Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W przeglądarce internetowej można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza zgodę na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Proszę zapoznać się z informacją na temat cookies stosowanych na naszej stronie.
Środa 17-01-2018, imieniny Antoniego, Jana
 
Rek

UWAGA!

Taxi bez fotelika

Czy wsiadając z małym dzieckiem do taksówki muszę zabrać ze sobą fotelik samochodowy - to pytanie nurtowało młodą elblążankę. A może to kierowca powinien posiadać taki sprzęt w bagażniku?

Zapytany przez nas taksówkarz stwierdził, że kiedyś był taki pomysł, by kierowcy taksówek wozili ze sobą fotelik dla dzieci. Jednak odstąpiono od niego.
     - Maluch podróżujący taksówką nie musi być umieszczony w foteliku - wyjaśnia Jakub Sawicki z zespołu prasowego elbląskiej policji. - Przepisy o ruchu drogowym dopuszczają takie odstępstwo.
     Według przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym, „w pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym” (art. 39 ust. 3). Jednak przepis ten nie dotyczy przewozu dziecka taksówką osobową, pojazdem pogotowia ratunkowego lub Policji.
     

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
  • Przepisy Unii Europejskiej mówią,że Od 9 maja nie wolno też wozić dzieci w fotelikach dziecięcych na przednim siedzeniu pasażera. Dotychczas można było to robić, ale pod warunkiem, że fotelik jest odwrócony tyłem do kierunku jazdy. Teraz dopuszczono taką możliwość, ale tylko pod warunkiem wyłączenia mechanizmu poduszki powietrznej. Nowa dyrektywa nakazuje też zapinanie pasami bezpieczeństwa dzieci o wzroście ponad 135 cm, podróżujących nie tylko w samochodach osobowych, ale także w ciężarówkach i autobusach. Niższe dzieci muszą zawsze podróżować w fotelikach dostosowanych do ich wagi. Dlaczego więc policja powołuje się na 150 cm?Czyżby przepisy Unii Europejskiej nie dotyczyły polskiej policji?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    Kobi(2006-10-05)
  • tak na marginesie to nie można sobie włączać i wyłączać mechanizmu poduszki p. albo auto ją ma albo nie. I tylo jeśli jej nie ma to można przewozić na przednim siedzeniu tyłem do kierunku jazdy.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    (2006-10-05)
  • Można "wyłączyć" poduszkę pasażera. Pewnie nie w każdym wózku. W moim nie, a w mojej matki tak.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    (2006-10-05)
  • pewnie że można wyłączyć mechanizm poduszki powietrznej, nawet w pandzie, jeśli ma ją na wyposażeniu
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    (2006-10-05)
  • dokładnie, otwórz drzwi pasazera i zobaczysz z boku deski rozdzielczej takie pokrętełko
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    (2006-10-05)
  • i w autobusach miejskich?w tym tłoku?jeżeli to prawda to chyba czas umierać..
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    tato(2006-10-05)
  • kto pisze takie bzdury niewiesz a gadasz mozna wylaczyc poduszke pasazera taka opcja jest w kazdym pojezdie w nie wyposarzonym pewnei ze snieda sie wylaczec czegos czego sie nie posiada :P !!!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    ;;;;;(2006-10-05)
Reklama