UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Emerycie, złóż wniosek o ustalenie kapitału początkowego

Elbląg, Emerycie, złóż wniosek o ustalenie kapitału początkowego
fot. Anna Dembińska, arch. portEl

Jesteś potencjalnym emerytem? Nie czekaj i już teraz złóż wniosek o ustalenie kapitału początkowego. Zostało już tylko kilka miesięcy do wejścia w życie przepisów obniżających wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, a około 27 proc. potencjalnych emerytów wciąż nie ma wyliczonego lub przeliczonego po zmianach w latach 2011-2015 kapitału początkowego.

Przewidywana liczba potencjalnych emerytów, którzy nabędą prawa do świadczenia na terenie oddziału ZUS w Elblągu wynosi ok. 1,9 tysiąca, przy czym 2/3 stanowią kobiety, a 1/3 to mężczyźni. Nie wszyscy jednak złożyli wniosek o ustalenie kapitału początkowego. Jest ich aż 600 osób.
       W grupie osób uprawnionych do emerytury znajdą się osoby, które nigdy nie miały ustalonego kapitału początkowego, dlatego osoby te powinny złożyć wniosek o ustalenie kapitału początkowego wraz z dokumentacją potwierdzającą przebieg ubezpieczenia i dokumentację potwierdzającą wysokość osiąganych wynagrodzeń przypadających do 31 grudnia 1998r.
       Ponadto w grupie tych ubezpieczonych będą także osoby, które, co prawda miały już ustalony kapitał początkowy, jednak w związku ze zmianami przepisów w sposobie jego obliczenia, przeliczenie kapitału początkowego może spowodować korzystniejsze obliczenie jego wysokości.
       Najważniejszą i niezbędną kwestią jest złożenie wniosku o ustalenie kapitału początkowego w placówce ZUS przez osobę zainteresowaną, w którym dokładnie wskazujemy o co się ubiegamy i dołączamy jednocześnie dokumenty potwierdzające okresy składkowe i nieskładkowe oraz zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu (ZUS Kp-1).
       Jeśli mamy już wyliczony kapitał początkowy i posiadamy profil na PUE wniosek o emeryturę, złożymy bez wychodzenia z domu. Dzięki profilowi na PUE będziemy mogli również umówić się z doradcą emerytalnym, który będzie dostępny od lipca w ZUS, na konkretny dzień i godzinę, jak również skorzystać z innych udogodnień profilu.
       Wniosek o ustalenie lub ponowne przeliczenie kapitału początkowego dostępny jest w ZUS lub na stronie internetowej. Wniosek należy podpisać a następnie dostarczyć osobiście do terenowej jednostki organizacyjnej ZUS. Ustalenie kapitału początkowego następuje w formie decyzji organu rentowego, od której przysługuje odwołanie za pośrednictwem Oddziału ZUS do Sądu Okręgowego - Sądu Pacy i Ubezpieczeń Społecznych w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.
       Warto pamiętać, że pierwszą częścią składową dla wartości emerytury dla osób, które mają prawo do emerytury według zreformowanych zasad i posiadają okresy ubezpieczeniowe przed 01.01.1999r. jest kapitał początkowy. Dlatego też, nie zostawiajmy wyliczenia kapitału początkowego na ostatni moment. Firmy upadają, a dokumentacja, która przekazywana jest do archiwum często jest niekompletna lub nie możliwa do odnalezienia. Dlatego powinniśmy kompletować dokumentację potwierdzającą okresy składkowe i nieskładkowe oraz wysokość osiąganych przychodów i udać się do terenowej jednostki ZUS w celu złożenia wniosku o ustalenie kapitału początkowego.
      
Monika Górecka, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Olsztynie
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem (od najstarszych opinii)
Pokazuj od
najnowszych
Pokazuj od budzących
największe emocje
 • Kiedy zaczniecie oddawać ludziom ich pieniądze, które zbierali przez lata, bez zbędnych ceregieli i papierologii?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2017-03-20)
 • ZUS- najbardziej zbiurokratyzowana instytucja. Podobno nawet między komórkami organizacyjnymi piszą do siebie e-maile, które często pozostają bez, ,rozpatrzenia", a jeśli nawet to trzeba się bardzo postarać. .. ha, ha Siedzą pozamykani w tych swoich pokoikach i utrudniają sobie nawzajem życie. Częste praktyki w tej instytucji to : przesadzanie pracowników miedzy pokojami, żeby nie zawiązały się bliższe znajomości, przyjaźnie, bo to jest nie mile widziane przez BETON kierowniczy. Robota to głównie tabelki do tabelek, statystyka nikomu nie potrzebna. Pracownik ma byś robotem ze sztucznym uśmiechem przyklejonym od 7 do 15.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2017-03-20)
 • Po co ja mam jeszcze cos im udowadniać skoro mój pracodawca co miesiac przesyłał moje składki ze stosownymi dokumentami? Czy to moja wina ze banda nierobów przeżarła moje pieniadze ? Czy ktoś wreszcie zrobi z tym porządek?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2017-03-20)
Reklama