Środa 24-10-2018, imieniny Antoniego, Marcina
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Elbląg w Dzienniku

Weekendowe wydanie Dziennika Polska Świat Europa przyniosło całą stronę informacji na temat Elbląga. Nieczęsto nasze miasto gości na łamach prasy centralnej, dlatego z zainteresowaniem zajrzałem do dodatku „Podróże”, w którym zamieszczony był artykuł „Gdzie Stare Miasto jest zupełnie nowe”.

Poza celnym spostrzeżeniem zawartym w tytule artykułu, znajdujemy w nim garść informacji, które mają zachęcić turystów przejeżdżających drogą krajową nr 7 do zboczenia choćby na chwilę do miasta nad Elblążką. Tej bowiem rzadko spotykanej nazwy używa autorka artykułu na określenie rzeki Elbląg. Pobieżna choćby lektura tego tekstu pozwala niestety dostrzec więcej fragmentów, które delikatnie mówiąc oszczędnie gospodarują prawdą o Elblągu. Poniżej przytoczyłem kilka cytatów, które wzbudziły moje wątpliwości. Ponieważ „w tym temacie” nie ma większych ekspertów niż nasi Czytelnicy, to proszę o weryfikację zawartych w nich informacji, a może nawet podanie w rubryce "a, moim zdaniem" innych nieścisłości.
      - „Zrekonstruowanie wąskich, smukłych, manierystycznych kamieniczek o trójkątnych zwieńczeniach odtwarzanych na podstawie starych zdjęć i planów stało się możliwe dzięki ...”.
      - „Kto chciał się tu budować, mógł to zrobić pod jednym warunkiem – musiał odtworzyć starą kamienicę ściśle według dawnego wzoru”.
      - „czeladnik piekarski, który wielką łopatą przeciął grube sznury podtrzymujące dębową kratę”.
      - „Brama Targowa została umocniona granitowymi odbojami, w które wkuto piekarskie łopaty”.
      - „Kanał Ostródzko-Elbląski”
      - rekomendowane restauracje, to Europejska i Myśliwska
      - rekomendowane hotele, to m.in. czterogwiazdkowy Elzam
     
     Mimo wszystko, trawestując stare powiedzenie – z błędami, czy bez, ale najważniejsze, że czasami ktoś napisze o naszym mieście.

wg
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • z jednym faktem nie da sie dyskutowac: ISTNIEJE KANAL ELBLASKI! NIE MA INNEJ NAZWY GEOGRAFICZNEJ! co do rekomendacji to o gustach sie nie dyskutuje, natomiast odnosnie historii piekarczyka i bramy targowej jest tyl ilu opowiadajacych
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  analityk(2007-11-25)
 • To właściewie typowy tekst, który może się pojawić nie tylko w tej gazecie, ale wiem z autopsji, że państwo z "Dziennika" mają zwyczaj piasnia o czymś czego na oczy nie wiedzieli, być może autor tekstu był w latach 80tych na dworcu w Elblągu i czuł, że to predysponuje go do napisania o tym mieście. Praktyka jest taka, że dzienikarz dzienika "Dziennik" na przysłowiową pałę dzwoni do jakiegoś urzędu w danej miejscowości, ktoś w urzędzie na hasło prasa szybko łączy z kimś kompetentnym, lub podaje namiar do właściewszej instytucji, potem dziennikarz szybko zadaje pytania, jeszcze szybciej notuje, zwykle dzwoni na godzinę przed złożeniem tekstu do redakcji. Efekt przytoczył portel, całość powinna skłonić do refleksji nad jakością i rzetelnością mediów a nie zastanawianie się czym u djabła są trójkątne smukłe manierystyczne kamienice w Elblągu !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2007-11-26)
 • Po 1 nie hotel ELzam a bodajże Gromada po 2 nie 4 gwiazdkowy a 3 (już dawno jeszcze jako hotel Elzam stracił gwiazdkę) - chyba za tylni podjazd i za coś tam jeszcze - nieistotne
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  smieszne(2007-11-26)
 • 16 lat temu prezes Elzamu (Tarnowski) zrealizował marzenie o 4-gwiazdkowym hotelu w Elblągu o nazwie niezbyt dżwięcznej, ale reklamującej firmę. Wg uwczesnych kryteriów kategoryzacyjnych, to praktycznie tylko brak basenu nie kwalifikował do otrzymania 5-ciu gwiazdek. .Za rządów prezesa Waluka firma sama zawnioskowała o 'zdjęcie hotelowi czwartej gwiazdki'. Powód, to w skrócie mówiąc, mniejszy VAT. .Uważam jednak, że takie 'dopisywanie' przez portElowiczów swoich uwag do cytatów z artykułu nie jest najlepszą drogą. .Myślę, że sama redakcja portEla powinna wysłać do derDziennika (a może jeszcze gdzieś. .) rzetelny i profesjonalny komentarz!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  rwel(2007-11-26)
 • Słyszałem, że hotelowi mają zdjąć jeszcze jedną gwiazdkę. Bo kościół jest zbyt blisko. A dzwony o 6ej rano dzwonią zbyt głośno. No to po cenach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2007-11-26)
 • takie teksty o Elblągu powinni pisać fachowcy, historycy, tak jak to się dzieje w Magazynie Elbląskim
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2007-11-26)
 • JASNOŚĆ No popatrz zupełny brak profesjonalizmu a o pizzerii przy czołgu w parku Traugutta to już nie wspomnieli
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  JASNOŚĆ(2007-11-26)
 • trzeba być naprawdę Emblongiem aby powielac tak bzdurną legendę o Piekarczyku, który drewnianią łopatą do wyciągania chleba z pieca przeciął liny ( bardzo dziwne bo każdy wie, że drewnianą łopatką to można sobie przeciąc co najwyżej ślimaka na pół, prócz tego dlaczego krata miałabyć na linach skoro jest oczywistym, że była nan łańcuchach ), najgłupsza legenda o jakiej słyszałem, dziecko mnie pyta, tata a jak on przeciął drewnem linę? co mam dziecku opowiedzieć, że ktoś wymyślił głupią legendę?ale co tu gadac jakie miasto taka legenda, kompletnie bez sensu,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ojciec(2007-11-27)
 • Jest okazja do sprostowań. Niech właściwe instytucje ratuszowe, zajmujące się promowaniem miasta, zamieszczą sprostowania i komentarze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2007-11-28)
 • www.umelblag.pl ..rzetelnie i profesjonalnie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  rwel(2007-11-28)
 • admin Legenda o piekarczyku nie jest taka do końca bajkowa, pod warunkiem, że się ją przedstawia zgodnie z kanonem. Piekarczyk przeciął liny nie wielką łopatą piekarską, tylko metalowa sztychówką, którą wyszedł za mury nakopać gliny do uszczelnienia pieca piekarskiego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  admin(2007-11-28)
 • kto chciał się tu budować - musiał spełnić warunków sporo ! a nawet jeszcze więcej, ale to temat na osobne opowiadanie - ryzol
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2007-11-28)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata Mini
Domena .pl
Domena funkcyjna .com.pl