UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Chmura groźna dla zdrowia?

 
Elbląg, Mierzeja Wiślana
Mierzeja Wiślana (fot. Witold Sadowski, arch. portEl)

Rosyjskie myśliwce w trakcie ćwiczeń na granicy przy obwodzie kaliningradzkim wypuściły chaffy, czyli tzw. zakłócacze sygnałów radarowych - informuje portal trojmiasto.wyborcza.pl. Chmura dipoli opadła na terytorium Polski, m.in. na terenie Mierzei Wiślanej. Eksperci alarmują, że może być groźna dla zdrowia.

15 września grupa pasjonatów meteorologii zaobserwowała na mapach meteorologicznych zakłócenia radarowe na polskich wodach Bałtyku. Anomalie w odczycie sygnału zdarzają się często i nie są dla badaczy pogody niczym szczególnym, ale te wyróżniały się regularnością kształtu.
       - Takiego zaburzenia żaden z nas nie pamięta. Zdziwienie budziła przede wszystkim jego forma - zwielokrotnionych ósemek - mówi Krzysztof Sławiński, który obserwację opisał na blogu Meteomodel.pl.
       Zjawisko pojawiło się ok. godz. 14.30 na wysokości granicy rosyjsko-litewskiej, a ostatnie zakłócenia radary wykazały o godz. 23 w okolicy Krynicy Morskiej. Na skanach map widać wyraźne "plamę" o polu kilkudziesięciu kilometrów, która przez osiem godzin przesuwała się w stronę lądu na terytorium Polski. Ok. godz. 19 rozrzedzona chmura dotarła do Mierzei Wiślanej.
       Meteorolodzy amatorzy podjęli się analizy zjawiska i doszli do wniosku, że zakłócenia mogą wskazywać na użycie w pobliżu granicy polsko-rosyjskiej wojskowych zagłuszaczy radarów (tzw. chaffów), czyli metalizowanych dipoli - np. pasków aluminiowych, drobnych włókien szklanych bądź tworzyw sztucznych powleczonych metalem, które mogą imitować grupę celów i zakłócać odczyty z radarów.
       (...)
       O szkodliwości chmury dipoli niejednokrotnie dyskutowano w Stanach Zjednoczonych, gdzie były one wystrzeliwane na terytorium wodnym. Wówczas tylko oficjalnie informowano o braku szkodliwości dipoli, choć żadnych badań nie przedstawiono. Osobiście uważam, że o ile szkodliwość tego materiału jest znikoma daleko w morzu, o tyle już na lądzie, terenie zabudowanym, sprawa wygląda zupełnie inaczej. Jestem przekonany, że ma zły wpływ na zdrowie ludzi i zwierząt - mówi kmdr por. rez. Maksymilian Dura z portalu Defence24.pl.
      
       Zdaniem Dury działanie Rosjan było "wypadkiem przy pracy" i nie wystrzelili chmury celowo, by znalazła się ona na terytorium Polski.
      
       Cały tekst: trojmiasto.wyborcza.pl
      
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • pewnie szukaja prawdy smolenskiej
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 13
  ASdzx(2016-09-27)
 • ci rosyyyjanie to sa idioci. chory narod.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21 13
  turban(2016-09-27)
 • Wprawdzie zdjęcie nie jest w dużej rozdzielczości, ale moim zdaniem to nie dipole ani chaffy, tylko zwykłe mewy (ewentualnie kormorany)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  12 12
  Łukasz23(2016-09-27)
 • Niepotrzebne sprowadzenie do Polski 1000 amerykańskich żołnierzy nie poprawi naszego bezpieczeństwa a wielu ludziom, niestety odbije się mocno na zdrowiu !!!! Przyjaźń polsko-amerykańska będzie (już jest !!!) o wiele bardziej bolesna niż pozorowana przyjaźń polsko-radziecka którą pamiętam z dzieciństwa. Hero (Heronim Zabiełło)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 5
  (2016-09-27)
 • Bo i macie Ruskich. A ten pajac Wcisła,heszcze wojuje by MRN przywrócić.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 8
  Lampka(2016-09-27)
 • Zobaczcie filmik: "Amerykanie chcą walczyć z Rosją w Polsce" - i sporo w temacie. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 2
  AspartamE951=śmierć(2016-09-27)
 • Źródło artykułu Wyborcza Deutsche Zeitung i wszystko jasne. Gazeta Wyborcza non stop ogłupiają ludzi wmawiając im że Niemcy i Bruksela to nasze wybawienie a Rosja to nasz wróg który ma nas na celowniku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 7
  dbbv(2016-09-27)
 • Rosja tęskni za przemyciorami
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 2
  (2016-09-27)
 • "Na skanach map widać wyraźne "plamę" o polu kilkudziesięciu kilometrów. " ". .. zagłuszaczy radarów (tzw. chaffów), czyli metalizowanych dipoli - np. pasków aluminiowych, drobnych włókien szklanych bądź tworzyw sztucznych powleczonych metalem. .. " Od kiedy to paski aluminiowe, szklane włókna i sztuczne tworzywa powleczone metalem tworzą plamy o polu kilkudziesięciu kilometrów? Może jakiś lotnik się wypowie, bo ja nie mam siły. .. Czytajcie dalej teksty pochodzące z Wyborczej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 0
  Jamesss(2016-09-27)
 • Staroc, przeciez to bylo dawno temu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 2
  (2016-09-27)
 • W ramach rewanżu mogę im puścić bąka aż zabrzdąka dziś jadłem grochówkę i ma tak szwunk że ruscy by padli razem zsamolotami
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 2
  (2016-09-27)
 • oj chyba chmura podziałała na rozsądek / albo jego brak/ u niektórych komentatorów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 2
  (2016-09-27)
Reklama