Piątek 22-06-2018, imieniny Pauliny, Tomasza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Dzień targowy już minął Dzień targowy już minął

Doktor ze sportowym duchem

 
Elbląg, Doktor ze sportowym duchem Zdzisław Rogacewicz kończy pracę w przychodni sportowej (fot. Anna Dembińska)
Rek

Każdy, kto w Elblągu uprawiał jakąkolwiek dyscyplinę sportową, musiał przejść przez ręce Zdzisława Rogacewicza. Dzisiaj pan doktor żegna się ze sportową przychodnią, przepracował w niej 54 lata!

- Gdy w 1960 roku wróciłem do Elbląga po studiach medycznych, rozpocząłem pracę w szpitalu wojskowym jako chirurg. Wówczas poważnie zachorował pan Brzozowski, ówczesny lekarz sportowy i jego żona – farmaceutka – poprosiła mnie, bym go zastąpił w przychodni. I tak już zostało na lata – wspomina 83-letni dziś doktor Zdzisław Rogacewicz, który jako młody człowiek trenował lekką atletykę.
     Przez lata przez jego ręce przewinęły się tysiące sportowców, którzy trenowali najróżniejsze dyscypliny sportu. - Miałem okazję współpracować z 20 trenerami jacy prowadzili piłkarzy Olimpii. Dane mi było przeżyć wiele znakomitych wydarzeń sportowych nie tylko piłce nożnej, ale także łyżwiarstwie, piłce ręcznej, zapasach i podnoszeniu ciężarów z udziałem sportowców z Elbląga – wspominał Zdzisław Rogacewicz w jednym z wywiadów.
     Jedną z jego podopiecznych była Helena Pilejczyk, słynna elbląska panczenistka i zdobywczyni brązowego medalu na igrzyskach w Squaw Valley, która razem z Marianem Kuleszą, prezesem Elbląskiego Klubu Nestora, odwiedziła doktora Rogacewicza w ostatnim dniu pracy.
     - Pan doktor jako lekarz sportowy jeździł z nami na wiele obozów i w kraju, i za granicą. To były niesamowite lata – wspomina dziś Helena Pilejczyk.
     Gdy powstało województwo elbląskie, ranga sportowej przychodni wzrosła. Pracowało w niej wówczas trzech lekarzy i żaden nie narzekał na brak zajęcia. Jak pisał w 2009 roku znany elbląski dziennikarz sportowy Andrzej Minkiewicz, „Zdzisław Rogacewicz otrzymał też powołanie na członka Komisji Lekarskiej Polskiego Związku Piłki Nożnej, pełnił również te obowiązki w komisji Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego. Zakres zadań obejmował między innymi uczestnictwo lekarza w zgrupowaniach kadr narodowych i opiekę medyczną podczas zawodów kadr w kraju i za granicą”.

  Życzenia doktorowi złożyli przedstawiciele Elbląskiego Klubu Nestora: Helena Pilejczyk i Marian Kulesza (fot. AD) Życzenia doktorowi złożyli przedstawiciele Elbląskiego Klubu Nestora: Helena Pilejczyk i Marian Kulesza (fot. AD)


     Przychodnia sportowa na przestrzeni lat mieściła się w różnych miejscach: przy ul. Czerwonego Krzyża, Bema, Jaśminowej, w ostatnich latach znalazła przystań w Centrum Rehabilitacji przy ul. Królewieckiej. Teraz czeka ją kolejna przeprowadzka. Po odejściu doktora Rogacewicza będzie się mieścić w Szpitalu Miejskim, który przejął kontrakt z NFZ na tego rodzaju usługi. Nie wiadomo jednak, kiedy będzie przyjmować pierwszych sportowców, w ostatnich dniach w prasie ukazało się ogłoszenie o poszukiwaniu lekarza sportowego... - Lekarz sportowy nie może być jak urzędnik, musi czuć ducha sportu – mówi dzisiaj doktor Rogacewicz.
     Zdzisław Rogacewicz ma 83 lata, urodził się w Wołkowysku na Kresach. Po wojnie wraz z rodziną przeprowadził się do Kwidzyna, gdzie skończył gimnazjum, potem do Elbląga, gdzie ukończył liceum. Trenował lekką atletykę u legendarnego trenera Witolda Truszkowskiego. Po maturze rozpoczął studia na Akademii Medycznej w Gdańsku, był zawodnikiem Lechii Gdańsk. Po odbyciu lekarskich staży wrócił do Elbląga. Za swoją pracę został uhonorowany Srebrnym Krzyżem Zasługi, medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju” i nagrodą prezydenta Elbląga w 2003 roku.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety do biura
Fototapety ze sztuką
Obraz na dibond 300x60 cm - Deski
Fototapety ze zwierzętami