Czwartek 21-06-2018, imieniny Alicji, Alojzego
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Birukt wsród mew Birukt wsród mew

Drugiego takiego leku nie ma

 
Elbląg, Drugiego takiego leku nie ma Nagrody wręczał m.in. prezydent Jerzy Wilk (fot. AD)
Rek

Jedziemy samochodem, uderzamy w drzewo, maska rozgnieciona, szyby poszły w drobny mak, a my poturbowani tracimy mnóstwo krwi. Karetka zabiera nas do szpitala, udaje nam się przeżyć. W dużej mierze dlatego, że akurat w tym momencie nie zabrakło naszej grupy krwi, którą ktoś kiedyś oddał. Bezinteresowanie i anonimowo. I właśnie o takich ludziach trzeba pamiętać, a także ich honorować, o czym dziś (26 listopada) przypominano podczas 55- lecia Honorowego Krwiodawstwa PCK w Elblągu. Zobacz więcej zdjęć z uroczystości wręczenia odznak.

O tym jak ważna jest krew wie każdy, kto choć raz jej potrzebował. To lek, którego nie da się zastąpić, coś, co ratuje życie. Oni o tym wiedzą i regularnie, od lat, dzielą się nią. Dziś (26 listopada) wręczono odznaczenia i przyznano wyróżnienia honorowym krwiodawcom z Elbląga i okolic.
     
     Potrzebował jej prezydent, potrzebować jej może każdy z nas
– Miałem przygotowane przemówienie, ale...dam sobie z tym spokój – tak zaczął prezydent Jerzy Wilk i powiedział: – Być może na sali jest ktoś, kto sześć lat temu oddał krew, z której ja skorzystałem. Dzięki temu mogę funkcjonować. Chylę czoła przed każdym z was, dziękuję za ten dar i deklaruję, że miasto wspiera i będzie wspierało honorowych krwiodawców, dla których mamy specjalne ulgi, być może będzie ich jeszcze więcej w przyszłości.
     Krwiodawcom dziękował również m.in. wojewoda Marian Podziewski, który specjalnię na tę okoliczność przyjechał do Elbląga.
     - Chylę czoło przed każdym z was za to, że darujecie innym życie, właśnie poprzez krew. To lek największej wagi, coś, bez czego nie można żyć. Wszyscy jesteśmy narażenie na różne zdarzenia losowe, a to, że mamy bank krwi sprawia, że czujemy się bezpiecznie – mówił wojewoda w Ratuszu Staromiejskim, gdzie wręczano nagrody.
     
     Zaczęli z ciekawości, teraz robią to regularnie
     - Od 35 lat oddaję krew, odkąd skończyłem 18 lat. A zacząłem dlatego, bo...krew oddawali inni, tak po prostu, z ciekawości. Miło mi, że zostałem wyróżniony, ale myślę, że ważne jest również i to, że tę krew wymieniam sobie, jestem zdrowy. Mam zamiar oddawać krew dopóki zezwoli na to lekarz - opowiada Kazimierz Stańczyk, prezes pierwszego, bo założonego w 1972 r. i do dziś istniejącego Klubu Honorowych Dawców Krwi w Elblągu im. Jana Tarasiewicza. Na swoim koncie ma ok. 30 litrów oddanej krwi. - Obecnie dużo więcej kobiet oddaje krew, dzisiaj wchodząc do punktu krwiodawstwa jest ich bardzo dużo. Kiedyś była to rzadkość.
     Andrzej Karski, dyrektor zarządu Okręgowego PCK w Olsztynie, dodał, że 20 lat temu w gronie krwiodawców było zaledwie 3 proc. kobiet, teraz ta liczba jest zdecydowanie wyższa – to ok. 16 proc. Do ich grona należy Ewa Pokojska, prezes klubu "Kropelka" z Braniewa.
     - Od 16 lat oddaję krew, oddanych mam ponad 17 litrów krwi. Po prostu chciałam pomagać ludziom. Kiedyś krew oddawał mój tata, a ja zachęciłam do tego męża oraz brata – opowiada pani Ewa. – Coraz więcej kobiet oddaje krew, ale i młodzieży, współpracujemy z Zespołem Szkół Budowlanych oraz z Zespołem Szkół Zawodowych w Braniewie. Wiele osób pyta się, czy oddawanie krwi jest bezpieczne, trzeba jednak powiedzieć, że jest przy tym zarówno pielęgniarka, jak i lekarz. Naprawdę nie ma się czegoś obawiać.
     
     Coraz więcej młodych wkłuwa igłę w żyły
     Rzecz jasna w szczytnym celu. Jak podkreślał Marek Jarosz, prezes oddziału regionalnego PCK w Elblągu coraz więcej młodych ludzi decyduje się na oddawanie krwi i dodał, że młodego człowieka trudno jest do czegoś przekonać, ale jeśli się to uda to wtedy taki młody człowiek robi to z pełnym zaangażowaniem. I dołącza do grona osób, dzięki którym w tym roku udało się zebrać 750 litrów krwi.
     - To sporo jeśli weźmiemy pod uwagę, że w całym województwie zebrano 20 tys. litrów krwi. Do tych 750 litrów trzeba jeszcze dodać krew, która jest oddawana w stacji krwiodawstwa i nie zawsze jest przypisywana naszej działalności. Trudno powiedzieć, ile dokładnie jest osób, które oddają krew, prawdopodobnie kilkaset. Są to osoby zrzeszone w klubach, są też i takie, które robią to okazjonalnie – wyjaśnia Marek Jarosz, prezes oddziału regionalnego PCK w Elblągu, który, jak się okazuje sam krwi nie oddaje. – Przyznam się, że jestem początkującym w oddawaniu krwi, a to dlatego, że przy każdym oddawaniu krwi w celach diagnostycznych...miękną mi nogi, więc nie wydaje mi się, żebym był najlepszą osobą do tego. Uważam jednak, że działać można w różny sposób, również i tacy ludzie jak ja mogą coś zrobić.
     
     Lista odznaczonych za oddawanie krwi:
     Brązowy Krzyż Zasługi:
     Dariusz Błaszczak
     Lech Bednarek
     Kazimierz Stańczyk
     Adam Borawski
     Jarosław Jaszczuk
     Paweł Supryka
     Odznaka Honorowa Polskiego Czerwonego Krzyża:
     Bożena Chyłek
     Iwona Jasiulewicz
     Anna Śmigowska
     Ewa Pokojska
     Janusz Burnicki
     Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony Dla Zdrowia Narodu:
     Zenon Paszkowski
     Wiesław Turski
     Krystian Skowroński
     Bronisław Zimirowski
     Odznaka Polskiego Czerwonego Krzyża IV stopnia:
     Tadeusz Piwowarczyk
     Ryszard Winiczeńko
     Zasłużony Honorowy Dawca Krwi:
     Leszek Woźny
     Karolina Bartosik
     Beata Skowrońska – Grądzka
     Tomasz Janowicz
     Jerzy Łaba
     Medal 55- lecia Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża:
     Izabela Kraszewska
     Teresa Piwowarczyk- Maj
     Kazimierz Tyburski
     a także: Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Elblągu
     
     Warmińsko- Mazurski Oddział Okręgowy PCK wyróżnił Zespół Szkół w Pasłęku za zajęcie III miejsca w etapie okręgowym turnieju "Młoda krew ratuje życie", natomiast Zarząd Oddziału Rejonowego podziękował pięciu uczniom – Grzegorzowi Boenigowi, Czesławowi Lipińskiemu, Adamowi Młynarczukowi, Annie Nowak, Pawłowi Żbikowskiego – z Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Usług za oddawanie krwi. Dodatkowo Zarząd wyróżnił cztery kluby Honorowych Dawców Krwi: dwa elbląskie (KHDK im. Jana Tarasiewicza oraz KHDK im. dr Andrzeja Ferstena), pasłęcki KHDK oraz KHDK "Kropelka" w Braniewie.
     Zarząd złożył również podziękowania Barbarze Słodownik (kierownik elbląskiego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa), senatorowi Witoldowi Gintowt- Dziewałtowskiemu oraz Antoniemu Czyżykowi, dyrektorowi CSE Światowid za wspieranie działań w zakresie popularyzacji i organizacji honorowego krwiodawstwa.
     Natomiast za wspieranie działań statutowych PCK w Elblągu podziękowania otrzymała Szkoła Policealna im. Jadwigi Romanowskiej w Elblągu, Wojewódzkiemu Szpitalowi Zespolonemu, Fundacji na Rzecz Rozwoju Ratownictwa Medycznego, Departamentowi Bezpieczeństwa, Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Informacji Niejawnych Urzędu Miejskiego, Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Elblągu.
     

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Kazimierzu, zawsze wiedziałam, że fajny z Ciebie facet. Nawet ładniejszy od Prezydenta jesteś.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2013-11-26)
 • Jakie ulgi w naszym mieście mają HDK? Nie mam pojęcia o żadnej, a krew oddaję od 3 lat. Jedyne ulgi z jakich skorzystałam to zniżki w schroniskach górskich. Ale to daleko od Elbląga :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 0
  HDK(2013-11-27)
 • Dziękuje serdecznie wszystkim Tym co krew oddają, korzystałam juz kilkakrotnie, dlatego stokrotne dzięki - jesteście wspaniali, rozczuliłam się aż brak Mi słów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 1
  zobowiązana(2013-11-27)
 • Ania mama jest z ciebie na pewno dumna poszłaś w jej ślady, to bardzo rzadko sie zdarza. A tak wogole jestem dumna ze mam takich przyjaciol ktorzy oddaja najcenniejszy dar ratujacy zycie-krew Podjęłaś również ważna decyzje-jesteś w banku szpiku gratuluje odwagi to wspaniale.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  przyjaciulka(2013-11-27)
 • Ulgi są najczęściej dla ZHDK, nie HDK.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 0
  ZHDK(2013-11-29)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

AMK Meble łazienkowe 2
AMK Kuchnia 6
AMK Meble Szafka pod RTV 1
AMK Meble łazienkowe 4