Niedziela 16-12-2018, imieniny Albiny, Zdzisława
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Ważne dla emerytów i rencistów

We wtorek (28 lutego) Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich uznając, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie może cofnąć swojej decyzji, jeśli nagle inaczej oceni dokumenty, na podstawie których świadczenie zostało przyznane.

Trybunał uznał, że nieograniczone uprawnienie organu rentowego do wszczęcia postępowania z urzędu w celu weryfikacji ustalonego prawa do emerytury lub renty albo ich wysokości jest niezgodne z Konstytucją RP. Trybunał w wyroku podzielił zdanie Rzecznika Praw Obywatelskich, a ZUS w wielu przypadkach będzie musiał wypłacić zaległe renty i emerytury.
     W sentencji Trybunału Konstytucyjnego napisano, że art. 114 ust. 1a ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest niezgodny z zasadą zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa, wynikającą z art. 2 oraz z art. 67 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.
     Z postanowienia Trybunału Konstytucyjnego wynika, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie może swojej decyzji cofnąć, jeśli nagle (np. po kilku latach wypłacania renty/emerytury) inaczej oceni dokumenty, na podstawie których owo świadczenie zostało przyznane. Toteż, osoby, którym ZUS zablokował już świadczenie, po wyroku trybunału będą mogły złożyć wniosek o jego wypłatę. To przełom w orzecznictwie, który powinien uniemożliwić urzędnikom ZUS pozbawianie obywateli już przyznanych im świadczeń.
     Wielostronicowe uzasadnienie Rzecznika Praw Obywatelskich można przeczytać na stronie urzędu.
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • prawo nie działa wstecz! - wszyscy o tym wiedzą, poza naszymi urzędnikami i politykami, którzy tworzą kolejne buble prawne sprzeczne z niezbywalnymi prawami człowieka i naszą Konstytucją. .. Karol
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-29)
 • Wreszcie. Przyszła kryska na ZUS - skończy się panoszenie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-29)
 • Karol, zapewne Marx, powiem ci że obowiązującą obecnie Konstytucję w III RP napisali ojcowie założyciele III RP tacy jak Gieremek, a opiniował ją Jaruzelski- pierwszy prezydent "demokratycznego" i "suwerennego" państwa. I tak wilki i niedzwiedzie oddały to co na pastwisku ukradły po czym wróciły do swego lasu i od tej pory żywią się już tylko jagodami, grzybami, owadami. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  W.W.(2012-03-05)
 • Ciekawe ilu takich popszkodowanych jest?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Przyszły emeryt(2012-03-11)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia nowoczesna III
RTV + SZAFA
Kuchnia nowoczesna
Kuchnia, a aneks kuchenny