UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblagu
Rek

Ekologiczny hat- trick Macieja Berkowskiego z Jagiellończyka

 
Elbląg, Ekologiczny hat- trick Macieja Berkowskiego z Jagiellończyka
fot. nadesłana
Reklama

Hat- trick jest sportowym określeniem, związanym z osiągnięciem sukcesu w liczbie trzy. Maciej Berkowski, tegoroczny maturzysta z II LO jest zdobywcą hat- tricka, tyle że dyscypliną, w której się specjalizuje, jest ekologia.

Jego opiekunka i nauczycielka biologii Hanna Pietras podkreśla wyjątkowość tego osiągnięcia mówiąc, że Maciej jest jedynym uczniem w historii szkoły, który trzy razy dostał się do finału Olimpiady Wiedzy Ekologicznej i trzykrotnie uzyskał wysokie wyróżnienia: dwa razy był finalistą Olimpiady, a w tym roku został jej laureatem. Jest to tym bardziej szczególny zaszczyt, że Maciej był uczniem klasy matematyczno- fizycznej, a biologii uczył się tylko w pierwszej klasie liceum, mając jedną godzinę zajęć tygodniowo.
       Tegoroczna edycja finału centralnego XXXII Olimpiady Wiedzy Ekologicznej odbyła się w dniach od 2 do 4 czerwca w Serocku. Gospodarzami finału był marszałek województwa mazowieckiego i Mazowiecka Agencja Energetyczna, którzy zapewnili konkursowiczom wspaniałą atmosferę. Zmagania uczestników o miano laureata przeplatały się z atrakcjami i poznaniem najnowszych rozwiązań: w zakresie energetyki odnawialnej tj. z odwiedzinami w Centrum Badawczym KEZO w Jabłonnie, w zakresie technologii oczyszczania i uzdatniania wody, czyli z wizytą w Laboratorium Centrum Wodnego SGGW w Warszawie, a także z nauką w Centrum Nauki Kopernik. Wszyscy uczestnicy mogli poznać i wziąć udział w jazdach testowych najnowszymi modelami samochodów hybrydowych. Maciej Berkowski został jednym z dziesięciu laureatów wyłonionych spośród 24 tysięcy uczestników z całego kraju. Jego kolega z II LO Jan Jacewicz, również maturzysta, został finalistą Olimpiady. W ubiegłym roku Maciej, dzięki sukcesowi w Eko Teście - dodatkowym konkursie organizowanym podczas finału Olimpiady, spędzał wakacje w Grecji, gdzie uczył się m.in. windsurfingu…. Tegoroczne wysokie wyniki Maćka, zapewniły mu uczestnictwo w letniej wyprawie na wyspę Majorka, co czyni go jak dotąd jedynym uczestnikiem konkursu, który dwukrotnie skorzystał z tego wyróżnienia.
       - Kiedy znajdujesz czas na zainteresowanie, które nie wiąże się z profilem Twojej nauki?
       Maciej Berkowski: Rzeczywiście, nie mam kiedy poświęcić się temu bez reszty, ale ekologia jest ciekawa, więc śledzę wszystkie nowinki systematycznie i na bieżąco, oglądając choćby wiadomości w telewizji. To nie zajmuje dużo czasu. Chętnie też wybieram programy zajmujące się tym tematem. Książki, internet, czasopisma- to też źródła, w których między jednym a drugim zajęciem znajduję coś interesującego. A poza tym doceniam wszystkie wycieczki i spotkania z  panią Pietras, bo były dla mnie kopalnią wiedzy.
       - Czy wraz z zakończeniem nauki w II LO kończy się Twoja przygoda z ekologią?
       Maciej Berkowski: Absolutnie nie. Ekologia zawsze będzie dla mnie istotną kwestią. Mam zamiar nadal aktywnie wspierać inicjatywy podejmowane w naszym kraju na jej rzecz. I pomimo, że wybrałem studia na Politechnice Warszawskiej, to w zawodzie, który spodziewam się zdobyć, czyli inżynier budownictwa, wykorzystam zgromadzoną wiedzę z zakresu ekologii. Będę projektował drogi, tak więc nawet w pracy będę mógł dbać o środowisko.
       Brawo dla Maćka i jego zaangażowania we wsparcie i zrozumienie ekologii. Zdobycie przez niego laurów w OWE pokazuje jak ważną sprawą jest dla II LO ekologia. Natura na całym świecie potrzebuje wielu takich ludzi. Dobrze, że wartości proekologiczne są przedmiotem nauczania w szkołach, a ich orędownicy jak Hanna Pietras, Maciej Berkowski, Jan Jacewicz i organizatorzy Olimpiady Wiedzy Ekologicznej się im poświęcają. I niech ta idea jednoczy jak najwięcej zwolenników...
      
Dorota Radomska, rzecznik prasowy Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem (od najstarszych opinii)
Pokazuj od
najnowszych
Pokazuj od budzących
największe emocje
Reklama