UWAGA!

Historie z tej ziemi – Tannenberg

 Elbląg, Historie z tej ziemi – Tannenberg

W najnowszym odcinku z cyklu „Historie z tej ziemi” przybliżamy bitwę pod Tannenbergiem (obecnie Stębark), do które doszło podczas I wojny światowej, w dniach 26-30 sierpnia 1914 roku. 2. Armia rosyjska dowodzona przez generała Samsonowa przegrała z niemiecką 8. Armią generała von Hindenburga. Do niewoli dostało się 120 tysięcy rosyjskich żołnierzy.

Niemcy nadali bitwie nazwę miejscowości, która nie była terenem walk, aby stała się symbolem odwetu za zwycięstwo Polaków i Litwinów w 1410 r. w bitwie pod Grunwaldem (które w historiografii niemieckiej nosi nazwę bitwy pod Tannenbergiem).
      
       Zobacz film.
      
Juliusz Marek, Telewizja Elbląska

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • a co to jest TV Elbląska?
  • Nie mogę obejrzeć całego filmu.
  • Trzeba poczekać chwilę, aż się film załaduje. Wszystko zależy od tego, jak szybki masz komputer i łącze internetowe.
  • Bardzo ciekawe. .. symbol odwetu za Grunwald? Pod Grunwaldem walczyli Polacy i Litwini, a nie ruski - coś im się musiało w głowach poprzestawiać żeby nas utożsamiać z tym wschodnim ludem. ..
  • tv Ellbling czy Elbląg
  • Wcale nie wszystko jedno, dla Niemców to był odwet Germanii na Słowianach.
  • Panie Juliuszu – nie „ Rannenkampf” lecz Rennenkampf (Paul), Niemiec w służbie carskiej Rosji. Spóźnił się (celowo?) na pola walki pod Olsztynkiem. Szefem sztabu w bitwie był gen. Erich Ludendorff, i to on miał walny udział w zwycięstwie, honorowy obywatel m. in. Pasłęka. Feldm. Hindenburg spoczął ostatecznie z żoną w St. Elisabeth-Kirche w Marburgu nad rz. Lahn (Hesja). Architektami pomnika (Reichsehrenmal Tannenberg) – byli bracia prof. W. i S. Krüger z Berlina. Pomnik wysadził 505 Batalion Saperów Wehrmachtu 21.01.1945.Kamienny lew spod pomnika Hindenburga pod Olsztynkiem stoi dzisiaj przed ratuszem. .. w Olsztynku. Był także „ elbląski epizod” w pomniku pod Olsztynkiem. C. d. poniżej.
  • C. d. - Znana rzeźbiarka, portrecistka Erna Becker-Kahns (1895 Köln-1978 Münster) mieszkająca po studiach w Królewcu w latach 1927-1945 w Elblągu przy Kant-Strasse 9 (obecnie ul. Kopernika), wykonała kilka tablic z brązu, a przede wszystkim tablicę z brązu o pow. 9 m kwadr. przedstawiającą największy relief bitewny znajdujący się w wieży „ żołnierskiej” pomnika (Reichsehrenmal) pod Olsztynkiem. Jej autorstwa w otoczeniu pomnika pod Olsztynkiem był przede wszystkim pomnik ku czci koni zabitych podczas wojny. Pomnik miał u podnóża poidło, a na ok. 2 m postumencie końską głowę (z plastyku), bardzo podobną do naszego „ konika” przy aptece na 1-Maja, którego autorką była także. .. Erna Becker-Kahns! Do dzisiaj zachowało się w Elblągu kilka cennych rzeźb i inn. prac Erny Becker-Kahns, ale gdzie i co przedstawiają, to już temat na inną relację. Skansen w Olsztynku - podpisy pod eksponatami są tam tragiczne! Np. najpiękniejszy dom podcieniowy w skansenie (Vorlaubenhaus) pochodzący z Burdajn k. Pasłęka, przeniesiony tam już przed 1939 r. zawiera informację, że podpasłęckie Burdajny leżą na. .. Powiślu!
  • Nie wiele jest tu napisane. Dla ciekawskich podaję link pl.wikipedia.org A wystarczył tylko zapytać GOOGLE.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    introligator(2010-05-05)
  • introligator - w wikipedii są dane ogólnie znane. Znana jest też i bardzo ciekawa publikacja "Na tropach Tannenbergu". Wikipedia - autor zawartej tam relacji nie podaje, że GĄBIN to dawny Gubinnen, po polsku GĄBIN, a Stołypiany to pruskie Stallupönen, po 1933 r. Ebenrode, a po 1945 r. Nesterow w obwodzie kaliningradzkim.
  • Oczywiście Gumbinnen (Gąbin) staropruskie siedlisko i miasto położone przy ujściu rz. Rominty do Pisy. .. .
  • A skąd macie te stare filmy, szczególnie hitlerjugend pod zamkiem w Malborku? Pierwszy raz widzę.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Lucyusz(2010-05-05)
Reklama