Poniedziałek 18-02-2019, imieniny Bernardety, Konstancji
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Ma być i kanał, i nowy most

 
Elbląg, Ma być i kanał, i nowy most
(wizualizacja Urząd Morski w Gdyni)
Rek

W listopadzie 2018 roku ma się rozpocząć budowa kanału przez Mierzeję Wiślaną – poinformował Grzegorz Witkowski, wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Ministerstwo obiecuje też, że wspólnie z władzami Elbląga i regionu rozwiąże problem z mostem pontonowym w Nowakowie, który utrudnia żeglugę.

- Szacujemy, że decyzja środowiskowa będzie wydana w drugim kwartale przyszłego roku - powiedział Grzegorz Witkowski Polskiej Agencji Prasowej. - Zaraz po jej wydaniu wystąpimy o zgodę na realizację inwestycji do wojewody pomorskiego. Nie spodziewamy się w tym przypadku żadnych opóźnień. Wtedy zostanie też wydana decyzja lokalizacyjna. Wszystko wskazuje na to, że przekop powstanie w miejscowości Nowy Świat - dodał.
     Przypomniał, że w tym miejscu Mierzeja Wiślana jest najwęższa, przez co najmniejszy urobek po przekopaniu będzie do zagospodarowania.
     
     Naukowcy pomagają
     
Witkowski powiedział, że w trzecim kwartale 2018 roku rozpocznie się proces wyboru generalnego wykonawcy inwestycji. - Biorąc pod uwagę wybór generalnego wykonawcy i procedurę odwoławczą, całość potrwa kilka miesięcy. Przy założeniu, że mogą być odwołania od decyzji, to z całą mocą mogę powiedzieć, że pierwszą łopatę pod budowę wbijemy w listopadzie 2018 roku - powiedział wiceminister.
     Wiceminister przypomniał, że w czerwcu tego roku została złożona karta informacyjna przedsięwzięcia, która została przyjęta przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Obecnie trwają prace nad raportem oddziaływania na środowisko, który jest przygotowywany przez projektanta czyli konsorcjum firm Projmors oraz Mosty Gdańsk.
     Witkowski poinformował, że w połowie sierpnia tego roku została podpisana umowa z Politechniką Gdańską dotycząca nadzoru naukowo-technicznego nad przekopem przez Mierzeję Wiślaną.
     - Profesorowie z Trójmiasta zostali tym samym włączeni w prace opiniotwórcze. Raz w miesiącu odbywają się odprawy w Urzędzie Morskim w Gdyni. Bardzo nas cieszy, że środowisko naukowe mocno się włączyło w prace – powiedział.
     
     Problem z mostem
     
Wiceminister poinformował też, że równocześnie z inwestycją kanału na Mierzei Wiślanej, będzie trzeba zmierzyć się z rozwiązaniem problemu mostu pontonowego w Nowakowie.
     - Wspólnie z władzami Elbląga i władzami samorządu województwa warmińsko-mazurskiego będziemy rozmawiali o realizacji tej inwestycji. Most pontonowy w Nowakowie przy wysokich stanach wody nie może być rozszczepiany, co powoduje, że cała żegluga jest wtedy wstrzymana. Dlatego trzeba będzie wybudować nowy, wysokowodny most - stwierdził wiceminister.
     Dodał, że wybudowanie mostu wysokowodnego otworzy dostęp do terenów inwestycyjnych znajdujących się w okolicach Elbląga i poprawi dostęp do portu w Elblągu. Tym samym zlikwidowane zostanie wąskie gardło na rzece Elbląg.
     Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma mieć około 1 km długości i 5 metrów głębokości. Ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości - 20 m. Koszt inwestycji jest szacowany na ok. 880 mln zł.
     
     Źródło: Onet.pl
     
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Niech kopią, ożywi to region i turystykę w Elblągu. Mamy taki potencjał, który nie jest wykorzystany. Chciałbym dożyć czasów gdzie nasza starówka będzie pełna ludzi dzień w dzień a Suchacz, Kadyny, Frombork będą pełne jachtów i turystów. KOPAĆ JAK NAJSZYBCIEJ.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  59 10
  mieszkaniec(2017-09-02)
 • Nareszcie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  38 7
  (2017-09-02)
 • dlaczego w listopadzie 2018,a nie w listopadzie 2017. PiS rzadzi już od 2 lat, a przekop obiecywali od ponad 10 lat, więc skąd takie opoznienie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  24 21
  (2017-09-02)
 • kopcie szybciej ja ze szpadlem i szuflą jestem w gotowości!!!!!w czynie społecznym albo partyjnym jak onegdaj!! aby był przekop!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  30 6
  (2017-09-02)
 • Urobek z przekopu można zużyć na budowę mostu wysokowodnego w Nowakowie na nasypy!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  33 5
  (2017-09-02)
 • Niech wybudują drogę z prawdziwego zdarzenia przez całą Mierzeję zamiast topić pieniądze w błocie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 41
  (2017-09-02)
 • Jak dla mnie atrakcją będzie - przejechać się tam i zobaczyć jak to wszystko działa - tak dla odprężenia. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  34 3
  Rayan(2017-09-02)
 • Banda idiotów, tak naprawde jedyny ruch tego portu to handel z Kaliningradem a co tego przekop nie jest potrzebny.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  13 44
  Soter(2017-09-02)
 • Port w Elblągu nie jest jedynym w tym rejonie. Ten przekop ruszy turystykę w całym regionie. Kopać i nie oglądać się na malkontentów. Wydajemy po 300 milionów na durne referenda, a na inwestycje dziadujemy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  25 10
  LikeAThorn (2017-09-02)
 • Za jakies 20 lat z Zulaw Wislanych zostanie tylko wspomnienie Do roku 1980 jeszcze byly robione prace konserwatorskie na terenach depresyjnych-teraz zero.Zmniejszy nam sie kawalek urokliwej Polski Stamtad pochodze i normalnie krew mnie zalewa jak na to wszystko patrze. Przekopanie Mierzeji to bedzie gwozdz do trumny bo sztormy beda naganiac wode z Baltyku ktorej jezioro Druzno nie bedzie w stanie pomiescic-zreszta juz nie miesci? O stanie pomp juz tylko przez litosc sie nie wypowiadam. Szkoda ze kawal dobrej pracy wykonanej przez Holendrow pojdzie na marne
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  13 30
  Hej (2017-09-02)
 • Wyborcza kiełbasa, czyli gu*no prawda. Prostaki łykają jak ciepłe bułki. Żal.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  16 22
  frustrat-wyborca(2017-09-02)
 • Jedyny bo każdego innego Rosjanie potrafią dwa dni odprawiać to i nie dziwota że brak chętnych do stania po stronie rosyjskiej i płacenie ciężkich pieniędzy za opłaty portowe
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  10 2
  wacek flisak(2017-09-02)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Konto poczty elektronicznej
Czytnik kart kryptograficznych Mini
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata
Czytnik kart kryptograficznych