Poniedziałek 23-07-2018, imieniny Brygidy, Apolinarego
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

IPN: W Malborku nie mordowali Polacy

Instytut Pamięci Narodowej zbada tajemnicę mogiły dwóch tysięcy mieszkańców Malborka, jeśli okaże się, że zostali zamordowani. Pisze o tym „Gazeta Wyborcza”.

Przypomnijmy, szczątki około 1800 ludzi wydobyto z ziemi w centrum Malborka. Są to szkielety Niemców mieszkających w tych okolicach czasie II wojny światowej i do dziś uważanych za zaginionych. W masowym grobie znajdują się szczątki cywili: mężczyzn, kobiet oraz dzieci. W wielu czaszkach można znaleźć ślady po kulach, co wskazuje na egzekucje. Szczątki pochodzą z początku 1945 roku, okresu walk między wojskami rosyjskimi a niemieckimi.
     Od jesieni prokuratorzy z Malborka sprawdzają, kto został pochowany w masowym grobie. Najbardziej prawdopodobna hipoteza mówi o tym, że w marcu 1945 r. mieszkańców Malborka narodowości niemieckiej zagrzebali Rosjanie zaraz po tym, jak zdobyli miasto. Przyczynę ich śmierci badają obecnie biegli z zakresu medycyny sądowej i archeologii. Prokurator Piotr Wojciechowski z Malborka nie wyklucza, że ofiary zostały zgładzone.
     Malbork był mocno bronioną przed Rosjanami twierdzą niemiecką, a ludność cywilna miała rozkaz opuszczenia miasta, ale część mieszkańców została na miejscu. Niektóre szczątki noszą ślady postrzałów, ale wiele osób mogło umrzeć od głodu i chorób.
     Jeśli hipoteza o mordzie się potwierdzi, sprawą zajmie się Instytut Pamięci Narodowej.
     Prokurator Maciej Schulz z Oddziałowej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu z gdańskiego IPN zapowiada, że działania instytutu skupią się na poszukiwaniu świadków zdarzenia, kwerendzie niemieckich publikacji na temat Malborka z tamtego okresu, a także niemieckich i polskich archiwów, a jeśli będzie to możliwe, także rosyjskich.
     - Pojawiające się w niektórych niemieckich mediach hipotezy, że sprawcami śmierci tych ludzi byli Polacy, nie brzmią wiarygodnie - mówi Maciej Schulz. - Postaramy się je wyeliminować.
     Prokuratorzy z Malborka konsultowali się z organizacjami niemieckimi, które dotąd nie miały sygnałów o tym pochówku. Wiadomo natomiast, że po wojnie Niemcy nie mogli się doliczyć czterech tysięcy mieszkańców.

oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • ipmusi istiec!n
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2009-01-22)
 • Jeśli to Armia Czerwona była tak zapobiegliwa w grzebaniu (ukrywaniu )tych zwłok to piękne o sobie wydała świadectwo. W wojnę wszystko się może wydarzyć, ale hańbę ukrywać tego ja nie pojmuję. Sukinsyny i tyle. A myśmy ich tak uwielbiali i czcili. Paszli won.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2009-01-22)
 • I znowu Rosjanie ? Ten IPN się chyba wściekł i cierpi na jakąś rusofobię. Dobrze że nie badają śmierci faraonów bo też dopatrzylibysię armii czerwonej !!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  el(2009-01-22)
 • Panie el-a czemu ty taki anty IPN-owy? Wg ciebie to ówcześni mieszkańcy Malborka sami się tam pogrzebali? To ci powiem, że trzeba jeszcze szukać takiej samej mogiły w innej części Malborka. To jest ludobójstwo i to musi udowodnić IPN. Jak to jest, że polskie władze-przejmując od radzieckiego komendanta miasto nic o tym nie wiedziały?Jestem emerytowanym budowlańcem i nie mieści mi się w głowie jak w podkładach geologicznych nie odkryto takiego faktu. A może były Komitet PZPR stoi na takiej podbudowie? Pogrobowcy-sekretarze WSTYD I HAŃBA.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2009-01-23)
 • W kontekście-zaangażowanych bojowników o nową władzę (agentów UB) niemieckie sugestie nie są bezpodstawne. Tłukli wszystkich. To nie są żarty.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2009-01-23)
 • Zastanawia też fakt, że tak atrakcyjne miejsce-przez tyle lat było omijane inwestycyjnie. Panie el. szkoda, że nie mieszka Pan na takim cmentarzysku. Ciekawe ile masz lat?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2009-01-23)
 • nastawienie antyrosyjskie w POlsce jest tak wielkie, że już wkrótce się okaże, że to nie żydzi zamordowali Chrystusa tylko Rosjanie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  wysocki(2009-01-23)
 • Wysocki -szczęście, że nie jesteś biskupem. A, że masz charakter podobny do naszego byłego. .. Wojciecha J, któremu ojca zamordowali w Katyniu a on im wiernie służył to jest twój problem. Kim ty jesteś?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2009-01-23)
 • Obaj jesteście niespełna rozumu (bardzo delikatnie pisząc).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  obojętny(2009-01-24)
 • Biegli z działu archeologii? a czego oni przyszli szukać? dinozaurów? O ile wiem to tym zajmuja się antropolodzy. No ale my pewnie nawet takich nie mamay.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2009-01-25)
 • Zemsta Bracia Zemsta to za Juranda ze Spychowa i jego córkę Danusię.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  wowa(2009-01-26)
 • Pewnie do dziś żyją świadkowie tej zbrodni popytajcie????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  menia(2009-01-30)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

AMK Kuchnia 9
!!!PROMOCJA!!!
AMK Kuchnia 13
!!!PROMOCJA!!!