Poniedziałek 17-12-2018, imieniny Łazarza, Floriana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Jak będziemy wybierać

 
Elbląg, Jak będziemy wybierać (fot. AD, archiwum portEl.pl)
Rek

Dzisiaj wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące wyborów. Jakie są najważniejsze zmiany, z którymi będziemy mieli do czynienia już podczas  jesiennych wyborów samorządowych? O tym w pigułce informuje serwis mamprawowiedzieć.pl

Wybory samorządowe odbędą się jesienią, możliwe terminy to 21, 28 października lub 4 listopada. Decyzję o konkretnej dacie podejmie latem premier. Już teraz warto jednak wiedzieć, jakie zmiany czekają nas w tym wyborczym systemie, tym bardziej że nowe przepisy wchodzą w życie właśnie dzisiaj.
     
     Co się zmieni?
     
W wyborach samorządowych będziemy wybierać wójtów, burmistrzów i prezydentów oraz rady gmin, powiatów i skład sejmiku na pięć lat (dotychczas na cztery). Funkcję wójta, burmistrza i prezydenta będzie można pełnić tylko przez dwie kadencje (licząc od tego roku)
     Zmienią się również zasady samego głosowania. Głos ważny będą stanowić co najmniej dwie linie, przecinające się w obrębie kratki (dotychczas tylko dwie linie przecinające się). Z głosowania korespondencyjnego będą mogły korzystać jedynie osoby niepełnosprawne (dotychczas w wyborach parlamentarnych czy prezydenckich mogli wszyscy).
     W każdym obwodzie do głosowania powstają dwie komisje: jedna przeprowadza głosowanie, druga zajmuje się liczeniem głosów. Głosowanie w lokalu wyborczym będzie nagrywane i transmitowane on-line.
     Do końca 2018 roku obwody i okręgi wyborcze będą wyznaczać Rady Gminy, ale od 2019 jej obowiązki przejmą komisarze wyborczy. Obecnie komisarzami jest 51 sędziów wyznaczonych przez Państwową Komisję Wyborczą. Od 2019 roku komisarzy będzie stu, będą wybierani spośród osób z wykształceniem prawniczym (nie muszą być sędziami). 
     
     Źródło: mamprawowiedzieć.pl
     

     Więcej na temat zmian przeczytasz tutaj
oprac. RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Polar z haftem
POLO z HAFTEM
Naszywki
Naszywka HERB ELBLĄGA