Niedziela 27-05-2018, imieniny Augustyna, Juliana
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Zlecenie dla bezrobotnego

Czy będąc zarejestrowanym w Urzędzie Pracy jako bezrobotny można podjąć pracę na umowę zlecenie? – pyta Czytelnik.

Odpowiada Marcin Wróbel z firmy CPF Krislex:
     W myśl art. 2 ust. 1 pkt 2 Ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (publikacja: Dz.U. z 2004 r. nr 99, poz. 1001 i nr 273, poz. 2703) bezrobotnym jest osoba niezatrudniona i nie wykonująca innej pracy zarobkowej, zdolna i gotowa do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym w danym zawodzie. Jeżeli chodzi o „inną pracę zarobkową”, ustawodawca określił jej definicję w art. 2 ust. 1 pkt. 11.; „Ilekroć w ustawie jest mowa o: 11) innej pracy zarobkowej – oznacza to wykonywanie pracy lub świadczenie usług na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia, umowy o dzieło (…)”.
     Bezrobotny nie może zatem podjąć pracy na umowę zlecenie. W przypadku podjęcia zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej musi o tym fakcie powiadomić w ciągu siedmiu dni Powiatowy Urząd Pracy. Stanowi o tym art. 74 niniejszej ustawy. Poza tym obowiązek poinformowania PUP ciąży także na pracodawcy.
     Niedokonanie takiego powiadomienia zagrożone jest karą grzywny, dla pracodawcy w wysokości nie niższej niż 3 tys. zł, a dla pracownika nie niższej niż 500 zł (art. 119 ust. 1 i 2 w/w ustawy).
     

Marcin Wróbel - CPF Krislex
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

optyk Elbląg, okulista Elbląg, badanie wzroku
Okulary korekcyjne GIANFRANCO FERRE
Soczewki progresywne 390zł
Okulary przeciwsłoneczne DEFRAME