Czwartek 24-01-2019, imieniny Franciszka, Felicji
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Czad, cichy zabójca

 
Elbląg, Czad, cichy zabójca fot. arch.portEl
Rek

W związku z trwającym okresem grzewczym oraz niekorzystnymi prognozami meteorologicznymi istnieje realna groźba zatrucia się tlenkiem węgla. Jesteśmy świadkami tragicznych zdarzeń związanych z ofiarami tlenku węgla jak również zatruciami, często ciężkimi. Tlenek węgla, potocznie zwany „czadem” jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia.

Potencjalne źródła tlenku węgla w mieszkaniach to kominki, gazowe podgrzewacze wody, piece węglowe, gazowe lub olejowe, kuchnie gazowe.
     Użytkownik odbiornika gazowego, kominka, pieca węglowego w celu uniknięcia powstawania tlenku węgla w trakcie spalania paliwa i jego emisji do mieszkania powinien:
· dokonywać okresowych przeglądów instalacji wentylacyjnej i przewodów kominowych oraz ich czyszczenia,
· uchylić okno w mieszkaniu, gdy korzysta z jakiegokolwiek źródła ognia (pieca gazowego z otwartą komorą spalania, kuchenki gazowej lub węglowej),
· nie zasłaniać kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych,
· korzystać z dostępnych na rynku detektorów tlenku węgla, które należy rozmieścić w sposób gwarantujący bezpieczeństwo (łazienka, kuchnia, sypialnia),
· nie spalać węgla drzewnego w domu, garażu, na zamkniętej werandzie itp., jeżeli pomieszczenia te nie mają zapewnionej odpowiedniej wentylacji,
· nie zostawiać samochodu w garażu z włączonym silnikiem, nawet jeżeli drzwi do garażu pozostają otwarte – zwłaszcza w garażach posiadających połączenia komunikacyjne
     z częścią mieszkalną budynku,
· nie bagatelizować takich objawów jak: duszności, bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, oszołomienie, osłabienie, przyśpieszenie czynności serca i oddychania, gdyż mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu czadem; w takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i zasięgnąć porady lekarskiej.
     
     W przypadku zatrucia tlenkiem węgla należy:
· zapewnić dopływ świeżego czystego powietrza; w skrajnych przypadkach wybijając szyby w oknie,
· wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, jeśli nie stanowi to zagrożenia dla zdrowia osoby ratującej; w przypadku istnienia takiego zagrożenia pozostawić przeprowadzenie akcji służbom ratowniczym,
· wezwać służby ratownicze (pogotowie ratunkowe, PSP),
· jak najszybciej podać tlen,
· jeżeli osoba poszkodowana nie oddycha, ma zatrzymaną akcję serca, należy natychmiast zastosować sztuczne oddychanie np. metodą usta – usta oraz masaż serca,
     
     Nie wolno wpadać w panikę, kiedy znajdziemy dziecko lub dorosłego z objawami zaburzenia świadomości w kuchni, łazience lub garażu; należy jak najszybciej przystąpić do udzielania pierwszej pomocy.
     
     W roku 2017 w ramach Programu „Bezpieczny Elbląg” Referat Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego wraz z Zarządem Budynków Komunalnych zakupił 132 sztuki detektorów tlenku węgla celem ich zamontowania w gminnych lokalach mieszkalnych dla uzyskania poprawy bezpieczeństwa mieszkańców tych lokali. Trwa również akcja edukacyjna - ulotki informacyjne o zagrożeniu, dystrybuowane są przez Zarząd Budynków Komunalnych i Zarząd Komunikacji Miejskiej.
Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy UM w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Właśnie skrytykowałam Pana Łukasza za artykuł o "czadzie", że krótki i bez znaczącej treści, napisany słabo. Tu Pani Joanna rozpisała się ale niestety to jest wklejone ze strony straży pożarnej, było lepiej dać link do artykułu strażackiego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  XXX123456(2018-02-21)
 • W których tramwajach lub autobusach? Wszystkich? Bo nie widziałam. To jest ta akcja czy będzie dopiero?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Sybill(2018-02-21)
 • No właśnie, lokale gminne, czyli NIE MOJE-NIE TWOJE, po prostu państwowe. Sposób użytkowania w wielu przypadkach jest najłagodniej określając, niezgodny z przeznaczeniem. Brak dbałości o ogólny stan techniczny przestrzeni należącej do lokatora-najemcy powoduje że dochodzi czeto do tragedii, związanych z nieodpowiednim (niechlujnym) użytkowaniem instalacji (elektrycznej, kominowej, wentylacyjnej). Wydaje mi się że tutaj trzeba zmienić mentalność ludzi, a nie instalować czujkę w każdym pomieszczeniu. Czasami to nawet baterii w czujce nie potrafią zmienić i po wzbudzeniu alarmu dzwonią po straż. Akcje prewencyjne nic nie zmienią. Ludzie czytajcie, a zmieni się wasze życie, i strażacy, i prokurator, i ZRM będą mieli wreszcie spokój.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2018-02-22)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne JUST CAVALLI
Płyn Hayne
Okulary przeciwsłoneczne GENNY
Okulary korekcyjne JUST CAVALLI