UWAGA!

Dzieci już budują osadę Truso

 Elbląg, Dzieci już budują osadę Truso
(fot. Anna Dembińska)

Drewniane klocki jako domy wikingów, patyczki po lodach to pomost i farby – to składniki na stworzenie makiety osady Truso. Takiego zajęcia podjęły się dzieci podczas zajęć z cyklu „Wakacje w Muzeum”. Organizatorzy przygotowali bogatą ofertę zajęć. Motywem przewodnim jest  zawsze element muzealnej ekspozycji. Zobacz więcej zdjęć. 

- Dzisiaj zajrzymy do świata wikingów - rozpoczął zajęcia Piotr Adamczyk z Działu Edukacji Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. Zanim jednak uczestnicy tworzyli własną makietę osady, wszyscy dokładnie obejrzeli model znajdujący się w muzeum, a przygotowany przez profesjonalistów.
       - Ponad 1000 lat temu taka osada znajdowała się niedaleko jeziora Druzno – wyjaśniał Piotr Adamczyk. Po krótkim wprowadzeniu historycznym dzieci stały się budowniczymi. Część z nich malowała podstawę makiety, inne z drewnianych klocków tworzyły budynki. Z twarzy dzieci nie schodził uśmiech, ale widać też było duże skupienie na wykonywanej pracy. - Jestem pierwszy raz, ale podoba mi się i przyjdę też jutro – powiedział jeden z uczestników zajęć.
       - Dobrze, że są takie zajęcia dla dzieci. Przyszedłem z wnukiem, który był bardzo ciekawy tych lekcji – mówił pan Jacek. - Widać, że mu się podoba.
       Zajęcia w muzeum to jedna z propozycji elbląskich instytucji, aby dzieci i młodzież ciekawie spędziły wakacje w mieście.Cieszą się dużą popularnością. - W warsztatach uczestniczy około 65 osób tygodniowo. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy do muzeum – dodaje Piotr Adamczyk.
       Warsztaty są bezpłatne. Odbywają się od wtorku do czwartku w godzinach 11-13. Na jutrzejszych zajęciach planowane jest dokończenie budowy makiety osady Truso. Natomiast w czwartek uczestnicy będą rozmawiać na temat afrykańskich ludowych lalek, a także wykonywać swoje lalki.
Patrycja Ochab

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • I znowu Pan Piotr najpiękniejszą wizytówką muzeum. Dziękujemy za Pana kreatywność, którą przekazuje Pan dzieciom i nam dorosłym również. Wspaniały!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    3
    0
    Tak,wspaniały!(2016-07-20)
  • jestem za!!!!
  • Jak Święty Wojciech kiedyś płynął przez cieśnine w Skowronkach z Gdańska do Trusa tak teraz my będziemy mogli płynąć kanałem Przekopem do Elblaga z Gdańska. Przekop Mierzei Wiślanej wiąże się z powstaniem nowych miejsc pracy, co potwierdziły przecież specjalistyczne agendy rządowe, które wyliczyły, że przy budowie i obsłudze kanału pracować będzie 2,5 tys. ludzi. Rozpoczęcie tej inwestycji to także ogromna szansa rozwoju dla marin, nie tylko tej w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Elblągu, ale także tych okolicznych we Fromborku, Tolkmicku, Braniewie, Malborku, Krynicy Morskiej, Kątach Rybackich i Sztutowie. Będą one przyjmowały żeglarzy, którzy przypłyną z krajów skandynawskich czy z Niemiec. W tej chwili nie mają takiej możliwości, muszą najpierw uzyskać wizę od Rosjan. Także antypowodziowa rola kanału jest ważna – można nim wypuścić nadmiar wody z zalewu. Militarne znaczenie jest tez ogromne w razie wysadzenia mostów na drogach można będzie drogą wodną przemieszczać się na Morze Bałtyckie– otwarcie Zalewu na morze bez proszenia się Ruskich. Zobaczcie Falsterbokanalen.
Reklama