dziecka w ramach pomocy świątecznej. Myślę że w ciągu dnia 2-3 tyś by się uzbierało.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  $(2008-11-26)
 • Niech Policja mi powie jaka jest bezpieczna prędkość na mokrej nawierzchni, bo jak czytam o wypadkach czy stłuczce, powodem jest prędkość. Czy jadąc szybkością 5 km na godz. wpadnę w poślizg to też będzie niedostosowanie prędkości do panujących warunków?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2008-12-13)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia nowoczesna
Kuchnia nowoczesna III
Kuchnia nowoczesna II
Kuchnia, a aneks kuchenny