Niedziela 22-07-2018, imieniny Marii, Magdaleny
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Sąd zdecydował: NFZ musi zapłacić elbląskiemu szpitalowi 4,5 mln zł

 
Elbląg, Sąd zdecydował: NFZ musi zapłacić elbląskiemu szpitalowi 4,5 mln zł Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu dostanie pieniądze za świadczenia medyczne wykonane poza kontraktem w roku 2012 - tak zdecydował dziś olsztyński sąd (fot. arch. AD)
Rek

Kwotę 4,5 mln zł musi zapłacić warmińsko-mazurski oddział NFZ szpitalowi wojewódzkiemu w Elblągu za świadczenia medyczne wykonane a nieuwzględnione w kontrakcie za 2012 r.. Taki wyrok wydał dziś (11 kwietnia) Sąd Okręgowy w Olsztynie. Orzeczenie nie jest prawomocne - poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Spór dotyczy świadczeń medycznych wykonanych przez lekarzy szpitala, ale nieopłaconych przez warmińsko-mazurski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.
     Świadczenia te zostały wykonane ponad limit wyznaczony kontraktem rocznym, określonym przez NFZ.
     Szpital wojewódzki w Elblągu początkowo domagał się 7 mln zł. Na tyle bowiem wycenił świadczenia, w tym także ratujące życie, wykonane na oddziałach pediatrycznym, kardiologicznym i ginekologiczno-położniczym. Ostatecznie jednak zgodził się na obniżenie roszczenia, gdyż - jak przyznała dyrektor placówki Elżbieta Gelert - świadczenia pilne, wykonane by ratować życie pacjenta, stanowiły ok. 60 proc. żądanej kwoty.
     Jak powiedział PAP pełnomocnik elbląskiego szpitala mec. Tomasz Pawłowski, placówka zgodziła się na wycofanie części roszczeń, by nie przedłużać procesu. "Gdybyśmy chcieli procesować się o pełną kwotę, to trzeba by powołać biegłego, który na podstawie dokumentacji oceniałby zasadność roszczenia. Mogłoby to trwać nawet dwa lata"- podkreślił.
     Na poprzedniej rozprawie zeznania składali ordynatorzy oddziałów, na których wykonywano ponadlimitowe świadczenia. Ordynator oddziału kardiologicznego dr Zygfryd Reszka mówił, że wszystkie wykonane ponad kontrakt świadczenia na jego oddziale były tzw. przypadkami ostrymi. Pacjentów hospitalizowano z powodu zawałów, ostrych zespołów wieńcowych czy zaburzenia rytmu serca. Była także konieczność wszczepienia defibrylatorów czy stymulatorów serca.
     Ordynator oddziału dziecięcego dr Alicja Rudzińska-Olszak również podkreślała, że w jej ocenie wszystkie przyjęcia dzieci na oddział były przypadkami pilnymi.
     Według dyrektora oddziału NFZ Andrzeja Zakrzewskiego nie wszystkie świadczenia ujęte w pozwie były ratującymi życie, gdyż część badań diagnostycznych można było przeprowadzić w warunkach leczenia ambulatoryjnego. Uznał jednak, że część roszczeń dotyczyła przypadków ratujących życie. Dodał, że wartość kontraktu szpitala w Elblągu w latach 2011-2012 zwiększyła się. W 2012 roku kontrakt był wyższy o 15 mln zł w porównaniu z 2011 rokiem.

źródło: PAP
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Ordynator oddziału dziecięcego nazywa się Alicja Rudzińska - Olszak. Pisząc cokolwiek i zamieszczając nazwiska należałoby napisać je prawidłowo.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 3
  plmplm(2014-04-11)
 • poprawione, dziękujemy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 1
  korektorportEl(2014-04-11)
 • szpitale i tak oszukują. .. w wypisach piszą, że ktoś leżał 5 dni a tak na prawdę leżał 3.. .pacjent się nie skarży bo ma większe odszkodowanie, zwrot z ZUS-u albo go to nie obchodzi a szpital zgarnia kasę. A żarcie jest gorsze niż w więzieniach!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 0
  (2014-04-11)
 • Żarcie, żarcie szpital, to nie dom wczasowy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 1
  (2014-04-12)
 • Niech walczą z NFZ, gratulacje !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  (2014-04-12)
 • I jeszcze jedna kosmetyczna uwaga - ani pani Alicja Rudzińska - Olszak ani pan Zygfryd Reszka nie mają tytułu doktorskiego, należałoby więc pisać o nich lekarz/lekarz medycyny lub lekarz plus specjalizacja. Na tytuł doktora trzeba trochę popracować. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 1
  DOKTORKApoDOKTORACIE(2014-04-12)
 • cosik zapomniano dodać iż, ,oszczędny, ,NFZ pozbawił znacznych kwot WSzZ na rzecz innych szpitali no i Morąga! To ok 15 procent. .. (8 dla reszty szpitali elblaskich i nowopowstałych Przychodni, 7procent dla przychodni i szpitali w Morągu. ) A nasi, ,ukochani zadufani, ,włatcy ani be, ani me ani kukryku! Nawet telefony nie wykonali do NFZ!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2014-04-12)
 • a Pani Doktorce po doktoracie. .. ma Pani racje. .zwyczajowo tak się przyjęło. .. .Paniętam czasy kiedy do lekarza wojskowego zwrócił się podoficer. .. .Panie Doktorze. .a na to dwudniowy płk. dr Łańcucki warknął. .. w dywizji jest tylko dwóch doktorów! Ja i droktor Czarnacki. Płk. dr T. Czarnacki napisał prace doktorską, jest ona jednym z fundamentów w badaniach morfologicznych uzupelniajacych prace dr Babińskiego - tego od OB. Czasmi prace doktorskie to:, ,Wpływ jazdy windą na mleczność krów, ,. .. albo tajna praca doktorska dr T. Rydzyka. .. którą obronił. .. PROMOTOR!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 0
  klm(2014-04-12)
 • Hm, ten od OB to nie był Babiński- on kojarzy się z odruchem Babińskiego. Ten od OB to Biernacki ( odczyn Biernackiego). A w ogóle, to co to ma wspólnego z artykułem ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 0
  (2014-04-14)
 • .. .to takie uderzenie w stół, co by się ambitny i zapracowany, ,doktor, ,obudził. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 0
  (2014-04-14)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Wyprawka Szkolna
Clinex Grill
Plecaki i tornistry
Powrót Do Szkoły