Wtorek 22-01-2019, imieniny Wincentego, Anastazji. Dzień Dziadka
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Darmowa komunikacja dla walczących z komuną

 
Elbląg, Darmowa komunikacja dla walczących z komuną fot.Witold Sadowski, arch. PortEl.pl
Rek

Rada Miejska chce docenić walczących z poprzednim systemem. Na najbliższej sesji radni mają umożliwić bezpłatne przejazdy osobom, które pracowały na rzecz organizacji uznawanych przez PRL za nielegalne i osób, które nie pracowały do 1989 r. z powodów represji politycznych.

Zbliża się kampania wyborcza do samorządów. Można z dużą dozą prawdopodobieństwa przyjąć, że któryś z komitetów wyborczych zaproponuje bezpłatną komunikację miejską. I znów z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że odezwą się głosy, że to niemożliwe ze względów finansowych, miasta nie stać itd.
     Z elbląskiej komunikacji miejskiej za darmo może korzystać szereg grup. Oprócz takich oczywistych jak osoby, które ukończyły 70 lat życia, niepełnosprawne dzieci, na bezpłatne przejazdy „załapali” się też ci, którym nadano status Chrześniaka Prezydenta Ignacego Mościckiego czy Honorowi Obywatele Elbląga. Grupą, której ostatnio przyznano to prawo są Honorowi Dawcy Przeszczepów, którzy od grudnia ubiegłego roku mogą jeździć bezpłatnie.
     Jeżeli radni zgodzą się to na najbliższej sesji Rady Miejskiej uprawnienie do bezpłatnej komunikacji uzyskają „osoby, które świadczyły pracę na rzecz organizacji politycznych i związków zawodowych, nielegalnych w rozumieniu przepisów obowiązujących do kwietnia 1989 r.” i „osoby, które nie wykonywały pracy w okresie przed dniem 4 czerwca 1989 roku na skutek represji politycznych” - jak czytamy w projekcie uchwały. Podstawą do ulgi ma być decyzja Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
     Pomysłodawcą takiego uczczenia „poszkodowanych przez PRL” jest ogólnopolskie Stowarzyszenie Walczących o Niepodległość 1956-89, które w ubiegłym roku zwróciło się do Rady Miejskiej z petycją w tej sprawie. Co ciekawe, działacze opozycji antykomunistycznej mają w Elblągu prawo do bezpłatnych przewozów.
„W rzeczywistości nie ma istotnych różnic pomiędzy kategoriami weteranów opozycji z lat 1956 – 89 z wyjątkiem odmiennych procedur i subtelności definicyjnych. W praktyce występują sytuacje, w których osoby otrzymują status działacza opozycji przy równoczesnej odmowie poświadczenia pracy na rzecz nielegalnych organizacji lub odwrotnie: potwierdzone zostaje świadczenie pracy przy równoczesnej odmowie statusu działacza opozycji antykomunistycznej” - wyjaśnia Daniel Alain Korona, przewodniczący Stowarzyszenia Walczących o Niepodległość 1956-89 w uzasadnieniu petycji.
  W uchwale bardziej chodzi o gest uznania dla „walczących z PRL”. Uprawnionych do bezpłatnych przejazdów z tego tytułu jest w Polsce 1173 osób, z czego część posiada takie uprawnienie z innego tytułu. W związku z tym „Wprowadzenie prawa do bezpłatnych przejazdów dla tej grupy osób nie spowoduje znaczących skutków finansowych” - piszą wnioskodawcy projektu uchwały. Gdyby jednak się okazało, że jakieś skutki finansowe ta uchwała będzie miała, to zostaną pokryte ze środków Zarządu Komunikacji Miejskiej w Elblągu.
     Z danych przedstawionych na stronie stowarzyszenia wynika, że bezpłatne przejazdy osoby pracujące dla organizacji nielegalnych w okresie PRL lub nieświadczący w tym okresie pracy z powodów politycznych mają m.in. w Koninie, Krośnie, Ostrołęce i Stargardzie. Te grupy osób mogą korzystać z przejazdów ulgowych m.in. w Tomaszowie Mazowieckim, Sieradzu, Olsztynie i Radomsku. Niepowodzeniem skończyły się próby wprowadzenia ulg w komunikacji zbiorowej m.in. Gdańsku, Gdyni, Komunikacyjnym Związku Komunalnym GOP, Lesznie.
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • za komuny byłem dzieckiem ale rozumiałem wiele i już wówczas walczyłem z komuną nie przyswajając wiedzy, którą próbowano mi wpajać w szkole. po prostu nie uczyłem się a czerwony system karał mnie każąc powtarzać klasy. Była to moja forma walki z komuną. Gdzie mam się zgłosić po darmową legitymację?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  46 3
  slawek123(2018-03-15)
 • Czy przynależność do organizacji niepochlebnej PiS też się liczy?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24 4
  (2018-03-15)
 • Darmowa komunikacja dla walczących z komuną czyli za darmo będą mogli jeździć ci co chodzą na czarne marsze , kontrmiesiecznice. Itd. wszak PiS to komuna
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  27 6
  Jamaleg(2018-03-15)
 • Teraz znajdzie się pełno takich co walczyli z komuną, kolejna forma okradania państwa
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  35 2
  jozek(2018-03-15)
 • miejcie sumienie i weźcie dajcie darmowe bilety Panu Słoninie bo sie chłopina zachodzi na tych spacerach pobłądzeniowych, w autobusie ciepło i monitoring i szybciej się znajdzie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  12 8
  fdafda(2018-03-15)
 • @fdafda - Dziadziuś już tak ma. gdy żądził miastem, chodził na piechotę, jezdził tramwajami, doglądał włościjak gubernator-administrator. Wszak to prezydent z tzw. teczki był. No i ten nawyk mu pozostał, tylko czasy już nie te same co kiedy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 8
  RARYTAS(2018-03-15)
 • Dla młodych, uczni, studentów lepiej darmowa komunikacja. Chcecie by młodzi nie uciekali z Elbląga, dajcie im darmową komunikację miejska.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18 7
  Realistacowypiłlitrów300(2018-03-15)
 • Nie kpji że starszych schorowanych ludzi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  15 2
  Jamaleg(2018-03-15)
 • Darmowa komunikacja powinna być dla wszystkich uczciwie pracujących w tym mieście. Rada miejska oczywiście się do nich nie zalicza, tak samo zresztą jak cały ratusz, urząd skarbowy ZUS itp. dlatego oni powinni płacić podwójnie!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17 5
  Elblazanin(2018-03-15)
 • Darmowa komunikacja dla wszystkich tzw niebieskich ptaków co nie skakali się żadną pracą dla zbrodniczego systemu i są czyści.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 0
  mariooo(2018-03-15)
 • W Elblągu nie ma osób, które walczyły z tzw komuną, są jedynie Ci co wykorzystali tamte czasy i podłączyli się pod ten nurt. Ich największe osiągnięcie to rabunek sklepów w grudniu 1970 roku oraz rzucanie kamieniami w milicyjne radiowozy. Poza tym prawdziwi bojownicy już albo nie żyją, albo są w wieku, który ustawowo uprawnia ich do darmowych przejazdów komunikacją miejską.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  32 4
  Lucyf(2018-03-15)
 • zeby bylo sprawiedliwie to KODziarze powinni teraz placic wiecej. POdniesc takze KODziarstwu oplaty za energie elktryczna. Ciekawe ilu wtedy zdrajcow zostanie w KODzie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  10 24
  ursus(2018-03-15)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

AMK Szkło ozdobne 1
Fronty lakierowane mdf biały połysk
Fronty lakierowane mdf biały mat
Promocja RATY 0%