Czwartek 17-01-2019, imieniny Antoniego, Jana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dzisiaj święto Bożego Ciała. Przez miasto przejdzie 10 procesji

 
Elbląg, Dzisiaj święto Bożego Ciała. Przez miasto przejdzie 10 procesji fot. arch. portEl.pl
Rek

Dziś (26 maja) przypada uroczystość Bożego Ciała. Główne uroczystości w naszym mieście rozpoczną się w katedrze św. Mikołaja mszą o godz. 10, po której wyruszy procesja eucharystyczna do 4 ołtarzy.

Procesje przejdą ulicami miasta
     Główna procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy, rozpocznie się w katedrze św. Mikołaja (a nie jak dotychczas przy ołtarzu polowym pod katedrą) po mszy św. o godz. 10. Procesja, której organizatorami są parafie katedralna i św. Jerzego przejdzie nową trasą z katedry św. Mikołaja, przez Plac Katedralny, ul. Wodną, Św. Ducha, Wigilijną, Giermków, Hetmańską, 1 Maja, Przymurze i Rzeźnicką do ul. Mostowej. Przed procesją będą rozdawane teksty pieśni eucharystycznych, które będą śpiewane podczas przemarszu. Zakończenie uroczystości planowane jest ok. godz. 13.
     Poza główną procesją, ulicami miasta przejdą także procesje organizowane przez inne parafie. W sumie, w tym roku będzie ich dziewięć, a organizowane są przez parafie: św. Wojciecha, Matki Bożej Królowej Polski, św. Józefa Robotnika, Św. Rafała Kalinowskiego, Wszystkich Świętych, św. Brunona, bł. Franciszki Siedliskiej, bł. Doroty z Mątów, Trójcy Świętej. W tym czasie mogą wystąpić chwilowe trudności związane z przejazdem aut.
     
     Świadectwo wiary

     Dekoracja okien, sypanie kwiatków przez dziewczynki, udział w procesji to gesty stanowiące o świadectwie wyznawanej wiary. Dla katolików najważniejszy tego dnia powinien być udział we mszy św., ponieważ obchody Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa nazywanej w naszym kraju Bożym Ciałem są wyrazem pobożności eucharystycznej. Inspiracją do corocznych obchodów tej uroczystości i organizowania barwnych procesji stały się m.in. treści objawień bł. Julianny z Cornillon (ur. 1193) wzywające do ustanowienia dnia ku czci Najświętszego Sakramentu, co nastąpiło w 1264 roku, kiedy papież Urban IV bullą Transiturus zatwierdził to święto dla całego Kościoła. Jako argumenty przemawiające za wprowadzeniem święta papież wymienił: zadośćuczynienie za znieważanie Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, błędy heretyków oraz uczczenie pamiątki ustanowienia Najświętszego Sakramentu. Na święto Bożego Ciała papież wyznaczył czwartek po oktawie Trójcy Świętej, dlatego jest to tzw. święto ruchome.
     Na ziemiach polskich obchody Bożego Ciała zainicjował w 1320 roku biskup krakowski Nanker. W 1420 r. na synodzie gnieźnieńskim uznano uroczystość już za powszechną i obchodzoną we wszystkich kościołach królestwa. Obchody uroczystości Bożego Ciała łączono początkowo z procesją błagalną o odwrócenie nieszczęść, a zwyczaj ten przyjął się powszechnie w XV wieku i wszedł do liturgicznej księgi „Rytuału piotrkowskiego” z 1631 roku. Po Soborze Watykańskim II Konferencja Episkopatu Polski zmodyfikowała 17 II 1967 roku obrzędy procesji Bożego Ciała, wprowadzając w całej Polsce nowe modlitwy przy każdym z czterech ołtarzy oraz czytania ewangelii, które tematycznie związane są z Eucharystią. W Elblągu w okresie PRL, ulicami miasta przechodziły dwie znaczące procesje – z kościoła św. Mikołaja i z kościoła św. Wojciecha. To w tych procesjach brało udział najwięcej mieszkańców miasta. Dla wielu osób udział w uroczystości jest okazją do zamanifestowania swojej wiary i spędzenia czasu wraz z rodziną, znajomymi i przyjaciółmi.
     
     Procesja nr 1
     Trasa: J. Kasprowicza (z kościoła Św. Józefa Robotnika ) – T. Boya-Żeleńskiego – Fromborska – Wileńska – Fromborska – Staffa – Z. Nałkowskiej – Przybyszewskiego – Niemcewicza
     Początek procesji godz. 09.45 (+/- 10 minut) zakończenie 11.30
     
     Procesja nr 2
     Trasa: ul. Rawska (Kościół p.w. Błogosławionej Doroty z Mątów) – Grottgera – Morszyńska – Pabianicka - ul. Rawska - powrót do kościoła
     Początek procesji godz. 10.45 (+/- 10 minut) zakończenie 12.00
     
     Procesja nr 3

     Trasa: Jaśminowa – Robotnicza – Pionierska – Żeglarska - Cicha – Brzozowa – Jaśminowa (kościół M.B. Królowej Polski)
     Początek procesji godz. 10.45 (+/- 10 minut) zakończenie 13.00
     
     Procesja nr 4

     Trasa: ul. Willowa (Parafia p.w. bł. Franciszki Siedliskiej) – ul. Sadowa – ul. Kolejowa – ul. Kossaka – ul. Chełmońskiego – ul. Wyczółkowskiego – ul. Willowa
     Początek procesji godz. 11.45 (+/- 10 minut) zakończenie 13.00
     
     Procesja nr 5

     Trasa: kościół św. Brunona – Kosynierów Gdyńskich – Słoneczna – Trybunalska – Zielona – Kosynierów Gdyńskich do kościoła Św. Brunona
     Początek procesji godz. 10.50 (+/- 10 minut) zakończenie 11.40
     
     Procesja nr 6
     Trasa: kościół p.w. Wszystkich Świętych - w górę ul. Agrykola do ronda - ul. Kościuszki – ul. Wspólna – ul. Sienkiewicza do ul. Agrykola, którą wróci do kościoła.
     Początek procesji godz. 11.10. (+/- 10 minut) zakończenie 12.10
     
     Procesja nr 7

     Trasa: Katedra – Wodna – Św. Ducha - Wigilijna – Giermków – Hetmańska – 1-Maja – Pocztowa – Wigilijna – Przymurze – Rzeźnicka- Mostowa (Dom parafialny)
     Początek procesji godz. 11.00 (+/- 10 minut) zakończenie 13.00
     
     Procesja nr 8

     Trasa: z kościoła Św. Wojciecha – Wiejska - Odrodzenia - Płk. Dąbka - Węgrowska - Robotnicza - Krakusa – Klimuszki do kościoła Św. Pawła – Obr. Pokoju - Wiejska – Podgórna do kościoła Św. Wojciecha
     Początek procesji godz. 11.00 (+/- 10 minut) zakończenie 13.00
     
     Procesja nr 9
     Trasa: kościół p.w. Trójcy Świętej Kielecka – Łódzka – Skrzydlata – Mielczarskiego – Malborska – Łódzka - Olsztyńska - Kielecka
     Początek procesji godz. 10.30 (+/- 10 minut) zakończenie 12.00
     
     Procesja nr 10

     Trasa: kościół Św. Rafała Kalinowskiego - Sobieskiego - Legionów – przecinamy ul. Ogólną - Legionów – do kościoła Św. Brata Alberta
     Początek procesji godz. 11.30(+/- 10 minut) zakończenie 13.00
Marta Kowalczyk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Żenada
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  15 21
  Kupa dipa (2016-05-26)
 • Sam jesteś żenada to jest prawdziwe wyznanie wiary katolików a jak Tobie coś nue pasuje to nic nie pisz.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  19 13
  Jak Ciebie to nie dotyczy to si(2016-05-26)
 • wiara to nie to co pokazujesz ale to w co wierzysz.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22 8
  jaconia(2016-05-26)
 • obnoszenie się ze swoim poglądem i narzucanie go innym to szowinizm jeżeli wiecie co to znaczy katole.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  15 20
  (2016-05-26)
 • Tylko 10 tych pochodów !!!!! Czemu nie 100 ???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16 11
  sci-fielblag(2016-05-26)
 • Dzwony zabiły. Zabiły dzwony w ten niezwykły czwartek Jezus nam przyszedł w odwiedziny rusza procesja Bożego Ciała idą powoli całe rodziny Radość na twarzach ich się maluje i niosą w rękach kwiaty a każdy bukiet jest z polnych kwiatów niezwykły przebogaty, Złożą go Panu na ołtarzu dosłownie za chwil parę kwiaty zebrane z polskiej ziemi dla Pana na ofiarę. Czuję kadzidła wonny zapach i blask monstrancji w blasku słońca klękają ludzie przed jej obliczem wciąż idą tłumy ciągną bez końca. Pod baldachimem kapłan kroczy w monstrancji niesie Ciało Boże słońce oświetla złotą monstrancję i ciepło jest na dworze. Bądź pozdrowione Boże Ciało w dymie kadzideł w blasku złota Klękają ludzie w obliczu Pana dla niego dziś ta Golgota. Sypią kwiatuszki śliczne dziewczynki mijając kolejne stacje widać wzruszenie na ludzkich twarzach i pełna adorację. A te dziewczynki są jak aniołki mają prześliczne białe sukienki na piersi koszyczki z kwiatkami małe niezwykłe całe białe. Z ściśniętych gardeł śpiew się wyrywa i słychać modlitwę kapłana kolejna stacja znak krzyża na czole klękamy na kolana. I czuję w tej chwili że Bóg idzie z nami monstrancja błyszczy w blasku słońca jak okiem sięgnąć idzie procesja długa poważna i bez końca. Henryk Siwakowski.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 5
  (2016-05-26)
 • Kretynizm do 10 -tej potęgi ! Do modlenia są kościoły !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 15
  kryweg49(2016-05-26)
 • W jaki sposób ci ludzie narzucają swoje poglądy innym? Pomyśl człowieku zanim napiszesz zupełną głupotę. Po co robić z siebie idiotę w internecie? A wszystkim tym, którzy wybrali się na procesję gratuluję chęci. Super!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  13 8
  Zenada(2016-05-26)
 • Właśnie. Lepiej było jak były 2 procesje - jedna w Mikołaju, a druga w parafii św. Wojciecha. Była to okazja do spotkań rodzinnych. Potem się szło na lody do "Puchatka" lun na pizzę koło fontanny (może pamiętacie jak ta pizzeria na rogu się nazywała?).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 4
  pamiętająca(2016-05-26)
 • Chodzą utrudniają ruch na drogach i nie wszyscy chcą słuchać tych hałasów które wytwarzają - uszanujcie innych ludzi którzy w dniu wolnym od pracy chcą odpoczynku
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  12 17
  (2016-05-26)
 • dzień wolny od pracy masz tylko dlatego, że oni chodzą po mieście
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20 7
  dupawołowa(2016-05-26)
 • każdy artykuł tyczący chrześcijaństwa, wiary pobudza lewactwo do swoich wynurzeń. .. co innego gdyby było o islamie wówczas lewactwo albo nabiera ze strachu wody w m. .. ordy albo wychwala wedle przysłowia "psie głosy idą pod niebiosy". Lewaki na Madagaskar :p
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 9
  (2016-05-26)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Serwis i Części VW - HADM Gramatowski
Serwis i oryginalne części Audi
Autoryzowany Serwis Skoda Hadm Gramatowski.
Serwis i oryginalne części Seat