UWAGA!

Dawno temu... łodzie z Elbląga dotarły do Chin

 Elbląg, Zbudowany w stoczni Schichau'a dla Chin niszczyciel "Hai Hua"
Zbudowany w stoczni Schichau'a dla Chin niszczyciel "Hai Hua"

Niedawno do Szanghaju dotarły trzy kutry torpedowe wyprodukowane w elbląskiej firmie Schichaua, zostaną one przeznaczone na potrzeby chińskiej marynarki wojennej. Łodzie te otrzymały imiona: „Chang-Feng”, „Fu-Po” i „Fei-Yun”. Podróż przebiegła bardzo dobrze mimo nieprzyjaznej pory roku (okres tajfunów). Łodzie zostały natychmiast przejęte przez chińską marynarkę wojenną […]. (ENN, sobota, 15.11.1913 r.)

Browar w roku 1912/13
      
Browar Englisch Brunnen* opublikował właśnie list handlowy dotyczący ubiegłego roku, obejmujący okres od 1 października 1912 do 30 września 1913 r. Możemy w nim wyczytać, co następuje: W minionym roku (od 1 października 1912 do 30 września 1913 r.) nasz interes piwny do końca czerwca przynosił duże dochody, natomiast w sezonie nie był już tak dochodowy. Jednak udało nam się dzięki użyciu wyśmienitych surowców wprowadzić na rynek produkt pierwszej klasy, który pozwoli nam na zdobycie nowych przyjaciół i nabywców. Chmiel był dostępny w tym roku w niżej cenie, z kolei jęczmień podrożał. […]. Tegoroczny zysk netto wynosi 75 600 marek. Natomiast bilans całościowy na dzień 30 września zamknął się w kwocie 1 848 701 marek. (ENN, sobota, 15.11.1913 r.)
      
       * założony w 1872 r. jako Elbinger Aktien-Brauerei (Towarzystwo Akcyjne Browar Elbląski), w 1880 r. został przejęty przez spółkę Brauerei English Brunnen (Browar Angielski Zdrój), która pod tą nazwą produkowała piwo w Elblągu do 1945 r. W okresie poprzedzającym I wojnę światową zakład stał się na tyle znaczącym producentem w Niemczech, że od 1900 r. był oficjalnym dostawcą piwa na dwór cesarza Wilhelma II Hohenzollerna – Wikipedia.
      
       Wycofano darmowe przejazdy dla pracowników kolei?
      
Niedawno w gazetach pojawiła się pogłoska, jakoby cofnięte lub mocno ograniczone zostały uprawnienia dla pracowników kolei do bezpłatnych przejazdów, przysługujące im w pewnych okolicznościach. Dowiedzieliśmy się z kompetentnego źródła, że plotka ta jest bezpodstawna. Tego rodzaju kroki nie były w ogóle brane pod uwagę. (ENN, sobota, 15.11.1913 r.)
      
       Kontrola w budynkach sądowych
      
Prezes sądu krajowego oraz tajny radca sądu najwyższego (niem. geheimer Oberjustizrat) Dau, pierwszy prokurator i tajny radca Gliemann i królewski radca budowlany (niem. Baurat) Breitsprecher zwiedzili dzisiaj plac rozbudowy sądu krajowego, stary budynek sądu rejonowego i sądu krajowego oraz więzienie sądowe. Wizyta miała służyć kontroli przebiegu prac budowlanych. (ENN, sobota, 15.11.1913 r.)
      
       Niemiecki humor w słowie i obrazie
      
Pan Karl Meißner z Drezna (niem. Dresden) wygłosił wczoraj w auli szkoły cesarzowej Augusty Wiktorii z polecenia Elbląskiego Związku Nauczycieli swój drugi już wykład pt. „Humor w twórczości poetyckiej i sztuce”. Tym razem szanowni goście mogli posłuchać czegoś więcej na temat spowinowaconych ze zjawiskiem humoru: satyry, parodii czy burleski. Prelegent rozpoczął wykład od prezentacji książki „Satyra o sztuce w ogólności i o malarstwie w szczególności”. Następnie zaprezentował fotografie, a wśród nich rysunki Kaulbacha do dzieła „Lis Przechera” (niem. „Reinecke der Fuchs”) Goethego i przeszedł do omawiania tragikomizmu. Potem poruszył zagadnienie karykatur i parodii w obrazie i słowie. Omawiał też zjawisko burleski. Wykład zakończył prezentacją wyśmienitych rozważań pt. „Mędrzec”. Również ten wykład nagrodzony został gromkimi brawami. (ENN, niedziela, 16.11.1913 r.)
      
       Chrześcijańskie związki zawodowe
      
Miejscowy kartel naszych chrześcijańskich związków zawodowych zwołał w sobotni wieczór zebranie w siedzibie Towarzystwa Rzemieślników, podczas którego sekretarz związków zawodowych Knoch z Gdańska wygłosił interesujący wykład na temat rozwoju narodowo- chrześcijańskiego ruchu robotniczego. Wezwał także zebranych do czynnej współpracy w kwestii dalszej działalności tego ruchu. (ENN, niedziela, 16.11.1913 r.)
      
       Epidemia myszy w gospodarstwach rolnych
      
Również i w tym roku gospodarstwa rolne wschodnich prowincji naszego regionu borykają się z problemem mysiej epidemii. Wydział ds. chorób roślinnych Rolniczego Instytutu im. cesarza Wilhelma w Bydgoszczy (niem. Bromberg) zainicjował i tej jesieni środki zaradcze zmierzające w kierunku zwalczania tej epidemii. Ma się ono odbyć za pomocą takich specyfików, jak bakcyle tyfusu, […], preparaty fosforowe, zatruta pszenica, dwusiarczek węgla czy aparaty do wędzenia. Próbki wymienionych środków lub sprzęty potrzebne do zwalczania mysiej epidemii każdy zainteresowany rolnik otrzyma na życzenie bezpłatnie do wypróbowania od wyżej wymienionego wydziału. (ENN, poniedziałek, 17.11.1913 r.)
      
      
       ***
      
       W tym roku publikujemy teksty przypominające wydarzenia z 1913 roku, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Dziś kolejne wiadomości z listopada 1913. Przeglądamy stare numery „Elbinger Neueste Nachrichten”, korzystając ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej.
      
      
      
      
tłum. DK

Najnowsze artykuły w dziale Prasówka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • oto niemiecki militaryzm, jakże zgubny dla swiata. .. ..
  • upolityczniona gazeto internetowa lepiej napiszcie coś o osiągnięciach i mądrych decyzjach jaśnie nam panującego grzegorza
  • to nowy sukces PO :)
  • O czym ty piszesz cymbale? Nie zauważyłe(a)ś że to dział historyczny? Po co tu jakieś bzdury wpinasz? Masz cos do powiedzenia to idź tchórzu do prez. Nowaczyka i wygarnij mu w twarz swoje zaściankowe frustracje. A od tłumaczeń historycznych artykułów się odpyrtkuj, czubku.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Dekamera(2011-11-12)
  • Mam oryginalną butelką "englich brunen " wykopaną z ziemi w bardzo dobrym stanie, może ktoś chętny kupi ?
  • Nazwa elbląskiego browaru „ Browar Angielska Studnia” wywodziła się od browaru, który w tym miejscu kupcy angielscy uruchomili w XVII w. Bardzo dobrej jakości wodę zdrojową pozyskiwali z wykopanej tutaj studni. Stąd też późniejsza nazwa stacji kolejowej „ Elbing Brunnen” – Elbląg Zdrój. [2] Aula Szkoły Cesarzowej Augusty Wiktorii - to aula w dzisiejszym I LO im. J. Słowackiego. [3] Zebranie w siedzibie Towarzystwa Rzemieślników – pewnie chodzi o Gewerbevereinhaus [Dom Rzemiosła] położony przy ul. Bednarskiej. [3] - Radca Dau i Breitsprecher zwiedzili plac rozbudowy sądu krajowego – chodzi tu o dzisiejszy gmach Sądu Okręgowego przy ul. Trybunalskiej, który był wówczas budowany pod kierownictwem rejencyjnego mistrza budowlanego Schreibera i oddany do użytku 22 czerwca 1914 r. Z tej okazji postawiono tam ozdobną lampę gazową, która zachowała się do chwili obecnej.
  • A dzisiaj nie pływają już statki ani do Krynicy Morskiej ani do Królewca!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    AntyKomuch(2011-11-13)
  • dekamera sam jesteś czub nie ubliżaj innym to nie ich wina że miałeś bombę w kołysce i zabawki pod napięciem
  • dekamera kultury uczyl się na wieczornych fakultetach w domu dla wariatów. Wybaczcie mu.
  • Niestety, dziś sąd mieści się przy Placu Konstytucji, a nie przy ul. Trybunalskiej. Ten odcinek ulicy niepostrzeżenie zniknął. ..
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Lucyusz(2011-11-13)
  • ,a teraz Chnczycy robia takie lodzie, ze sie w glowie nie miesci.
  • robią i to jakie ! ale najpierw kupili od nas podpatrzyli popróbowali i proszę ? od takie małe żółte rączki.
Reklama