Poniedziałek 22-04-2019, imieniny Łukasza, Leona
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Gdzie nasz wicewojewoda?

Elbląg, Gdzie nasz wicewojewoda?
Janusz Nowak

Rozmowa z Januszem Nowakiem, przewodniczącym Rady Miejskiej Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Joanna Ułanowska-Horn.: Stanowisko wicewojewody warmińsko-mazurskiego obejmie najprawdopodobniej Hanna Bojarska z Olsztyna. Tę kandydaturę zgłosił do premiera wojewoda Stanisław Szatkowski. Co pan na to?
     Janusz Nowak: Władze Sojuszu Lewicy Demokratycznej z oburzeniem przyjęły tę wiadomość. W rozmowach z władzami wojewódzkimi Sojuszu cały czas byliśmy utwierdzani w przekonaniu, że w celu integracji Elbląga z województwem, wicewojewoda będzie pochodził z Elbląga. W związku z decyzją wojewody wydaliśmy stanowisko, w którym zawarte są dość ostre sformułowania. Mieliśmy nadzieję, że władze wojewódzkie będą chciały, by przedstawiciele Elbląga uczestniczyli w sprawowaniu władzy w województwie. Takie były rozmowy i zapewnienia, sformułowania "Nic o was bez was", dlatego też to nas zaskoczyło i oburzyło.
     
     J.U.: Jak pan myśli, dlaczego wojewoda warmińsko-mazurski jednak zdecydował się na desygnowanie pani Hanny Bojarskiej na stanowisko wicewojewody?
     J.N.: Nie wiem, dlaczego. W rozmowach przed nominacją cały czas były dwie kandydatury: Wiesława Kowalskiego z Giżycka i moja. Trzecia kandydatura nigdy nie była wymieniana. Osoba ta nie jest mi w ogóle znana.
     
     J.U.: Czy Elbląski SLD zrobił wszystko czyniąc zabiegi o to stanowisko?
     J.N.: Myślę, że tak. Zrobiliśmy wszystko, co było możliwe. Wystosowaliśmy pismo do wojewody sugerujące, że jesteśmy tym stanowiskiem bardzo zainteresowani i że wręcz widzimy konieczność współuczestniczenia w zarządzaniu województwem. Nawet zaznaczaliśmy, że gdyby układy koalicyjne wymuszały konieczność obsadzenia stanowiska wicewojewody koalicjantem, to chcielibyśmy, aby był to również człowiek z Elbląga.
     
     J.U.: Rozmawiał pan kilkakrotnie z wojewodą Szatkowskim. Czy w tych indywidualnych rozmowach coś panu obiecywał?
     J.N.: Niczego nie obiecywał ani mnie, ani drugiemu kandydatowi.
     
     J.U.: Czy po tym wyborze wojewody spodziewa się pan być może ożywienia nastrojów secesyjnych i chęci podjęcia walki o wejście Elbląga do Pomorza?
     J.N.: Myślę, że tak. Wśród elblążan te tendencje mogą się nasilić.
     
     J.U.: Stanowisko, w którym krytykujecie państwo decyzję wojewody, nie zawiera żadnych szczegółów w sensie dalszych działań. A czy takie są?
     J.N.: Czekamy w tej chwili na wizytę wojewody Szatkowskiego w Elblągu. Jesteśmy ciekawi, z czym do nas przyjedzie: być może z jakimiś konkretami, a wtedy może nasze stanowisko ulegnie złagodzeniu. Oczekujemy, że będziemy rozmawiać z wojewodą o przeniesieniu Urzędu Marszałkowskiego do Elbląga oraz utworzeniu oddziału ZUS.
     
     J.U.: Myśli pan, że są szanse, by urząd Marszałkowski mógł zostać przeniesiony do Elbląga?
     J.N.: Jeżeli Elbląg jako drugie co do wielkości miasto w województwie ma być partnerem w rozmowach, to jeżeli nie mamy marszałka, wicemarszałka, wojewody i wicewojewody, to by czuć się partnerami, powinniśmy mieć przynajmniej urząd marszałkowski.
     
     J.U.: Tak właściwie to mamy wicewojewodę, tyle że województwa pomorskiego...
     J.N.: Pan Jan Kochanowski do niedawna był mieszkańcem Elbląga, a więc możemy tak powiedzieć. Szkoda tylko, że nie w województwie warmińsko-mazurskim.
     
     
     Wywiady STUDIA EL prezentowane są w każdy wtorek i piątek na antenie Telewizji Elbląskiej zawsze po Wiadomościach tj. o 17.15, 20.00 i 22.00.
przyg. Joanna Ułanowska-Horn (Radio Olsztyn)
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • I CAŁE SZCZĘŚCIE ŻE NIE ZOSTAŁEŚ WOJEWODĄ
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  mikołaj(2001-11-10)
 • Skończyły się czasy awansu z klucza partyjnego drogi Towarzyszu !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Mark(2001-11-10)
 • Panie Nowak chuchnij pan bo chyba piłeś pan przed wywiadem . Jak pan sobie to wyobrażasz że towarzysze zwariowali i wybiorą na wice wojewodę zbankrutowanego i skorumpowanego kandydata z którym na 110 % będą mieli kłopoty . Przecież panem już niedługo zajmie się ę prokuratura co pan mówisz że napisaliście że chcecie a by wice wojewoda był z Elbląga . To kpina kandydować na wice wojewodę gdy cały Elbląg jest przeciwko wam.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  szkolny koleżka(2001-11-10)
 • szkoda że elbląskie SLD miało tylko jednego kandydata ,może gdyby miało dobrego to by coś dostało
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  sldowiec(2001-11-11)
 • Życzę Panu i Panu Prezydentowi wszysktiego najgorszego
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  znajomy(2001-11-11)
 • SLD samo jest sobie winne. Wybrali Olsztyn, bo myśleli, że tam będą łatwe stanowiska. A tu stanowisk ni ma i bida, aż piszczy. I teraz muszą tę żabę jeść. Nam już wszystko jedno, możemy i z Jędrusiem na barykady iść i blokować drogę. Choć to nic nie da, to może będzie wesoło i kilku chłopaków do rad wsadzimy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Lucjusz(2001-11-11)
 • CZY PRZYŁĄCZENIE DO POMORZA JEST JESZCZE MOŻLIWE? NIE CHCĘ BYĆ BURAKIEM Z MAZUR !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Margas(2001-11-11)
 • okularnik
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2001-11-11)
 • członkowie SLD stanowia 0,3 dziesiate społeczeństwa miasta.Z tych 0,3 mozw 20 osób decyduje co się w tej partii dzieje. Nijaka kampania wyborcza do sejmu.wynik który nie świadczy o zwyciestwie. Dlaczego wicewojeodę ma desygnować tak niewielkie zaplecze partyjne ,które władze ma nadaną z nieudolności prawicy a nie z własnych sukcesów. Elblążanie nie zapomną kto przytakną temu podziałowi administracyjnemu. Trzeba było 3 lata temu drogę do Olsztyna zaorac to teraz mielibyście moralne prawo obrażać sie na Olsztyn
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  dziad do obrazu(2001-11-11)
 • popieram przed pisce zaorać drogę do Olsztyna i wybudować autostradę do gdanska
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  janek(2001-11-11)
 • Jak się czuje przyjaciel Niemyjski .Trzeba było się niew wóuczyć po imprezach i nie pić a dbać o firmę .Teraz ucieczka na Atene Nie nie bratku pod kościół czapkę w garść i na żebry .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ksiądz(2001-11-11)
 • Czerwoni wydmuchali czerwonego - cudownie. A ten jeszcze publicznie płacze - ale kino. Uśmiałem się do łez, dziękuję!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  dzejbi(2001-11-12)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

RTV + SZAFA
Kuchnia nowoczesna II
Kuchnia inna niż inne
Kuchnia nowoczesna III