Poniedziałek 25-03-2019, imieniny Marii, Wieńczysława
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dlaczego o tej klęsce powinniśmy pamiętać?

 
Elbląg, Dlaczego o tej klęsce powinniśmy pamiętać?
Na dziedzińcu muzeum zaroiło się dziś od powstańców (fot. Michał Skroboszewski)

22 stycznia 1863 w zaborze rosyjskim wybuchło powstanie, które w Polsce przejdzie do historii jako styczniowe. W 155. rocznicę tego zrywu narodowego na dziedzińcu Muzeum Archeologiczno - Historycznego w Elblągu członkowie Międzyszkolnego Koła Historycznego zainscenizowali bitwę. Zobacz fotoreportaż.

22 stycznia 1863 wybuchło największe z polskich powstań narodowych. Oddziałom nie udało się zająć żadnego z większych miast i walki od początku miały charakter partyzancki. Militarnie powstanie zakończyło się klęską, ale jego znaczenie dla historii Polski jest nie do przecenienia.
     Kwestia uwłaszczenia chłopów. W 1863 roku tylko na ziemiach zaboru rosyjskiego chłop nie mógł mieć ziemi (w innych zaborach takiego zakazu nie było).
     - Na terenie zaboru rosyjskiego to właśnie władze powstańcze dały chłopom ziemię, a władze carskie nie miały innego wyjścia jak tylko przeprowadzić reformę - mówi Piotr Imiołczyk, elbląski "specjalista" od powstania styczniowego.
     Drugim ważnym aspektem poruszonym w postaniu styczniowym była kwestia granic odrodzonego państwa polskiego. Powstańcy walczyli o granice Rzeczpospolitej sprzed 1772 roku (pierwszego rozbioru Polski). Ale...
     - Po zwycięskim powstaniu narody miały się określić czy chcą być we wspólnym państwie z Polakami czy też stworzyć własne niezależne państwo. Po powstaniu styczniowym już żaden z polskich polityków nie domagał się tak dużego terytorium - kontynuował Piotr Imiołczyk.
     Powstanie zakończyło się militarną klęską (co przywódcy powstania przewidywali jeszcze przed jego wybuchem). 36 tysięcy zabitych, 15 tysięcy na Syberii, 10 tysięcy emigrantów - te liczby mówią same za siebie. Po I wojnie światowej Józef Piłsudski proponował federację Polski z państwami tworzonymi przez narody I Rzeczpospolitej. Odrodzona II Rzeczpospolita doceniła żyjących jeszcze powstańców styczniowych poprzez nadanie im stopnia podporucznika lub awansu o stopień wyżej. Dostali też oni specjalne mundury, oficerowie nawet wyżsi stopniem salutowali im pierwsi. Ale...
     - Żaden polski patriota, który stracił ziemię w 1863 roku, nie dostał za to żadnej gratyfikacji. To była uczciwość pierwsza klasa, ale związana też ze świadomością tych ludzi - zwrócił uwagę Piotr Imiołczyk. - Dało też znać o sobie „polskie piekiełko”. Piłsudski wspominał, że przez trzy tygodnie po wydaniu rozkazu o stopniach dla powstańców, przychodzili do niego ludzie i mówili: "Co pan robi? Rozumiemy, że ci od Langiewicza to tak, ale ci od Mierosławskiego, to ci nie mogą. Przecież to czerwoni".
     Nadchodzącą rocznicę wybuchu powstania styczniowego członkowie Międzyszkolnego Koła Historycznego uczcili inscenizacją bitwy z 1863 roku. Inscenizacji przyglądali się uczniowie elbląskich szkół. Nie zabrakło ciekawostek na temat powstańców i Moskali.
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Super sprawa :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 4
  (2018-01-19)
 • Fajnie, że mowa nie tylko o tym "jak to na wojence ładnie", ale też przedstawiona jest druga strona medalu. Dzieci też powinny ją poznać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 1
  Robert1(2018-01-19)
 • Na czyje to zlecenie i za czyje pieniądze. Miejsce nauczyciela powinno być w klasie przy biurku a nie uganianie się z kijami w przebraniach. Śmiesznie to wygląda, zamiast prawdziwej nauki jakieś teatry. Należy ukazywać prawdę ale jedną tą najprawdziwsza i najnowszą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 36
  historyk(2018-01-19)
 • Pan Imiołczyk powinien zostać sklonowany a jego kopia wystawiona w gablocie w Sevrés jako wzorzec prawdziwego nauczyciela. Życzę Polsce więcej takich ludzi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  20 5
  Actros(2018-01-19)
 • Nie mamy szczęścia do naszej historii. Albo, ,zwycięskie, ,klęski, klęski zwycięstw. .. .. do tego brak nadal wzorca patriotyzmu, no bo czyja władza tego religia. .. .Zaś co do pracy Pana Pana Piotra jest ona w naszym grajdołku jedyną formą jakiegokolwiek przyciągnięcia młodych do historii. Mniej czy bardziej podobająca się opiniodawcom, ale istnieje i ma swój, ,sznyt, ,. Należy się uznanie za pracę i trud. Elbląg mimo że umiera, ma wspaniały mimo wszystko potencjał geograficzny, historyczny, krajoznawczy. .. .. nawet potencjał tkwi w ludziach. Brak tylko iskry do wali z byle czym i pseudo uczciwością czy, ,prawością polityczną, ,. Dlaczego górę biorą cwaniaki, bujające się na naszych garbach i, ,betonujące, ,się i rodziny na posadkach rządowych i agencjach państwowych. My możemy robić pożyteczne jasełka nie tylko historyczne, a ww tz docenci po niepełnej zasadniczej szkole zawodowej śmieją się z nas i zastraszają.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 2
  klmn(2018-01-19)
 • Powinniśmy pamiętać o tym powstaniu aby dbać o naszą wolność poprzez chodzenie na wybory do sejmu, samorządowe, prezydenckie i jakiekolwiek. Na razie to wygląda tak. że chodzi do wyborów niecałe 40 procent a wymądrzają się wszyscy. Poza tym inwestycja w silną, nowoczesną armię, współpracującą z naszymi sojusznikami. To co tworzył Macierewicz, czyli WOT to relikt przeszłości. Lekka piechota nie ma szans z rosyjską artylerią i systemami rakietowymi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 0
  oko(2018-01-19)
 • Bo Polska to kraj świętujący hucznie swoje klęski. Przykro mi z tego powodu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 2
  (2018-01-19)
 • 1)Pomysł autorstwa Pana Piotra Imiołczyka; 2)Pan Imiołczyk zapłacił, a raczej zabrał własne stroje na tą inscenizacje; 3)Jeżeli Pan chce siedzieć za biurkiem to miłej pracy Panu życzę; 4)Śmiesznie to muszą wyglądać Pana lekcje, gdzie siedzi Pan za tym biurkiem i tylko dyktuje te definicje... Ten nauczyciel owszem siedzi za biurkiem, ale potrafi się bawić, a to co Pan nazwał "teatrem" nazywa się nauką przez zabawę... Miłego dnia :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  11 0
  Gość2001(2018-01-19)
 • Mam nadzieję że Gość2001 napisał to do historyka :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 0
  Powstanie1863(2018-01-19)
 • Do malkontentów : Uszyjcie sobie białe flagi i jak wejdą ruscy to będzie jak znalazł :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 2
  Powstanie1863(2018-01-19)
 • Na foto nr. 7 = Piękna żołniereczka;)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  Pustowójtówna(2018-01-19)
 • Pozostaje kwestia czy ta historia jest zgodna z prawdą czy jest poprawna politycznie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 1
  (2018-01-19)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne EVA MINGE
Okulary korekcyjne EVA MINGE
Okulary korekcyjne JUST CAVALLI
Okulary przeciwsłoneczne Henko