UWAGA!

Artystyczne horyzonty bez granic

W ubiegłym tygodniu elblążanie zajmujący się terapią przez sztukę na rzecz dzieci i młodzieży niepełnosprawnej uczestniczyli w wyjazdowym seminarium w Zielonogradzku. Dziś w Światowidzie rozpoczęli kolejne szkolenie.

W nadmorskim kurorcie, leżącym u nasady Mierzei Kurońskiej, działa Centrum Nadieżda oraz społeczna organizacja Ruczejok, której członkowie aktywnie współpracują z elbląskim Stowarzyszeniem Kulturalnym Viva-Art. Tam elbląscy terapeuci poznawali metody pracy swoich rosyjskich kolegów.
     Uczestniczyli w zajęciach plastycznych, podczas których poznali m.in. tajniki tworzenia kompozycji w batiku na zimno. Zapoznali się również z warunkami socjalnymi oraz programem edukacyjnym szkoły z internatem dla dzieci słabo słyszących. Wiele wrażeń pozostawił na wszystkich wspólny wyjazd na Mierzeję Kurońską. Elblążanie zaprezentowali biorącym udział w seminarium rodzicom i pedagogom specjalne zajęcia integracyjne, będące wspaniałą, twórczą zabawą. Pod okiem Marleny Szwemińskiej powstało kilka spontanicznych kompozycji plastycznych, które następnie zostały zaprezentowane na wystawie.
     - Wszystkie działania tego programu zmierzają do wypracowania i udoskonalenia form pracy z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną - mówi Teresa Miłoszewska, koordynatorka programu "Horyzonty". - Wiele uczymy się od siebie, a jednocześnie podczas tych spotkań pojawiają się wciąż nowe pomysły, które w niedługim czasie zostaną przekształcone w kolejne pogramy współpracy transgranicznej. Okazuje się, że nasze artystyczne horyzonty to ustawiczny proces. W takich wspólnych działaniach bez większych przeszkód można przekraczać także granice państw.
     Dzisiaj w Światowidzie rozpoczęły się trzydniowe warsztaty dla terapeutów i pedagogów pracujących z osobami niepełnosprawnymi. To część polsko-rosyjskiego projektu "Od aktywności do kreatywności". W szkoleniu uczestniczy kadra pracująca z osobami niepełnosprawnymi w placówkach oświatowych i pozarządowych.
     - Chcemy poprzez nasze działania pokazać, jak ważnym procesem przystosowującym do w miarę normalnego funkcjonowania w otaczającym świecie są działania związane z terapią poprzez sztukę - wyjaśnia Teresa Miłoszewska. - Chcemy zaktywizować osoby niepełnosprawne i zachęcić je, zainspirować do autentycznej kreatywności.
     W ciągu najbliższych dni uczestnicy szkolenia zapoznają się z metodami i formami pracy z osobami niepełnosprawnymi, zostaną wprowadzeni w tajnikami batiku, plastyki. Będą również uczestniczyć w warsztatach tańca towarzyskiego, muzykoterapii, psychologii zabawy. Zajęcia prowadzą elbląscy arteterapeuci: Grażyna Komorska, Natasza Wojtaszek, Ewa Kalka, Józef Siwilewicz, a także goście z Kaliningradu, Bałtijska i Swietłego.
MUR

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama