Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W przeglądarce internetowej można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza zgodę na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Proszę zapoznać się z informacją na temat cookies stosowanych na naszej stronie.
Poniedziałek 05-12-2016, imieniny Sabiny, Krystyny
 
Rek

UWAGA!

Zapytaj Prawnika o Komitet Rodzicielski

Na pytania Czytelników odpowiadają prawnicy Centrum Prawniczo-Finansowego KRISLEX.

Pytanie Czytelnika: Czy wpłaty na Komitet Rodzicielski mogę odliczyć od dochodu?
     
     Odpowiedź: Wpłaty na Komitet Rodzicielski są uznawane za darowiznę, którą można odliczyć od dochodu, ale tylko jeżeli wpłata zostanie dokonana za pośrednictwem banku, a szkoła posiada status organizacji pożytku publicznego.
     Niewiele osób wie o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - obowiązujący od 1 stycznia br. art. 26, ustęp 7 tejże ustawy zezwala na odliczenie od dochodu darowizn gotówkowych tylko wtedy, jeżeli darowiznę przekazujemy za pośrednictwem banku. W przypadku Komitetu Rodzicielskiego, który nie posiada odrębnego konta, wpłaty należy dokonać na rachunek bankowy szkoły, a na przelewie muszą się znaleźć dane darczyńcy oraz informacje kogo i w jakim celu obdarowano.
     
     
     
     

Artur Zych - CPF Krislex
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
  • Ja chcialbym sie zapytac prawnika gdzie sa moje oszczednosci przez lata gromadzone na ksiazeczce SKO. zlodziejachy z podstawowki :(
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    kmp(2005-11-07)
  • zmieniają się czasy - zmieniają się problemy, pamiętam jak kiedyś wszystkich u mnie podstawówie straszono, że jak nie zapłacą za komitet, to nie dostaną świadectwa...
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    nem(2005-11-07)
  • Wpłata na komitet nie jest obowiązkowa, i szkoła nie ma prawa straszyć, niewydaniem świadectwa.Rada rodziców powinna podjąć decyzję o tym żeby komitet opłacali wszyscy w danej klasie, pod warunkiem że szkoła na koniec roku, odda klasie 20% wpłaconej kwoty.Albo można utworzyć dzieciom szkolne konta i na nich gromadzić pieniądze, które można potem wykorzystać na wyjazdy, wycieczki,żarcie,albostudniówkę.Jestem matką ale nie płacę bo nie wiem na co idą te pieniądze, mydło,papier,środki czystości dla nauczycieli.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    miks(2005-11-07)
  • to prosze isc na zebranie rady rodzicow isie dowiedziec na co ida pieniadze z komitetu napewno nie dla nauczycieli u nas placi sie 15zl za rok to tak duzo
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    ja(2005-11-08)
  • Przyznam sie szczerze ze jeszcze nie widzialem zetelnie rozliczajacego sie nauczyciela z kasy powierzanej im w ramach komitetu rodzicielskiego
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    L2(2005-11-08)
  • Do L2, to nie nauczyciel powinień się rozliczać z tych pieniędzy tylko Rada Rodziców, którą reprezentuje zazwyczaj Przewodniczący Rady. Ta osoba jest zobowiązana do ustalania wraz z członkami Rady corocznego budżetu Rady jak i przedstawienia jego realizacji. Tak być powinno i za mojej kadencji tak było jak byłem Przewodniczącym. Co do ulgi w podatku to coś jest nie tak. Za ubiegły rok, mimo że miałem przelew bankowy rozliczający mnie pracownik US nie zaliczył tej ulgi ponieważ Rady Rodziców nie była na liście Instytucji Użyteczności Publicznej, na którą to można było przekazać 1% dochodu. PieMi
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    (2005-11-08)
  • Drodzy rodzice, komitet rodzicielski to wpłata dobrowolna, w kalsie mojego dziecka rodzice zbierają pieniadze - skarbnik i na zebranich decyzduję na co przeznaczyc pieniadze. Za wszystkie zakupy zbierane są paragony i rozliczane co miesiąc, każdy ma prawo wglądu. Pieniadze przeznaczmy na wyjście do kawiarni, słodycze , nagrody o pomoce naukowe dla dzieci,itd, nauczyciel nie ma nic współnego z tymi pieniędzmi i stawianie takich oskarżeń jest krzywdzące.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    (2005-11-08)
  • Proszę o potwierdzenie możliwości odliczenia wpłaty na komitet rodzicielski od podatku!!! Nas pani w przedszkolu już w zeszłym roku poinformowała, że ten przepis jest nieaktualny, w związku z czym pieniądze zbierane są z ręki do ręki. Ja płacę na komitet rodzicielski ok. 250 zł rocznie, więc byłoby co odliczać.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    matkaprzedszkolaka(2005-11-08)
  • Nadla straszą żę nie dostaniesz śwadectwa. 15 zł na rok co to jest w I LO rządająod 10 do 13 złotych za miesiąć !!!!!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    P.(2005-11-10)
  • Płacić komitet bo nie dadzą świadectwa? A po co mi świadectwo. Ja jak chodziłem do szkoły nie zapłaciłem świadectwa nie dali na koniec roku a we wrześniu i tak dali. Ale śwadectwa z klas od 1 do 5 i tak są nie potrzebne podobnie odpowiednio w szkołach gimnazjach technikach etc.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    sps(2005-11-12)
  • Bój ciągle o to samo, a po co.Czy te 15-20 złoty miesięcznie to naprawdę tak dużo.?Mi wydaje się ,że nie tym bardziej,że pieniądze idą na potrzeby naszych dzieci.My za to,że płacimy komitet nie musimy się przejmować kupowaniem drobnostek,a mi jako rodzicowi naprawdę nie chce się latać po sklepach i szukać tego czego one potrzebuja akurat.Ja tam płacę i nie narzekam.A część rodziców żałuje bo co -bo pewnie ze trzy paczki papierosków trzeba odrzałować:)
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    matylda(2005-11-14)
  • Matyldo chyba jesteś bardzo młodym rodzicem i podejrzewam że mieszkasz u mamusi.Jeśli uważasz że 15-20 zł to niedużo to widać że zawsze miałaś co jeść.To jest miesięcznie dużo dla tych co mają niewiele.I jeśli ktoś może to wydać na chleb to wyda a nie na drobnostki do szkoły.Gratuluje również zainteresowania dzieckiem .Mniemam że jest nieduże jeśli trzeba mu kupować do szkoły jakieś rzeczy.Jeśli tobie jako matce już tego nie chce sie robić to znaczy że coś jest nie tak.Powodzenia i sukcesów wychowawczych
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    Ewula(2005-11-15)
Reklama