Sobota 19-01-2019, imieniny Henryka, Mariusza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Sprzedaż artykułów przeterminowanych

Zdarzają się sytuacje, iż konsumenci spotykają w sklepach w specjalnych miejscach bądź w wózkach na zakupy towary żywnościowe, które są przecenione. Głównym powodem obniżenia ceny najczęściej jest upływający termin przydatności do spożycia bądź minimalnej trwałości.

Jeżeli przekroczenie tej daty bądź terminu jeszcze nie nastąpiło, nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby taki towar znajdował się w sklepie. Od konsumenta zależy, czy chce zakupić towar, którego cena jest obniżona właśnie z tego powodu.
     Co natomiast, gdy towar jest oferowany po obniżonej cenie, jednakże jego data minimalnej trwałości bądź data przydatności została przekroczona? Czy wytłumaczeniem dla sprzedawcy może być to, że czasami oddaje takie towary przecenione nawet o kilkadziesiąt procent? Otóż nie.
     Zgodnie z ustawą z 25 sierpnia 2006 roku o bezpieczeństwie żywności i żywienia, „środki spożywcze oznakowane datą minimalnej trwałości lub terminem przydatności do spożycia mogą znajdować się w obrocie do tej daty lub terminu”. W takiej sytuacji konsument, znajdując taki towar, może oczywiście zwrócić uwagę personelowi sklepu i czasami jest to wskazane, ponieważ jeden produkt z przekroczoną datą minimalnej trwałości bądź przydatności do spożycia wśród kilkudziesięciu z tej samej partii może być wynikiem zwykłego, niezawinionego przeoczenia pracownika sklepu. Problem pojawia się wtedy, gdy poszczególnych partii towaru jest wiele, albo jeżeli sprzedawca nie reaguje na uwagi konsumenta. W takiej sytuacji należy ten fakt Państwowemu Powiatowemu Inspektorowi Sanitarnemu terenowo właściwemu ze względu na lokalizację sklepu.
     Należy pamiętać, iż obowiązek znakowania towarów żywnościowych wynika z wyżej cytowanej ustawy, jak również z rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 10 lipca 2007 roku w sprawie znakowania środków spożywczych. Wśród obowiązkowych elementów oznakowania znajdują się także informacje wskazujące na datę minimalnej trwałości albo termin przydatności do spożycia.
     
Jacek Błaszczyk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

AMK Kuchnia 4
AMK-Zabudowa przedpokoju
AMK Szkło ozdobne 3
AMK Kuchnia 2