Wtorek 20-11-2018, imieniny Anatola, Sędzimira
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Coś obok SLD

Elbląg, Coś obok SLD Robert Falkenberg

Współtwórcami zarejestrowanej niedawno Demokratycznej Partii Lewicy są elblążanie, którzy przed wyborami samorządowymi utworzyli komitet wyborczy Stowarzyszenie Elbląskiej Lewicy. W bezpośrednich wyborach na prezydenta poparli Czesława Dębskiego. Rozmowa z Robertem Falkenbergiem, pełnomocnikiem DPL do spraw tworzenia struktur partii w pięciu województwach Północnej Polski.

Jak doszło do stworzenia nowej partii?
     Partia powstała na Śląsku. Zaczęły ją tworzyć osoby z Radomska i z Rudy Śląskiej. Skontaktowaliśmy się z nimi i tak się zaczęło. Wcześniej, w Elblągu, po raz pierwszy zorganizowaliśmy się przed wyborami samorządowymi jako Stowarzyszenie Elbląskiej Lewicy. I nie tylko my dołączyliśmy do grupy śląskiej. Było wiele komitetów, który miały proweniencję lewicową, ale działały poza SLD.
     
     Czy ta nowa partia to przeciwwaga dla SLD?
     Czy przeciwwaga? Chcemy być Demokratyczną Partią Lewicy, która ma lewicowe przesłanki. Widać potrzebę, żeby powstało coś obok SLD. Nie chcemy prowadzić wojny z Sojuszem, ale w Polsce po lewej stronie sceny politycznej jest miejsce na nowe ugrupowanie.
     
     Czy pańskim zdaniem SLD przeżywa kryzys?
     Moim zdaniem Sojusz jest partią lewicową już tylko z nazwy. Większemu gronu społecznemu lewicowość kojarzy się jednak z jakąś ochroną socjalną, a SLD, nawet mając to w programie wyborczym, tego nie realizuje. Ludzie nie mają żadnej ochrony. Jakikolwiek socjal to pieniądze makabrycznie niskie, które nie dają szansy przeżycia.
     
     Co to znaczy “lewicowość”?
     Nam głównie chodzi o zabezpieczenie ludziom świadczeń socjalnych. Inna kwestia to sprawa współpracy z kościołem, aborcja...
     
     Ale jak to zrobić, skoro nie ma pieniędzy w budżecie?
     Naprawdę ciężko powiedzieć, czy tych pieniędzy rzeczywiście nie ma. Jest jednak wiele wydatków ponoszonych przez państwo, które są bezcelowe i np. nie prowadzą do zmniejszenia bezrobocia. Trzeba prowadzić gospodarkę inaczej. Mamy u siebie osoby, które będą próbować to przemyśleć i rozwiązywać te problemy. Rozwiązanie na pewno jest. Na dzisiaj dla SLD najważniejsze jest znalezienie się w Unii, ale przez półtora roku ten kraj musi żyć, a nie ma za co.
     
     Jak reagują członkowie SLD, kiedy dowiadują się o nowej partii?
     Zwykli, szarzy członkowie Sojuszu reagują przychylnie, nawet chcą do nas przejść, natomiast gorzej jest z ludźmi zasiadającymi np. w radach partii. Powiem tylko tyle, że reakcje są różne.
     
     A gdyby członkowie SLD chcieli do państwa przyjść, to mogą?
     Prowadzimy pewną weryfikację.
     
     Ilu już macie państwo zwolenników?
     W samych Elblągu jest to około dwustu osób. Wprawdzie to jest tylko sugerowana liczba, ponieważ dopiero rozdajemy deklaracje. W kraju natomiast jest to w granicach ośmiu, dziesięciu tysięcy ludzi.
     
     Jaki jest państwa pomysł na to, jak działać?
     Chcemy zaistnieć poważnie podczas referendum europejskiego, później w wyborach do Parlamentu Unijnego, a jeszcze później do parlamentu polskiego. Jesteśmy w stanie stworzyć silną grupę.
przyg. J
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • potrzebna nam jeszcze jedna partia jak dziura w glowie. napewno ulatwi nam dogadanie sie o tym o co nam chodzi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  hehehe(2003-02-11)
 • Ja jeszcze odnośnie wywiadu pt. prezydent mi sam zaproponowal ........... Jak się nazywa obecnie CENZOR na portalu El.pl ? ......... Redakcja ! To skandal !!!!!!!!!! Ciekawa jestem z czyjego polecenia robicie taką blokadę wypowiedzi ? Naiwna jestem , co ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  OB-serwatorka(2003-02-11)
 • a ja myślę że dobrze się stało, może te betonowe głowy z SLD zaczną się teraz starać o elektorat bo nie mając żadnej konkurencji szli na żywioł
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Kamil(2003-02-11)
 • Co z firmami tajwańskimi gromadnie inwestującymi w E-gu?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2003-02-11)
 • zapytajmy prezydenta co z inwestycjami w Elblagu to on jest u władzy i podobno jest taki dobry .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  prawicowiec(2003-02-11)
 • jeszcze jeden facecik w krawacie sie za robotnikami ujmuje
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2003-02-11)
 • nie tylko ten Facecik w krawacie ale ja zwykły robol też jestem obok tego Pana a i inni podobni mnie także są ci którzy zostali nabici w butelkę przez działaczy SLD przed wyborami.Bo co się robi w Elblągu gdzie jest ten wspaniały najlepszy prezydent miasta ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  sim(2003-02-11)
 • Wyniki w wyborach samorządowych były dla was mizerne, ale dobrze, że jest na lewicy grupa ludzi, która nie utożsamia się z elbląską ,,lewicą,,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2003-02-12)
 • prawicowiec: ale to Falkenberg w obietnicach przedwyborczych obiecywał nam firmy tajwańskie w Egu! Jak się chce pozować na dobrego polityka trzeba spełniać swoje obietnice a nie na złość prezydentowi się wypinać na bezrobotnych (przy okazji wioząc swoje nowe przechwałki na ich właśnie grzbietach).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2003-02-12)
 • Następny kolo co chce zrobić kasiorkę na ludzkiej naiwności.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Głos Rozsądku(2003-02-12)
 • a nie sądzisz że to prezydent powinien go zaprosic do rozmów a nie odwrotnie? on nic bez zgody i wspóldziałania z prezydentem nie zrobi, masz centrum promocji miasta, moze znają się z Dukiem mogą razem popracować , ja na jego miejscu jednak coś bym zrobił choć ludzie wybrali Słoninę i niech teraz jemu siedzą na głowie :) bo przedwyborcze obietnice musi pełniać ten co wybory wygrał a ten co przegrał jest z nich zwolniony ludzie nie chcą widocznie tych firm w elblagu nie dajac mu mandatu zaufania.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  prawicowiec(2003-02-12)
 • Od komputeruff , poprzez telekomórki do partii...BUAHAHAA...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Travolter(2003-02-12)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Żarówki LED
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Pieczątki Firmowe